×
Mobilā versija
Brīdinājums +28.2°C
Marija, Marika, Marina
Svētdiena, 22. jūlijs, 2018
23. septembris, 2017
Drukāt

Leģenda par “pagānu pāvestu” Krīvu (19)

1. Vai pirmsākumos bija viena baltu tauta?

1no3
Artūrs Baumanis, "Likteņa zirgs".Artūrs Baumanis, "Likteņa zirgs".

AUTORS – AGRIS DZENIS
Viena no 19. gadsimta tautiskā romantisma strāvojuma radītajām un noturīgākajām leģendām ir stāsts par visu baltu tautu pagānisko virspriesteri ar valdnieka funkcijām – Krīvu un galveno svētnīcu Rāmavu. Šī leģenda, kas sakņojas prūšu vēstures reālijās, cieši saistīta arī ar apgaismības laikmeta autoru viedokli par latviešu tautu, proti – latvieši bijuši ne tikai mūsdienu Latvijas, bet arī Lietuvas un Prūsijas pirmiedzīvotāji. Lai tuvotos patiesībai, vispirms nepieciešams ielūkoties vēstures avotu ziņās par pagānisko baltu garīgajiem līderiem.

No visām baltu sentautām visilgāk – jau kopš 7. gadsimta – gandrīz nepārtrauktus ārējo ienaidnieku uzbrukumus nācās izturēt prūšu ciltīm. Visu 11. un 12. gadsimtu ilga prūšu un poļu kari, vēl pirms tā tikpat ilgi noritēja bruņoti konflikti ar slāvu cilti mazūriem un to sabiedrotajiem, bet piekrastē notika sadursmes ar vikingu sirotājiem un skandināvu valdnieku karapulkiem.

Tik ilgstoša pretošanās nebija iespējama bez spēcīgas motivācijas un līdz ar to tātad motivētājiem. Poļu hronikās minētie gadījumi, kad prūši sapulcēja lielus karaspēkus, lai aizstāvētu savu zemi vai iebruktu ienaidnieka teritorijā, liecina par autoritāru spēku un ideju, kas apvienoja un saliedēja prūšus, padarot tos par spējīgiem pretoties gan militāram apdraudējumam, gan svešai ideoloģijai.

Visspēcīgākais vienotājs viduslaikos bija reliģija. Islāms apvienoja dažādās arābu ciltis, kas 7. un 8. gadsimtā iekaroja milzīgas teritorijas Āzijā un Dienvideiropā. Savukārt kristietība apvienoja Eiropas kopienas un valstiskos veidojumus milzīgai ekspansijai Tuvajos Austrumos 12. gadsimtā – krusta karagājieniem. Un viņiem allaž bijuši ļoti jaudīgi motivētāji.

Vai līdzīgs vienotājspēks pastāvēja arī prūšu zemēs? Senākais no avotiem, kas var sniegt atbildi uz šo jautājumu, ir 11. gadsimtā tapušais Prāgas bīskapa Adalberta dzīves apraksts, kas sastādīts, izmantojot notikumu aculiecinieku sniegtās ziņas. Kad Adalberts ar saviem līdzgaitniekiem ieradās prūšu zemē, lai sludinātu kristīgo ticību, prūši paziņoja, ka viņu zemē jau valda viens likums un dzīvesveids, bet misionāri pārstāv svešu dzīvesveidu, tāpēc lika viņiem nekavējoties atstāt zemi. Misionāri nepaklausīja, devās dziļāk novadā un turklāt vēl nekaunīgi apmetās uz naktsguļu svētajā laukā, kurā paši prūši neuzdrošinājās ieiet. Par to svētuma apgānītāju vadoni Adalbertu prūši nogalināja. Kā viens no soda izpildītājiem minēts arī prūšu autoritāšu pārstāvis Siko, kurš bija gan priesteris, gan vadonis.

Gan ticamākajos, gan mazāk ticamajos Prūsijas vēstures avotos sastopama plaša un daudzveidīga informācija par prūšu priesteriem jeb vaidelošiem, kuru uzturētie ticējumi, morāle un dzīvesveids vienoja prūšu kopienas. Vaidelošu vadošā slāņa ilgstoša pastāvēšana no baltu tautām faktiski raksturīga tikai prūšiem. Tuvākās analoģijas var atrast vienīgi seno ķeltu sabiedrībai raksturīgajā druīdu slānī.

Senākais dokumentārais avots, kurā minēti priesteri, ir 1249. gada februāra Kristburgas līgums, ko noslēdza krustneši no vienas un Pamedes, Vārmes un Nātangas zemju prūši no otras puses. Pieņemot kristietību, pēdējie, pirmkārt, apsolījās, ka nesadedzinās vai neapbedīs mirušos kopā ar zirgiem un cilvēkiem, drēbēm un ieročiem vai citām dārgām mantām. Tam sekoja prūšu solījums savā vidū nepaturēt tulisoņus jeb un līgasoņus (Tulissones vel Ligaschones), vismelīgākos liekuļus, kas ir it kā tautas priesteri (gentilium sacerdotes), kuri uzskata sevi par tiesīgiem piedalīties bērēs. Viņi pelnījuši elles mokas par to, ka ļaunu sauc par labu un slavina mirušos par viņu zādzībām un laupīšanām, viņu nešķīstību un citiem netikumiem un grēkiem, ko paveikuši dzīves laikā. Paceļot skatienu uz debesīm, priesteri sauc, ka redz mirušo uz zirga lidojam debesu vidū (per medium coeli), rotātu ar mirdzošiem ieročiem, turot rokā vanagu un ar lielu pavadoņu pulku (cum comitatu magno) dodoties uz citu pasauli (aliud seculum). Ar šādiem un līdzīgiem melīgiem vārdiem viņi mulsina tautu un aicina atgriezties pie pagāniskajām paražām.

No šā līguma izriet daži svarīgi secinājumi par prūšu priesteru funkcijām: proti, viņi bija specializējušies bēru rituālu veikšanai, kuru laikā slavināja mirušā paveikto un apliecināja viņa pārcelšanos uz viņsauli, kā arī ar savām runām aicināja atgriezties pie pagāniskajām paražām.

Prūšu sabiedrības elites divas grupas – viedie jeb gudrie vīri, kurus iespējams identificēt ar vaidelošiem, un labieši –, kā arī kopīgu lēmumu pieņemšanas process tautas sapulcē atainots 13. gadsimta beigās sarakstītajā Livonijas Atskaņu hronikā. Lai noskaidrotu, cik spēcīga ir ordeņa jaunuzceltā Klaipēdas pils, 1253. gadā sembu cilts prūši ievēlēja varoni, kurš ar diviem pavadoņiem vispirms devās izlūkos uz Klaipēdu. Atgriezušies savā zemē, izlūki sapulcināja sembus un pastāstīja par redzēto.

Tad sanāca viedākie un apspriedās tik ilgi, kamēr viņu vecākais atrada “padomu, kas derēja”, – sembu zemi apdraudošā pils jānoposta. Visi sanāca kopā vēlreiz, lai izlemtu, kā viedo vīru padomu īstenot. Viens no labiešiem pārējiem deva padomu: ar augstāko, neapstrīdamo lēmumu pieņemt, ka visiem vīriem, kuri spējīgi nest vairogu, jādodas karagājienā uz Klaipēdu. Sembi bez ierunām piekrita un apgalvoja, ka cīņai būs gatavi 40 000 vīru ar kuģiem.

Pēc neveiksmīgā uzbrukuma Klaipēdas pilij sembu kritušos sadedzināja, kā to lika darīt viedie vīri, – nosūtot viņus uz viņsauli ar visiem ieročiem un zirgiem, jo viņiem arī tur būs jādodas ceļojumos un karagājienos. Tas norāda, ka viedie vīri noteica reliģisko kultu, šajā gadījumā – apbedīšanas rituālu, uzsverot, ka sadedzināšana ir mirušo un kapa piedevu nosūtīšana uz viņsauli.

 1. Vai pirmsākumos bija viena baltu tauta?
 2. Krīva pagāniskā vara
 3. Prūšu dievu un svētnieku ienākšana Latvijā

Pievienot komentāru

Komentāri (19)

 1. … No trollu, par 100 000 dollaru vertiba, nopirktiem un pasreizeji apzinatiem, 3000 izplatitiem un falsiem @ Facebook komentariem, no 470 dazadam adresem, norada ‘Trollu farmu’ apmerus ASV velesanas rezultatu iespaidosanai … un vel jau paliek parejie, Twitteri un Googli !!!

  … Pec komentara daudzumiem, varam secinat, ka kaut kas lidzigs notiek ari Bezabrenes kontos … un portalos … seviski velesanas aptaujas, politika un kulturalo notikumu parskatos …
  … Sakam saprast, kamdel informacija par latviesiem un NA, un tas darbibu, nepartraukti tiek trakteta negativa veida, vai pat nepareizi, un vel sliktak, galigi ignoreta … !

 2. @ Anaconda@ Lipsts:

  … Jus abi jokojiet … bet neviens neviens latvietis nesmej !!!
  … Vai, esat galigi neizglitoti trolli, varbut pat okupanti vai ari vecas komunistu nomenaklaturas ‘zinatnes’ parstavji … kam par katru cenu ir janotur veca un viltota vesture, jo citadi ‘lielie meli’ tiks atklati ka falsificejumi un to karsu konstrukcijas sakritis patiesibas vesmina …!?
  … Bezabrene sadus puskoka lecejus un ienacejus gluzi neciena vinu ienemto klasisko aizspriedumu un sodienas globalisma ideju del … !!!
  … Fakts, ka vestures informacija ir tikusi slepta, SELEKTIVI transformeta vajadzibai, puspatiesibas pielagota situacijai, un, sastadita no zinamiem ‘OFICIALIEM VESTURNIEKIEM’ – un tas pat notiek vel sodien – IR TA AIZKLATA UN NOZAKTA PATIESIBA, UN PAR KURAS ATKLASANU IR JACINAS IZGLITOTAI UN ZINOSAI NAKAMAJAI PAAUDZEI … un ta pret katru no viltigo uzvaretaju skriveriem !!!

  … Alternativa vesture tiks izverteta par savu saturoso patiesibu, ne no kadas modernas ideologijas vai valstu interesu parstavjiem, un galigi, ne no izmekletiem ‘OFICIALIEM VESTURNIEKIEM’ !!!

  … Kurs, sodien, vel nezin par to kas bija atbildigs tik mezonigai, un tik nekaunigi pastradatai, baltisko prusu genocida vesturei … un talak to pasu vainigo piedalisanos trijos, tik pat baisos, Krusta karos pret parejo Baltiju … !!???
  … Un kas cits to veica ka zemes un mantkarigie, vispirms polu un tad saksu un parejo Vakareiropas valstu un vacu muki-bruninieki ar kriminalo salasnu varzam vinu rindas … ???!!!

  … Kas attiecas uz somugriem, to ienaksana Baltijas telpa notika samera miermiliga veida, un ir tikai nesena phenomena … !

  … Vai tu zini, ka Hatijas constitucija ir vecaka pasaules vesture, ka si teokratija, parstradata uz militaras demokratijas bazes un pastaveja lidz +1000 m.e., ka Hetu likumi 1000 gadus pirms Babilonijas Hammurapi kodeks kluva par visu baltu tautu ieksejas dzives parametru … ?!

  … Vai tu zini kam isti rodas kada mazvertibas sajuta ? Atbilde: tiem kuri ir nozagusi seno zinibu un gudribu, parnemusi pasi par savu, sludina visiem korumpeto … bet tagad tiek saukti pie atbildibas par ‘spikosanu’/ plagiatu izplatisanu …. !!!

  … Tava, svesa trolla, logikas iztrukums nav pienemams, MAN: Ne jau, ‘mes’, iebrauceji, kolonisti, okupanti vai pecnaceji noteiksiet kas ir ista musu sencu pecnaceja Latvijas tauta … piederiba latviesu autohtonas tautas dalai, pat sodien, ir janopelna … !Tamdel macies un palieci gudraks … !

 3. @ Lipsts:

  … Tu joko …?
  … Vai, esi galigi neizglitots trollis, varbut pat okupants vai ari vecas komunistu nomenaklaturas ‘zinatnes’ parstavis … ?
  … Bezabrene sadus puskoka lecejus un ienacejus gluzi neciena vinu ienemto klasisko aizspriedumu un sodienas globalisma ideju del … !!!
  … Fakts, ka vestures informacija ir tikusi slepta, SELEKTIVI transformeta vajadzibai, puspatiesibas pielagota situacijai, un, sastadita no zinamiem ‘OFICIALIEM VESTURNIEKIEM’ – un tas pat notiek vel sodien – IR TA AIZKLATA UN NOZAKTA PATIESIBA, UN PAR KURAS ATKLASANU IR JACINAS IZGLITOTAI UN ZINOSAI NAKAMAJAI PAAUDZEI … un ta pret katru no viltigo uzvaretaju skriveriem !!!

  … Alternativa vesture tiks izverteta par savu saturoso patiesibu, ne no kadas modernas ideologijas vai valstu interesu parstavjiem, un galigi, ne no izmekletiem ‘OFICIALIEM VESTURNIEKIEM’ !!!

  … Kurs, sodien, vel nezin par to kas bija atbildigs tik mezonigai, un tik nekaunigi pastradatai, baltisko prusu genocida vesturei … un talak to pasu vainigo piedalisanos trijos, tik pat baisos, Krusta karos pret parejo Baltiju … !!???
  … Un kas cits to veica ka zemes un mantkarigie, vispirms polu un tad saksu un parejo Vakareiropas valstu un vacu muki-bruninieki ar kriminalo salasnu varzam vinu rindas … ???!!!

  … Kas attiecas uz somugriem, to ienaksana Baltijas telpa notika samera miermiliga veida, un ir tikai nesena phenomena … !

  … Vai tu zini, ka Hatijas constitucija ir vecaka pasaules vesture, ka si teokratija, parstradata uz militaras demokratijas bazes un pastaveja lidz +1000 m.e., ka Hetu likumi 1000 gadus pirms Babilonijas Hammurapi kodeks kluva par visu baltu tautu ieksejas dzives parametru … ?!

  … Vai tu zini kam isti rodas kada mazvertibas sajuta ? Atbilde: tiem kuri ir nozagusi seno zinibu un gudribu, parnemusi pasi par savu, sludina visiem korumpeto … bet tagad tiek saukti pie atbildibas par ‘spikosanu’/ plagiatu izplatisanu …. !!!

  … Tava, svesa trolla, logikas iztrukums nav pienemams, MAN: Ne jau, ‘mes’, iebrauceji, kolonisti, okupanti vai pecnaceji noteiksiet kas ir ista musu sencu pecnaceja Latvijas tauta … piederiba latviesu autohtonas tautas dalai, pat sodien, ir janopelna … !Tamdel macies un palieci gudraks … !

 4. Kā jau varēja nojaust, izvērtās te komentāros fantāzijas par to, ka balti (un, vēlams, tieši latvieši) esot senākā Eiropas tauta, ar senāko, valodu, kultūru u.t.t., un ka balti vispār dzīvojuši pa puspasauli (jo etruski, heti, galli un visas pārējās senās tautas esot bijuši taču balti), bet visa pasaule un oficiālie vēsturnieki to nezin kāpēc gribot noslēpt. Tas ir kaut kāds mazvērtības komplekss par mūsdienu situāciju, kas liek sacerēt šitās alternatīvās vēstures teorijas par to, ka senāk gan mēs, balti, esam bijuši vareni un diženi un ka visas visa pasaules (vai vismaz Eiropas) kultūra sākusies no mums. Tikai, kas ir tie “mēs”? Man tie “mēs” ir Latvija, nevis kaut kāda bijusī vai piefantazētā (pieķerot klāt visas citas senās tautas) baltu apdzīvotā teritorija. Un latviešu tautas saknes nav meklējamas tikai baltos, bet arī somugros. Un pretēji – seno baltu vēsture nav tikai šobrīd baltu valodās runājošo vēsture. Piemēram tie paši prūši nav latviešu vēsture, tā ir poļu un vācu vēsture.

 5. Muh 24. septembris, 2017 09:49
  Atbildēt

  Skaidrs ir viens, ka reālā vēsture krasi atšķirās no oficiālās un patiesa baltu vēsture nav izdevīga ne austrumiem , ne rietumiem.
  ————————–
  Pareizi,bet viss ir daudz nopietnāk darbībā no abu ieintersēto varu puses! Kā vieniem, tā otriem vajag mūsu sabiedrībai, skolu jaunatnei uztiept “pareizo” vēsturi un tāpēc pat arī te ir tik nikni uzbrukumi, pat tikai idejai par vēsturnieku kļūdām un nepareizi tulkotiem faktiem! Un…uzvarētāji raksta vēsturi un nemaz nav ieintersēti to vēlāk labot un atzīt apzinātus tā brīža varas viltojumus! Paldies tiek,kas meklē un šaubās, nevi akli, prasti rej un lamā entuziastus, citu faktu un vēstures taciņu meklētājus!

  • Mums jau bija tādi entuziāsti 19.g.s. “Jaunlatvieši” izdarīja “Lāča pakalpojumu” radot mītu par “septiņsimts verdzības gadiem”.
   Tagad daži entuziasti vēlas radīt jaunus mītus.

 6. Nu, pēc dažādiem ziņu avotiem, daļai mutvārdos nodotiem, arī pēc zināmas vēsturiskas loģikas gan iznāk, ka Lange, Stenders un Merķelis savus aprakstus pamatoja uz to baltu-prūšu, latviešu senāko sastapto vietējo iedzīvotāju atmiņu hronikām, nevis otrādi, jo nekādi fantazētāji visi trīs nebija, bet gan godīgi, no stāstniekiem uzzinātā materiāla atreferētāji.
  Un vēl viena tēma, no kuras izvairās oficiāli runāt jau vismaz pāri simts gadiem vēsturnieki, ir arī tikpat dažādo avotu mutvārdu informācija par Vatikānā arhīvos slepeni glabātajiem ziņu avotiem par mūsu senču kultūru, kas sastāvot no rūnu akmeņiem, dēlīšiem ar ķīļu rakstiem un bērzu tāss un pergamentu ruļļu rakstiem senājā baltu zīmju rakstībā utt. citām liecībām. Kas bija un ir spilgtas liecības par baltu kultūras augsto līmeni un kāpēc arī tas viss tika nežēlīgi iznīcināts, kā bezvērtīgs ķecerīgs pagānisms. Bet Vatikāna arhīvos saglabātie baltu kultūras paraugi tika noslepenoti, jo krustneši bija jāiztēlo kristīgo pasaulei kā kultūras un Dieva vārda nesēji neizglītotām mežoņu ciltīm. Kā nesavtīgi labdari un miermīlīgi gaismas nesēji baltu tautām. Un vēl šodien šis melu mīts tiek centīgi uzturēts, tā neliekot katoļu baznīcai un pāvestam kompensēt un kaut atvainoties par katoļu baznīcas svētīto nežēlīgo vardarbību, saimnieciskās un kultūras dzīves sagraušanu, fizisku iznīcību, nāvīgu slimību epidēmijas un gadsimtiem paverdzināšanu, virskundzību Baltijas teritorijā. Noslēpjot, noklusējot visu to ļauno, ko krustnešu agresori iebrūkot atnesa prūšu, latviešu, lietuviešu senajām savdabīgās kultūras tautām!

 7. @ Anakonda: –

  … Seit ir viens ‘arhaeologisks fakts’, kas ir cilveces intelekta verts: Baltu vards PUZURS, ar ko spelejas musu un lietuviesu tradicionalisti kazu dienu rotajuma pec… TRISDIMENSIONALAIS ORNAMENTS atrod sava vertejuma atbalsu Akadiesu valodas nozime: ‘loti gudrs’ , exceedingly wise … !!!
  …Kamdel ta?
  … W.G. Lamberta un A.R. Millarda partulkota ‘Atra Hasis’ , The Babylonian story of Flood, atrodam Utrapishtim/ Noas pilota vardu, Puzur Amurri … kurs to aizveda pie vina senciem … talu ziemelos … bet ka vins zinaja uzturet pareizo virzienu …?
  … Atstasu to tava zinasana … bet padoma par to, ka senci izglabusies no stihijam un zaudejusi savu civilizaciju kompensejas pec un ar iespejamo … un, ka mes izlietotu brivi rotejoso Puzuru sodienas vajadzibam …?
  … Kazas ved jaunos cilvekus uz apsolito nakotni … tad ka to senci paradija savu mitnu konstrukcija un ka tas tika iemuzinats latvju Dainas !!!
  … Un tad kurs arhaelogijas zinatnieku atklatais senais ‘fakts’ (soreiz konkretais) ir palicis vel neizskaidrots fakts … un tikai latviesu/baltu Dainas ( ne krievu, ne vaciesu, ne francu … nekur neatrodam to … ?

  • Mēs,laikam,esam viens otru pārpratuši.Par puzuriem,iespējamām senām civilizācijām tālu ziemeļos,planetārām katastrofām u.c. fantastikas elementiem,nevēlos diskutēt un tērēt laiku.

 8. … @ latv(ij)iesi rulle:

  … Ezeli, ar ausim … seit neiet runa par mitiem, bet vesturiskiem pieraditiem arhalogiskiem FAKTIEM, kurus tu nezini un varbut negribi zinat … bet nekladzini savus trollu klukstus !!!

  … Neder vairs , klasika, Mirca Eliades, parstaveta Mita uztvere ka fabriceta un muziga, cikliska atgriesanas pie tradicionalas patiesibas uz kuru ir buveta komunistiska ideologija un tas derivativi, atdarot tradicionalos arhetipus un sastadot ontologiskas koncepcijas, kas tikusas parnemtas ka vesturiska patiesibas … no siem ideologiskajiem varas viriem !!!

  … Ienac trolli 21.g.s. un palasi zinatniski atklato, bet, vel tadu ka esi tu , gudrinieku noliegto cilveces vesturi … palasies un tev atversies acis ..! Senas legendas un miti ir atrasti ka gandriz visas iznicinatas cilveces atminas par ieprieksejo civilizaciju sasniegumiem … skaidrs, ka ir jaizloba patiesiba, kas atbalsta zinatniskos sledzienus … !

  … Kada skola esi, macijies …? Ko nozime tristuris un ta geometriska morphologija … ! Kamdel tris reiz tris ir svarigs no. Indija, Eiropa, Amerika, Mesopotemija … ? Kamdel, pierakstits mits par tiesi 9 zinosiem, kas atnesa atpakal no ziemelu zemem Vedas rakstito … un ta talak !?

  … ‘Cukas nemedz barot ar perlem … ‘ teica gudrie … tamdel beigsu … !

  • Lūdzu,kaut vai vienu “arhalogisku”faktu?
   Kādi tad ir tie” zinatnieki” un par kādu “noliegto cilveces vesturi” tu runā?
   Taisnība,ka jāizloba patiesība,bet nevajag aiziet galējībās.Tā tiešām nav tālu līdz Fomenko līmenim.

 9. latv(ij)ieši rullē ! Atbildēt

  “pagānu pāvests” bija krīvu KRĪVS pēc romantiskajām leģendām…
  Krīvs hierarhijā bija pakāpi zemāks. ? ??
  Meklēt mītos(izdomājumos!) racionālu pamatu var tikai vientieši !

 10. … So rakstu pec ta satura analizes un secinajumiem butu jaieliek ‘ LA avize atmasko’ nodala, kas kalpo tikai musu ienaidniekiem … !!!

  … Ir totali japiekrit ‘lasitaja’ teiktam, ka latviesus, ka senako cilsu grupu, ir vadijusi ‘BALTA’ dzives zina kas ir atrodama tikai Dainas … jo 1. dala no to astronomijas un kosmologijas informacijas ir sacereta pirms pedejas eduslaikmeta augstuma fazes … 2. tapat ka zinatniski pienemta un atbalstita ideja par Dieva un ta izteiksmes formulejuma … sen sena trilogijas, dzives gaitas fazem- Potrumps, Parkuns, Patolls – Romoves un Slovenu trigalvis – latviesu Dievs, Mara, Laima !
  … Sai Dainu senuma pieradijumam nak klat citu kritiku piemineta sveso tautu seno vesturisko rakstu izglabtos krajumos atrodama informacija: 1. Izskaidrojumi Baltu un Sanskrita runajoso geografiski atskirigam izvietojumam, bet lingvistiski tuvajai radniecibai; 2. Mesopotamijas seno dievu, specifiski EL pavele ta pecnacejam Utu-Shamash ( latviesu Usins, saisinata lietojam forma ) ar savejiem doties pari kalniem uz ziemeliem, (akmenaina -gudra ir. – kumela) lai paglabtos no nakosas iznicibas, kas sekos karojoso dievu starpa.
  … Tapat, pielaistas padomjlaika propagandas kludas: 1. Romove celusies no Romas – neticami naivi no sisdienas studenta – Etruski, balti, tacu bija pirmie,kas valdija Roma ka kenini … un 2. vinu valodu atsifreja tikai nesen slovenu valodnieki, un tikai ar savu ‘slavu’, latviesu tuvas un parslavotas, valodas palidzibu…
  … Kriva etimologiskie pieradijumi vardam krivs ir vel parsverami atceroties, kas un kamdel tie bija tiesi ta interpreteti …
  … Bet, senas baltu Prusijas kriva otrai jurisdikcijai paklauta teritorija nesastadas tikai no Kurzemes, Vidzemes u.t.t. … plus ‘daziem Krievijas apgabaliem’ – ne Krievija lidz Uraliem , un sena Kuras vlsts lidz pat Himalajiem !
  … Autora atkariba no vacu izcelmes autoritatem ignore, pat noliedz, visas pasaules jaunakas arhalogiskas un genetiskas atradnes un secinajumus, ka latviesu valoda ir visas Eiropas pamatvaloda, vecaka un vel lietota valoda, un, ka parejas ir pereforeali korumpetas laika gaita …. !

  • Te nu tu pārspēj Fomenko un Čudinova brīnumstāstus……Etruski, balti, tacu bija pirmie,kas valdīja Roma ka kenini….., sena Kuras vlsts lidz pat Himalajiem…..!!!!!!
   Prātiņ,nāc mājās!

 11. Vēsturnieku problēma ir avotu trūkums. Pieejami kādi 100 gadi (11-12.gs.). 13.gs. notikums ir krusta kari un tas aizēno visu. Pēc tam kristietība visu spiež turēt slepenībā. Atklāti pateikts vārds var būt nāves draudi. Balti ir stipri senāki un Romas vārds ticamāk senāks par Itālijas Romu. Latīņi tur ienāk relatīvi nesen un to teikas min ziemeļus, kur aug ozoli. Starp baltiem un latīņiem ir ķelti (kuriem arī ir ozoli) un ķelti ir dabiski romiešu ienaidnieki. Romas impērija ir latīņu uzvara pār ķeltiem. Tauta ir garīgs jēdziens un izejot no tā, lietas kļūst vienkāršākas. Latviešus vieno Dainas un neatkarīgi no citām atšķirībām, tās vieno visus latviešus (Dainās zūd atšķirība arī starp reliģiski un koloniāli šķeltajiem čiuļiem un čangaļiem). Dainās nav ne krīvu, ne prūšu panteona. Un Dainu kultūra ir būtiski atšķirīga no somiem un slāviem. Tātad varam runāt par paralēlu pastāvēšanu un savstarpēju bagātināšanos, bet citādi prūši un leiši ir patstāvīgas tautas. Tāpēc doma, ka būtu varējusi izveidoties vienota latviešu-leišu valsts, nav reāla. Tā vienmēr ir bijusi nereāla. Arī 13.gs. nav pazīmju, ka latvieši būtu bijuši ar mieru pakļauties Lietuvai. Tas noteikti veicināja Livonijas tapšanu. Livonija viduslaiku cilvēkam nodrošināja pietiekošu brīvību. Livonijas laikmetā nav tautas opozīcijas, dumpju. Pirmie nemieri ir kalendāra, kas rāda, cik liela nozīme vēl 16.gs. bija pagānu ieražām, kuras bija piesaistītas kalendāram.

 12. Skaidrs ir viens, ka reālā vēsture krasi atšķirās no oficiālās un baltu vēsture nav izdevīga ne austrumiem , ne rietumiem.

 13. Laikam nepamanījāt, ka virsrakstā ir LEĢENDA par…

 14. Jāpēta kopējās indoeiropiešu reliģiskās saknes. tās glabā katra savu moazikas gabaliņu un satur informāciju par mūsu pirmreliģiju.
  Bez tās mēs nevaram pastāvēt un izdzīvot. Ne tikai latvieši, bet indoeiropiešu civilizācija kopumā.
  Ja mēs apēdam Tuvo Austrumu pasakas, mēs pamazām pasi parvertisimies par tuvajiem austrumiem.

 15. Zem kura akmeņa šito izvilkāt (tas par autoru, nevis stāstu)? Stāsts ir no romantiskā laikmeta (18. gs. beigas, 19. sākums) kreisi noskaņotās Rīgas studējošās jaunatnes, šodien teiktu, pusizglītotiem hipsteriem. kas centās kļūt svarīgi. Modernās Rietumeiropas diskursa tēmas tad nu centās pārcelt vietējā augsnē, sacerēja rakstiņus iz vēstures un pat veselas grāmatas, pie viena uzbraucot šejienes vecajai naudai, ka šos censoņus nepavisam nenovērtē. Viens tāds bija Merķelis, šodien teiktu, pedagoģijas študents. Lieki teikt, ka tika rakstīts vāciski un mērķēts kopējai vācu, ne tikai vācbaltu auditorijai. Merķeļa baltijas senatnes apcerējumā viss sabērts kopā, komisks drusku gabals nesakarīgumā. Aber vēlākajiem tautiskās kustības dzejniekiem/rakstniekiem, kam dikti pietrūka romantiskās senatnes stāstu topošai latviešu auditorijai (1860.-70. gadi) bija no kā tēmas pasmelties. Būtu nu Agris (ja?) atvēris kādu homeopātisko aptieku vai kaut aizstāvējis Rigviru, daudz lietderīgāk nosistu laiku.

Draugiem Facebook Twitter Google+