Kultūra
Teātris un kino

Leļļu teātra dibinātājai šodien aprit 99 gadi0

Publicitātes foto

Viena no Latvijas Leļļu teātra dibinātājām, pašlaik vecākā aktrise Latvijā Hilda Žīgure 2. martā svin savu 99. dzimšanas dienu. Par godu šim notikumam, LR Kultūras ministrija piešķīrusi aktrisei īpašu Atzinības rakstu, LA.lv uzzināja Leļļu teātrī.

Līdzās neskaitāmām nozīmīgām lomām, svarīgākais viņas paveikto darbu sarakstā ir Latvijas Leļļu teātra dibināšana. Kopā ar brāli, pirmo teātra direktoru Jāni Žīguru, dzejnieci Mirdzu Ķempi un citiem domubiedriem, 1942. gadā atrodoties bēgļu gaitās Krievijā, tika izveidots leļļinieku ansamblis, kas 1944. gadā oficiāli kļuva par Latvijas PSR Valsts Leļļu teātri. Kā aktrise Hilda Žīgure Leļļu teātrī strādājusi, sākot no tā dibināšanas un beidzot ar aiziešanu pelnītā atpūtā 1986. gadā.

Hilda Žīgure pieder pie zelta paaudzes, kas radīja latviešu leļļu teātra mākslu. Viņa tiecās uzzināt pēc iespējas vairāk par šo tik skaisto teātra mākslas nozari un centās apgūt visas leļļu vadīšanas tehniskās nianses. Aktrises leļļu vadīšanas tehnika bija virtuoza, un daudzi dažādu paaudžu Valsts Leļļu teātra (VLT) aktieri varēja no viņas mācīties un gūt neatsveramu pieredzi.

Jau ar pirmajām darba sezonām teātrī Hilda Žīgure izvirzījās par vienu no trupas vadošajām aktrisēm. Par to liecina lielas un atbildīgas lomas – Buratino (A. Tolstoja “Zelta atslēdziņa”, 1953), Melnā māte (Raiņa “Zelta zirgs”, 1955) un citas. Hildas Žīgures atveidoto tēlu galerijā bijis maz romantisku princešu vai dzīves skarbi locītu sērdienīšu. Viņa bija temperamentīga raksturlomu veidotāja – Sprīdītis (A. Brigaderes “Sprīdītis”, 1957, 1961.), Paija (“Maija un Paija”, 1964), Baronese (R. Blaumaņa “Velniņi”, 1969), Šveiks (J. Hašeka “Šveiks”, 1974, “Šveiks frontē”, 1975), Agate (A. Skutula, P. Šenhofa “Un atkal Pifs”, 1983), Hugo Diegs (M. Ramane, Ž. Ezītis “Diega zīmes, Diega darbi”, 1977).

Hildas Žīgures darbu un talantu vienmēr novērtējuši gan pašmāju skatītāji, gan leļļu teātra draugi bijušajā PSRS un ārvalstu leļļu mākslas festivālos, kuru biežs viesis bija arī VLT. Aktrises veikums dažādās teātra izrādēs vienmēr pamanīts un izcelts arī teātra kritiķu recenzijās presē. 1967. gadā Hildai Žīgurei tika piešķirts LPSR Nopelniem bagātās skatuves mākslinieces goda nosaukums.

Aktrise mūža nogali pavada Madonas rajona Bērzaunes pagastā kopā ar ģimeni, joprojām ar interesi sekojot līdzi kultūras un politiskās dzīves notikumiem valstī, pauda Rūta Petrauska, Latvijas Leļļu teātra Mārketinga nodaļas vadītāja.

LA.lv
LA
LA.LV
Kultūra
Ilgi gaidītā spēlfilma “Jelgava ’94” nonāk pie skatītājiem un izziņo īpašos seansus
1 diena
LA
LA.LV
Kultūra
Latvijas Simtgades filma “Laika tilti” saņem Lietuvas Kultūras ministrijas balvu
1 diena
VK
Vita Krauja
Kultūra
“Daile ir kvalitātes standarts.” Saruna ar Dailes teātra direktoru Andri Vītolu
1 diena

Lasītākie raksti

Par svarīgo

SK
Skaties.lv
Latvijā
Kas liecina par krāpšanos ar slimības lapām? Ko vēlas ministre un darba devēji 2
13 stundas
LE
LETA
Dabā
Laikapstākļus svētdien nosaka aukstā atmosfēras fronte.
4 minūtes
LA
LA.LV
Sports
VIDEO: Rīgas “Dinamo” viesos joprojām bez uzvarām – zaudējums Maskavas klubam bez Indraša
12 stundas
SK
Skaties.lv
Latvijā
Izrāda kādā Rīgas dārzā uzietos “dārgumus”
13 stundas
SK
Skaties.lv
Ekonomika
Daugavpils pusē izsolē nopērk īpašumu un pamatīgi “iekrīt” 2
14 stundas