×
Mobilā versija
Brīdinājums +11.3°C
Leontīne, Lonija, Ligija, Leokādija
Trešdiena, 23. maijs, 2018
25. novembris, 2014
Drukāt

Mākslas darbs, kurš Botāniskā dārza dīķī skan un ražo elektrību (1)

Raita Šmita fotoRaita Šmita foto

Botāniskajā dārzā kopš vasaras darbojas RIXC mākslas darbs “Dīķa baterija” – tas sastāv no sešām “baktēriju baterijas” šūnām un ļauj tiešsaistē uzzināt, cik voltus minūtē saražo katra baterija, portālam LA.lv pastāstīja RIXC Sabiedrisko attiecību speciāliste Anna Babre.

Taču baktērijas ne tikai ražo elektrības; mākslas objekts ļauj šo rocesu arī sadzirdēt. Iepriekšējā nedēļas nogalē “Dīķa baterija” tiešsaistē no Rīgas Botāniskā dārza bija izstādīta Elektronisko mediju mākslas festivālā “Sutra” Belgradā, Serbijā, Eiropas sadarbības projekta “Soft Control” ietvaros. Pēc divām nedēļām “Dīķa baterijas” skaņu kompozīcija tiks atskaņota Vīnē, radio mākslai veltītajā programmā “Kunstradio” Austrijas Nacionālā radio ORF radioviļņos.

Babre stāsta, ka “Dīķa baterija” ir ilgstošs, mākslas un zinātnes kopīgajos pētījumos balstīts mākslas darbs un vienlaikus – zinātnisks eksperiments ar inovatīvo “baktērijas baterijas” tehnoloģiju, kuras pētīšanā RIXC mākslinieki jau vairākus gadus sadarbojas ar biologu Artūru Grudulu un citiem LU Cietvielas Fizikas institūtas zinātniekiem.

Darba autori ir RIXC mākslinieki – Rasa Šmite un Raitis Šmits, kurus šajā eksperimentā visvairāk aizrauj doma, ka elektrību var ražot dzīvas būtnes – baktērijas, kas atrodas it visur mums apkārt, dubļos, atkritumos, netīrā vai stāvošā ūdenī. Tieši šī dzīvībai raksturīgā, dabiskā īpatnība – mainīgums, rosināja māksliniekus vizualizācijas un skaņu eksperimentiem, kā arī “zaļās nākotnes” scenāriju veidošanai.

Pieaicinot skaņu mākslinieku un komponistu Voldemāru Johansonu, tika izveidota skaņu instalācija. Savukārt baktēriju video un skaņas vizualizācijas dažādos darba attīstības posmos veidoja mākslinieki Mārtiņš Ratniks un Jānis Jankevics. Elektriskās svārstības padarot redzamas vai dzirdamas, RIXC arī vēlas risināt attiecības starp bioloģiskajām un tehnoloģiskajām sistēmām, lokālajiem resursiem un globālajām sistēmām, pagātnes pieredzi un ilgtspējīgas nākotnes vīzijām.

Kopīgi radītas instalācijas apjomīgākā versija ar 12 kanālu skaņu veselu gadu bija eskponēta izstādē “Project Genesis: Sintētiskā bioloģija” (2013-2014) mākslas un tehnoloģiju centrā “Ars Electronica” Lincā, Austrijā. “Baktēriju baterijas” jaunākā versija ar reāllaika vizualizācijām bija izstādīta izstādē “Lauki” LNMM Izstāžu zālē Arsenāls, kas notika Rīga 2014 programmas ietvaros. “Dīķa baterija” ir RIXC mākslas un zinātnes sadarbibas projekta “baktēriju baterija” turpinājums, kas vērsts uz eksperimentiem brīvdabā, dabiskajās ekosistēmās.

Pievienot komentāru

Komentāri (1)

  1. “…cik voltus minūtē saražo katra baterija…”- šis ir BEZJĒDZĪGS UN APLAMS žurnālista- Nezinīša, raksta autora izgudrots termins!!! Voltus nevar “saražot” noteiktā laika periodā, jo VOLTS ir strāvas SPRIEGUMA mērvienība, un SPRIEGUMU mēra KONKRĒTĀ LAIKA MOMENTĀ, NEVIS LAIKA PERIODĀ (minūte, stunda, diena…)!

Draugiem Facebook Twitter Google+