×
Mobilā versija
Brīdinājums +13.4°C
Ilvija, Marlēna, Ziedone
Ceturtdiena, 24. maijs, 2018
15. jūlijs, 2015
Drukāt

NASA zonde “New Horizons” veiksmīgi palidojusi garām Plūtonam

Foto - LETA/EPAFoto - LETA/EPA

ASV Nacionālās aeronautikas un kosmosa pārvaldes (NASA) zonde “New Horizons” otrdien izdzīvojusi vēsturiskajā lidojumā garām Plūtona pundurplanētai, sniedzot astronomiem iespēju tuvāk iepazīties ar šo tālo debess ķermeni.

Misijas operācijas vadība ziņo, ka pēc lidojuma garām Plūtonam saņemts signāls no “New Horizons”, kas liecina, ka zonde ir neskarta un spējīga sazināties ar vadības centru.

Lidojot ātrāk par jebkuru jebkad uzbūvēto kosmosa kuģi, “New Horizons” vistuvāk Plūtonam atradās otrdien plkst.14.49, palidojot tam garām 12 500 kilometru attālumā. Zonde lidoja ar ātrumu aptuveni 49570 kilometri stundā un lielāko daļu dienas pavadīja, uzņemot Plūtona attēlus un nesazinoties ar vadības centru.

Zinātnieki kontaktu atjaunošanos uzņēma ar skaļiem aplausiem, jo pat niecīgākā kosmosa atlūza, nonākot sadursmē ar zondi, varēja to iznīcināt kopā ar visiem tās zinātniskajiem instrumentiem.

NASA bija aprēķinājusi, ka izredzes zaudēt “New Horizons” šādā veidā ir viens pret 10 000.

Par Plūtonu ir maz zināms tā attāluma un neparastās orbītas dēļ, kas apgrūtina tā novērošanu no Zemes. Orbitālais Habla teleskops ir spējis uzņemt tikai mazus miglainus attēlus, kamēr “New Horizons” jau pārraidījis uz Zemi pirmos uzņemtos Plūtona attēlus tuvplānā.

Pārējie attēli un dati tiks nosūtīti uz Zemi nākamo 16 mēnešu laikā.

“New Horizons” uz Plūtonu startēja 2006.gadā un nolidojis 4,8 miljardus kilometru.

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+