Dabā
Medības

Madonas pusē mīt alnis ar jēlu muguru. Dienesti nespēj izlemt viņa likteni1

Foto no mednieku kluba Tornis arhīva

Jau pagājušās aļņu medību sezonas noslēgumā netālu no Madonas mednieku kolektīva Tornis mednieki ievēroja alni, kuru bija nomocījusi kāda saslimšana. Dzīvnieka mugura bija jēla. Pēc kāda laika tika pamanīts vēl viens šādi saslimis dzīvnieks.

Torņa mednieki par redzēto ziņoja gan Pārtikas un veterinārajam dienestam, gan Valsts meža dienestam, cerot, ka dienesti operatīvi reaģēs un noskaidros, cik bīstama ir saslimšana, taču tas nav noticis līdz pat šim brīdim.

Mednieki žurnālam Medības atklāja, ka pirmais saslimušais alnis pamanīts un nofotografēts tūlīt pēc aļņu medību sezonas beigām. Sākumā domāts, ka dzīvnieks cietis no vilku uzbrukuma, taču tad bojājumi būtu uz pakaļciskām, nevis muguras. Vēlāk pamanīts vēl viens dzīvnieks. Abi mīt samērā nelielā teritorijā, un viņu ceļi, visticamāk, krustojušies.

Alnis ievērots arī šopavasar un pie sāls laizītavas nofotografēts 22. maija agrā rīta stundā.

Dzīvnieku būtu lietderīgi nomedīt, lai precīzi noskaidrotu saslimšanas iemeslu, taču pārsteidz, cik daudz laika nepieciešams, lai pieņemtu vienkāršu lēmumu. Šķiet, notiek Latvijas ierēdniecībā tik ierastā futbolbumbas spēlēšana. Ja slimība ir bīstama, tieši ierēdņu neizlēmībai šajā gadījumā var būt nozīmīga loma.

Mednieki apgalvo – bažas, ka viņi vēlētos gūt kādu labumu, ir nepamatotas. Visu dzīvnieku nodos PVD rīcībā. Galvenais ir noskaidrot, cik bīstama ir saslimšana, un izņemt dzīvnieku no populācijas.

Valsts meža dienesta Medību daļas vadītājs Valters Lūsis skaidro, ka šajā gadījumā lēmums par dzīvnieka nomedīšanu jāpieņem Pārtikas un veterinārā dienesta darbiniekiem.

“Ja dienests vēlēsies noskaidrot konkrētā aļņa slimības iemeslu, mēs, protams, izsniegsim nomedīšanas atļauju. Tomēr, vērtējot attēlos redzēto, var secināt, ka dzīvnieks saslimis, iespējams, ar ēdi, tā varētu būt arī kašķa ērcīte un jēlo laukumu alnis noberzis kasoties,” spriež Valters Lūsis. “Tas, visticamāk, ir atsevišķs gadījums. Dabā ir slimības, un redzēt saslimušu dzīvnieku nav patīkami, taču tas nenozīmē, ka kādam nekavējoties ir tiesības pieņemt lēmumu viņu iznīcināt. Protams, par pamanītajiem saslimušajiem dzīvniekiem jāziņo Valsts meža dienestam. Mēs informāciju nododam tālāk. Paldies medniekiem par vērību.”

Saistītie raksti

Pārtikas un veterinārā dienesta Veterinārās uzraudzības departamenta Dzīvnieku infekcijas slimību uzraudzības daļas vecākais eksperts Mārtiņš Seržants informē, ka, spriežot pēc attēlos redzētā, tā nav epizootija – sevišķi bīstama un lipīga slimība, kā, piemēram, mutes un nagu sērga.

“Taču tajā pašā laikā tā varētu būt arī lipīga slimība, piemēram, kailā ēde. Precīzu diagnozi pēc attēliem gan nevar noteikt, un pašlaik tiek spriests par aļņa nomedīšanas nepieciešamību,” informē Mārtiņš Seržants. “Ja dzīvnieku nomedīs, PVD veiks izmeklējumus par valsts budžeta līdzekļiem. Zināms, ka alnis saslimis jau rudenī, tāpēc var domāt, ka jautājums nav akūts.”

 

LA.lv
LL
LETA, LA.lv
Dabā
VIDEO. Rīgas Zooloģiskais dārzs sācis apsaimniekot “Āfrikas savannas” ekspozīciju
1 diena
LL
LETA, LA.lv
Dabā
Sestdien kļūs nedaudz siltāks
1 diena
LA
LA.LV
Dabā
Latgalē pirmo reizi norisinās meža izziņas pasākums “Zaļā klase”
1 diena

Lasītākie raksti

Par svarīgo

SK
Skaties.lv
Latvijā
Kas liecina par krāpšanos ar slimības lapām? Ko vēlas ministre un darba devēji 2
13 stundas
LE
LETA
Dabā
Latviju šķērsos aukstā atmosfēras fronte: prognoze svētdienai
17 stundas
LA
LA.LV
Sports
VIDEO: Rīgas “Dinamo” viesos joprojām bez uzvarām – zaudējums Maskavas klubam bez Indraša
12 stundas
SK
Skaties.lv
Latvijā
Izrāda kādā Rīgas dārzā uzietos “dārgumus”
13 stundas
SK
Skaties.lv
Ekonomika
Daugavpils pusē izsolē nopērk īpašumu un pamatīgi “iekrīt” 2
13 stundas