Dabā

Jauka ideja: mājiņas labajiem kukaiņiem. Izveido tādu arī savā dārzā!0

Foto – Inita Šteinberga

Par tiem kukaiņiem, kas cilvēkiem neuzmācas asinskāros nolūkos, zinām pavisam maz. Lai labāk iepazītu un vairotu to dažādību, der pagatavot namiņus dažādiem lidoņiem.

“Kas ieviesīsies uz dzīvi šādā namiņā, ir laimes spēle,” skaidro entomologs Jānis Dreimanis. Jo tuvāk “īstā daba” – mežs, pļava –, jo lielākas cerības uz dažādību. Namā var ierasties dažādi koksngrauži, mizgrauži, skudras. Sevišķi rosīgās skudras būs interesanti vērot, kaut arī dārzā tās nav tīkamas viešņas. Taču der atcerēties, ka dabā neviens nav lieks. No pārliecinoši “labajiem” namiņā varētu ieviesties ziedmušas. Arī kukaiņi skudrulīši vai citi sīkie plēsēji un dārznieka draugi. Piemēram, parastais skudrulītis nīdēs mizgraužus. Dažādos rakstos tiek minēts, ka te apmetas arī mārītes un kamenes. Par to gan Jānis nav drošs, jo mārītes parasti oliņas dēj tur, kur barojas, tātad uz lapām, tuvāk laputīm. Savukārt kamenēm mīļas ir zemes aliņas. Kā patvērums gan tas būs labs visām sīkajām radībām. Tāds īpaši noderēs perfekti izkoptajos pilsētas dārziņos. Tādēļ šādi namiņi ir populāri tādās labklājīgās Eiropas valstīs kā Vācija, Nīderlande, Anglija.

Arī Dārzkopības institūtā Dobelē augļu dārzā kukaiņu mājiņa izveidota labvēlīgo kukaiņu piesaistei.

Mājiņas būvniecības pamatprincips – izvēlas dažādus dabas materiālus un sakrauj tos sev tīkamā secībā. Lai namiņš pievilinātu pēc iespējas plašāku īrnieku loku, izvēlas dažādus materiālus. Derēs gan skujkoks, gan lapu koks, lai būtu atšķirīgas gaumes kukaiņiem un vabolēm piemērota mielasta un dzīvesvieta. Ja liek koka pagalītes, tad galos var ieurbt aliņas, lai miteklītis kārdinošāks. Labi būs čiekuri un salmi. Balstam derēs arī ķieģeļi ar caurumiņiem. Dabas materiālus mājiņā var kraut kā skapī, plauktos. Konstrukciju labi turēs kopā un kā siltumizolācija kalpos māla java. Galvenais, lai namiņam būtu drošs pārsegums, kas pasargā no lietus. Sevišķi “zaļu” šādu ekonamiņu padarīs velēnu jumtiņš. Zem velēnas uz seguma klāj hidroizolāciju. Taču jārēķinās, ka zaļais jumts ir ļoti smags un tam vajadzīga īpaši stabila konstrukcija. Šādā namiņā sev mājvietu var atrast arī mazie dārza putniņi. Ja ne mājvietu, tad mielastu.

Foto – Inita Šteinberga
LA.lv