×
Mobilā versija
+9.2°C
Visvaldis, Nameda, Ritvaldis
Otrdiena, 24. aprīlis, 2018
20. oktobris, 2014
Drukāt

“Nepilsoņu kongress” – tradicionālo vērtību sargs? (10)

Foto - LETAFoto - LETA
Uzziņa

Kas ir vērtībizglītība?

Izglītības attīstības pamatnostādnēs 2014. – 2020. gadam par vērtībizglītību teikts: "Vērtībizglītība – personas pamatvērtību – garīguma, morāles, kultūras, gara un fiziskās stājas – izkopšana, ģimenes vērtību un nacionālās identitātes apzināšanās; personas pašapziņas, pašvērtības apziņas, pašrefleksijas, valodspējas un radošuma izkopšana; iecietības, izlīgumspējas, līdzjūtības u. c. vispārcilvēcisko spēju attīstīšana; ievirze, motivācija un sagatavošana veiksmīgai profesionālajai karjerai."

Iespēja, ka skolās varētu tikt pastiprināta tradicionālo vērtību apguve, dažām nevalstiskajām organizācijām licis tik ļoti nobīties, ka cīņai pret tradicionālo vērtību popularizētājiem piesaistītas arī tādas organizācijas kā “Nepilsoņu kongress” un saskaņietes Elizabetes Krivcovas vadītā “Humanitārā perspektīva”.

Gan “Nepilsoņu kongress”, gan E. Krivcova ir vieni no aktīvākajiem cīnītājiem pret 2018. gadā iecerēto valsts valodas lomas palielināšanu mazākumtautību skolās. Nu zem vēstules Saeimai, kā arī Izglītības un zinātnes ministrijai par tradicionālo vērtību nozīmi Latvijas attīstībā E. Krivcova un “Nepilsoņu kongresa” valdes loceklis Vladimirs Sokolovs parakstās vienā rindā ar organizācijām, kas ilgstoši, apdomīgi un pārdomāti centušās ietekmēt izglītības kvalitāti, vecāku lomu izglītībā, kā arī iestājušās par dzimumu līdztiesību. Ir dīvaini redzēt, ka “Nepilsoņu kongress” nostājies vienotā frontē ar tādām gana cienījamām organizācijām kā “Vecāku forums”, Latvijas Ģimenes plānošanas un seksuālās veselības asociācija “Papardes zieds” un centrs “Marta”.

Kas ir vērtības?

Minēto vēstuli, kas tika izsūtīta arī medijiem, sagatavojis “Papardes zieds”, un tā rakstīta, lai paustu bažas “par Latvijas tradicionālo vērtību iespējamu nomaiņu pret radikāliem uzskatiem”. “Mūs satrauc, ka publiskajā telpā par tradicionālajām vērtībām kļuvusi reliģiskā neiecietība, cilvēku dažādības nepieņemšana un viņu izvēļu nosodīšana, vienas nācijas pārākuma izcelšana un cīņa par privilēģiju piešķiršanu vienam pareizajam ģimenes modelim,” teikts vēstulē.

Tātad galvenokārt sa­traukums ir par to, ka pārāk cieša pieturēšanās pie tradicionālajām vērtībām var veicināt neiecietību pret citādi domājošajiem. Taču kāds tam visam sakars ar “vienas nācijas pārākuma izcelšanu”, kas, ja arī kādreiz izskan no kādu radikālu uzskatu pārstāvjiem, noteikti nav uzskatāma par publiskās telpas “tradicionālu vērtību”?

“Papardes zieda” valdes priekšsēdētāja Iveta Ķelle bija pārsteigta par to, ka vēstulē ir teksts par vienas nācijas pārākumu, jo šādam apgalvojumam tur neesot vajadzējis būt. Varbūt to pirms vēstules parakstīšanas ierakstīja E. Krivcova vai V. Sokolovs? Uz šo jautājumu I. Ķelle nevarēja skaidri atbildēt. Taču, jautāta, kāpēc sadarbojas ar minētajām personām, atbildēja: “Vai jums tiešām šķiet, ka ir būtiska atšķirība starp dažādu tautību vecāku rūpēm par saviem bērniem?” Kad iebildu, ka “Nepilsoņu kongress” un “Humanitārā perspektīva” nebūt nav klasiskas vecāku organizācijas, I. Ķelle atbildēja, ka nevajag politizēt rakstīto vēstuli, svarīgi esot tas, ka visiem parakstītājiem sakrīt viedokļi par tradicionālajām vērtībām.

Jāpiebilst, ka E. Krivcova bieži redzēta dažādos vecāku pasākumos un diskusijās, kur spriež par izglītības jautājumiem. I. Ķellei pat radies iespaids, ka E. Krivcova ir kādas skolas direktore, kaut arī patiesībā viņa nav pedagoģe, bet gan juriste. Tādējādi redzams, ka sadarbību ar politiski nedaudz naivām vecāku organizācijām E. Krivcova un “Nepilsoņu kongress” var izmantot, lai izliktos par parastu nevalstisko organizāciju, kaut gan patiesībā tās mērķi ir politiski tendēti. Jāatgādina, ka “Nepilsoņu kongresa” un tās aizstāvētā auditorija ir nepilsoņi jeb bijušie PSRS pilsoņi bez Latvijas vai citas valsts pilsonības (tā terminu “nepilsoņi” ieteicis precīzi definēt tiesībsargs).

Izglītības un zinātnes ministre Ina Druviete arī atzīst: viņu mulsina dažas personālijas starp vēstules parakstītājiem. “Tādā veidā zināmā mērā pat tiek diskriminētas vēstulē paustās labās idejas,” piebilst I. Druviete.

Pievienot komentāru

Komentāri (10)

 1. Nu re, kā cenšas saglabt padomju zaudētās privilēģijas,nostiprināt esošo okupāciju un veidot prātu skalošanu un iebiediēšanu.Bet atrodas neizglītoti stulbenīši ar diplomiņiem,kuri nesaskata “krievu spalvaino roku” un “dzied līdzi”.

 2. Lūk, kas pašlaik saņem naudu no rietumiem un austrumiem Atbildēt

  ŠĪS ORGANIZĀCIJAS SAŅEM NAUDU NO RIETUMIEM UN AUSTRUMIEM< LAI JAUKTU GAISU LATVIJĀ:
  Iveta Ķelle, Latvijas Ģimenes plānošanas un seksuālās veselības asociācijas "Papardes zieds" valdes priekšsēdētāja
  Dita Lāce, resursu centra sievietēm "Marta" valdes locekle
  Signe Mežinska, Veselības projekti Latvijai valdes locekle
  Jana Simanovska, Latvijas vecāku foruma valdes locekle
  Vladimirs Sokolovs, sabiedriskās kustības "Nepilsoņu kongress" valdes loceklis
  Elizabete Krivcova, Humanitārās perspektīvas direktore
  Ieva Morica, fonda atvērtai sabiedrībai DOTS izpilddirektore

 3. Šitā .., lai pastāsta, kādas naudas summas pārskaita viņai Krievija!Brauc projām, te nav Krievija!

 4. par cienījamām organizācijām tiek nosauktas cilvēku apziņu kropļojošas ļaundarīgās kopas kā “Papardes zieds” un centrs “Marta”?

 5. незачем изучать ценности малого этноса по той простой причине что этот этнос является самым быстроисчезающим в мире.
  философия самоуничтожения никакой пользы не принесет, она вредоносна.

 6. pārlasīju vēlreiz rakstu un joprojām ir nesaprašana. autoram vajadzēja precīzi iklāstīt kas ir kas, t.i. par ‘papardes ziedu’, tā projektiem, finansēm, kā arī par pārējiem dalībniekiem šjā rakstā, lai saprastu konflikta būtību Ļoti vāja žurnālistika. Ļoti!

 7. ieteikums LA redakcijai Atbildēt

  Cien. LA redakcija, grbu pievērst jūsu uzmanību uz pašsaziņas izglītojošo lomu un pievērst uzmanību jūsu redakcijā strādājošo izglītībai. Un proti, ja tiek apspriests raksts par nācija, vērtības būtību tad pirmkārt ir jābūt izpratnei par šiem vārdiem, somboliem. Nācija ir politisks apzīmējums iepretim etniskam (piem. šajā rakstā viss ir samests vienā nesaprotamā rosolā, kur apzīmējums ‘nācija’var būt jebkas), savukārt vertības ir fiolosfiski-reliģisks fēdziens, kuram ir noteikts kultūras (t.i. etnisks) ietvars. Man būtu vēlējums izglītot lasītāju , paskaidrojot šos dažādos jēdzienus (piem. ģeogrāfisks nacionālisms (impērija) vai etnisks nacionālisms (nacionāla valsts). Paskaidrojot reliģijas (vērtibu) un politikas (t.i. intereses) un pilsoniskas sabiedrības attiecības (Eiropa), – kurš kuru un kad ir privatizējis. Paskaidrojot austrumu (cēzeropapisma) un rietumu (papocēzarisma) domāšanas atškirības. Lūdzu, parādiet tautai katra ‘rosola’ saturu, lai tauta zinātu ko tā ēd!

 8. Izskataas negrib iemaaciities latviski un cieniit muusu parazhas.Varat uz roginu ar platsliezhu sliedeem pagaidaam veel ira.Naakotnee buusim Eiropas standarta sliedes.tad nevarees uz Gulagu vest.

 9. Iespējas kļūt par PILSOŅIEM ir visiem, nav ko ievazāt NEĢIMENISKAS vērtības kopā ar LIELKRIEVU ŠOVINISMU…kā var dzīvot valstī un nezināt tās valodu, necienīt tās likumus…lai ES savāc šos t.s. AKTĪVISTUS UN NEPILSOŅUS – KURA VALSTS ĻAUS VIŅIEM TĀ UZVESTIES…ceru, ka es nepieredzēšu, ka krievu valoda kļūs par otro valsts valodu, tāpēc vienīgā cerība NA, kas vēl vismaz vārdos un ierosinājumos cenšas to visu saglabāt…PAR KO JŪS BALSOJĀT???

 10. Iznāk, ka ar muti vien nepietiek, rokas arī vajag salīmēt?

Draugiem Facebook Twitter Google+