×
Mobilā versija
Brīdinājums +17.2°C
Anšlavs, Junora
Ceturtdiena, 24. maijs, 2018
5. jūlijs, 2012
Drukāt

Muuls: kabeļoperatori jau gatavojas maksas par “TV3” un LNT apiešanai

Foto-LETAFoto-LETA

Kabeļoperatori jau gatavo veidus, kā apiet gaidāmo maksu par kanāliem “TV3” un LNT,  atzina Latvijas Elektronisko komunikāciju asociācijas (LEKA) valdes priekšsēdētājs Ilmārs Muuls.

Saeima 5.jūlijā otrajā lasījumā atbalstīja grozījumus Elektronisko plašsaziņas līdzekļu likumā (EPLL), kuri atcels obligātas retranslācijas principu un ļaus “TV3” un LNT no 2013.gada 1.janvāra prasīt samaksu par sava satura retranslāciju kabeļtelevīzijas tīklos.

Muuls teica, ka jau sazvanījies ar kādu kabeļtelevīzijas operatoru, kurš gatavojas savā tīklā “pa tiešo” padot ciparu ētera signālu no “TV3” un LNT bezmaksas apraides virszemes ciparu televīzijā. Tas nozīmē, ka kabeļtelevīzijas klienti arī pēc 2013.gada 1.janvāra varēs skatīties abus, tagad jau zviedru “Modern Times Group” (MTG) piederošos kanālus bez maksas, ja tie kabeļtelevīzijas tīklam pieslēgs jaunāku gada gājuma televizoru ar iebūvētu ciparu signāla dekoderu vai izmantos attiecīgu “Lattelecom” ierīci.

Jau ziņots, ka EPLL izmaiņas paredz abu MTG kanālu raidīšanu virszemes ciparu apraidē bez maksas vismaz līdz 2014.gada 1.janvārim.

Muuls uzskata, ka, ja pietiekams skaits kabeļoperatoru rīkosies šādi, abiem kanāliem varētu izpalikt iecerētie ienākumi no kabeļtelevīzijas klientu abonēšanas maksām. Turklāt komerctelevīzijas nevarētu kabeļoperatoriem pārmest nesankcionētu satura piedāvāšanu, jo šādos gadījumos kabeļtelevīzijas tīkls darbotos tikai kā sava veida kolektīvā antena.

LEKA vadītājs skaidroja, ka programmu retranslācija notiek, tās uztverot no zemes pavadoņu signāliem, dažkārt arī no vietējā virszemes ciparu raidītāja vai pa citu ceļu, taču visus signālus laižot caur kabeļoperatora galvas staciju – ierīci, kas tos sadala kanālu paketēs, apstrādā dažādos tehniskos veidos, lai kanālus ar attiecīga operatora pieslēgumu un dekoderu var skatīties televizorā. Pielietojot “kolektīvās antenas” paņēmienu, “TV3” un LNT signāli vispār neietu caur galvas stacijas ierīci, bet tieši no uztveršanas ierīces pa kabeļiem līdz gala lietotājam.

Muuls gan aizrādīja, ka, pat šādi rīkojoties, “TV3” un LNT saturs nebūšot bez maksas tādā nozīmē, ka, lai saņemtu jebkādu signālu no kabeļtelevīzijas operatora, klientam ir vismaz jāmaksā lētākās programmu pakas abonēšanas maksa. Tā kā šādas “pamatpakas” satur “bezmaksas” “TV3” un LNT, kā arī Latvijas Televīzijas abus kanālus un dažus maksas ārzemju vai vietējos kanālus, pat vislētākā abonēšanas maksas sedz gan iekļautos maksas kanālus, gan pieslēguma izmaksas, kas nodrošina bezmaksas signāla piegādi.

Par iespēju izvairīties no papildu maksas par abiem MTG kanāliem Muuls jau ieminējies agrāk, runājot Saeimas Cilvēktiesību un sabiedrisko lietu komisijā, kura virzīja EPLL grozījumus Saeimai. LEKA vadītājs arī atkārtoja agrāk teikto, ka pēc pilnas pārejas uz maksu par “TV3” un LNT visos satura izplatīšanas viedos (arī virszemes apraidē no 2014.gada) daudzi kabeļtelevīzijas operatori abus kanālus varētu ielikt atsevišķās, dārgākās programmu pakās, kas mazinātu abu kanālu auditoriju.

Jau ziņots, ka trīs Latvijas lielākie maksas televīzijas operatori – “Baltcom”, “Izzi” un “Lattelecom” – kopējā paziņojumā Saeimas balsojuma priekšvakarā brīdināja, ka grozījumi EPLL kropļos televīzijas tirgu, radīs nevienlīdzīgus un diskriminējošus nosacījums dažādās televīzijas izplatīšanas platformās, kā arī riskē izslēgt Latgali no vienotas nacionālas informatīvās telpas.

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+