×
Mobilā versija
Brīdinājums +17°C
Venta, Salvis, Selva
Svētdiena, 20. maijs, 2018
11. novembris, 2013
Drukāt

Latvijas Nacionālais vēstures muzejs aicina atcerēties brīvības cīņas “Dauderos”

Publicitātes fotoPublicitātes foto

LNVM, "Dauderi".

Latvijas valsts proklamēšanas 95. gadadienas un Brīvības cīņu atceres mēnesī atbilstošu programmu un noskaņu Latvijas Nacionālais vēstures muzejs (LNVM) šogad piedāvā “Dauderu” nodaļā ― namā, kas 20. gs. 30. gadu otrajā pusē bija toreizējā Valsts un Ministru prezidenta Kārļa Ulmaņa vasaras rezidence. K. Ulmanis bija arī viens no Latvijas valsts dibinātājiem.

11. novembrī ― piemiņas un pateicības svētkos Brīvības cīņu kareivjiem ― “Dauderi” būs atvērti no plkst. 10.00 līdz plkst. 19.00, ieeja bez maksas.

dauderi3

LĀČPLĒŠA DIENAS PROGRAMMA “Dauderos”
Šovasar izglābtā Lāčplēša Kara ordeņa pilna komplekta apskate
1970. gadā muzejā nonāca unikāla kolekcija – Latvijas armijas ģenerāļa Jāņa Baloža (1882-1965) apbalvojumi. Kolekcijas lepnums ir pilns Lāčplēša Kara ordeņa komplekts ― I, II un III šķira, ko ģenerālis bija saņēmis par Brīvības cīņām. Kopš 1988. gada tikai reizi gadā ― Lāčplēša dienā 11. novembrī ― Latvijas Nacionālais vēstures muzejs izstāda šos unikālos priekšmetus aplūkošanai.

Šie apbalvojumi bija arī maijā atklātās izstādes „100 Latvijas vēstures relikvijas” eksponātu vidū. Rīgas pils ugunsgrēka dzēšanas laikā muzeja vadībai tos izdevās iznest no aplietās izstāžu zāles un tādējādi izglābt nākamībai. Taču ugunsgrēka naktī no ūdens cieta ģenerālim piešķirtā II šķiras ordeņa lente, kas diemžēl vēl nav restaurēta. Tā būs apskatāma atsevišķā vitrīnā kā atgādinājums par baiso notikumu, kas pilnībā varēja iznīcināt paaudzēs uzkrāto bagātīgo latviešu tautas vēstures mantojumu. Lai apmeklētājiem tomēr būtu iespēja redzēt LKO II šķiras apbalvojumu pilnībā, „Dauderos” svētku reizē tiks izstādīts Latvijas armijas komandierim, ģenerālim Mārtiņam Peniķim piešķirtais apbalvojums.

Lāčplēša Kara ordenis ir pirmais un augstākais militārais apbalvojums Latvijas Republikā. 1919. gada novembrī Daugavas krastos izšķīrās gadu iepriekš 18. novembrī proklamētās Latvijas Republikas liktenis. 11. novembrī Rīga pēc mēnesi ilgas aplenkšanas bija brīva, tādēļ šo datumu uzskata par Latvijas brīvības cīnītāju piemiņas dienu un ordeņa dzimšanas dienu. Satversmes sapulce Lāčplēša Kara ordeni ar devīzi “Par Latviju” apstiprināja 1920. gada 18. septembrī, kad visa Latvijas teritorija bija atbrīvota no ienaidniekiem.
Pirmie ordeņi ar Ministru kabineta lēmumu 1920. gada 13. augustā tika piešķirti septiņiem augstākajiem Latvijas armijas komandieriem – Pēterim Radziņam, Mārtiņam Peniķim, Krišjānim Berķim, Oļģertam Dankeram, Jūlijam Jansonam, Jānim Puriņam un Jānim Apinim. 1920. gada 11. novembrī svinīgās parādes laikā Esplanādē Satversmes sapulces priekšsēdētājs J. Čakste pasniedza ordeņus pirmajiem 288 kavalieriem.

Ar Lāčplēša Kara ordeņa I šķiru apbalvoti četri latviešu virsnieki – Latvijas armijas virspavēlnieks J. Balodis, Latvijas bruņoto spēku pirmais pavēlnieks pulkvedis Oskars Kalpaks (pēc nāves), latviešu strēlnieku komandieris pulkvedis Frīdrihs Briedis (pēc nāves) un 3. Latgales divīzijas komandieris ģenerālis Krišjānis Berķis, kā arī septiņi ārzemnieki.
Videoprezentācija „Brīvības cīņas LNVM krājuma fotogrāfijās”

Lāčplēša dienā Latvijas Nacionālais vēstures muzejs „Dauderos” demonstrēs videoprezentāciju, kurā apkopotas muzejā krājumā esošās vizuālās liecības par Brīvības cīņām.

Izstāde „Divas dienas Kārļa Ulmaņa dzīvē”
Tajā atspoguļotas divas zīmīgas dienas Latvijas vēsturē: 1918. gada 18. novembris ― Latvijas Republikas proklamēšana ― un 1940. gada 22. jūlijs,
kad mēnesi pēc Latvijas okupācijas valsts bijušo prezidentu apcietināja un deportēja uz PSRS.

Ceļojošā izstāde „Valsts prezidenta institūcijai – 90”
Tā veltīta visiem līdzšinējiem Latvijas Valsts prezidentiem un tajā apskatāmi unikāli fotomateriāli – gan par valsts augstāko amatpersonu oficiālo darbību, gan privātajā dzīvē iemūžināti mirkļi.

Novembrī skolām piedāvā arī valsts svētku tematikai atbilstošas muzejpedagoģiskās programmas un lekcijas. Informācija mājas lapā www.lnvm.lv un pa tālruni 67221357.
Nokļūšana LNVM „Dauderu” nodaļā ar 5. un 9. tramvaju līdz pieturai „Aldaris” vai ar 267. maršruta taksometru līdz galapunktam. Ir autostāvvieta.

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+