Pasaulē
Citur

No Floridas startējusi raķete ar Izraēlas Mēness zondi0

Foto – AP/LETA

No ASV Nacionālās aeronautikas un kosmosa pārvaldes (NASA) Kanaveralas zemesraga kosmodroma Floridā palaista raķete ar Izraēlas kosmosa zondi, kuras galamērķis ir Mēness.

ASV privātās kosmisko lidojumu kompānijas “SpaceX” raķete “Falcon 9” ar bezpilota zondi “Beresheet” startēja ceturtdien plkst.20.45 (piektdien plkst.3.45 pēc Latvijas laika).

Izraēlai šī ir pirmā Mēness misija.

Pie tās astoņus gadus strādājusi bezpeļņas organizācija “SpaceIL” un Izraēlas valsts uzņēmums “Israel Aerospace Industries”.

Plānots, ka zonde sasniegs Mēnesi 11.aprīlī.

Ja misija būs veiksmīga, Izraēla kļūs par ceturto valsti, kas nosēdinājusi kosmosa zondi uz Mēness pēc ASV, bijušās Padomju Savienības un Ķīnas.

Kosmosa zonde sver 585 kilogramus un tā ir 1,5 metrus augsta. Misijas izmaksas, kas sasniedz aptuveni 100 miljonus dolāru, galvenokārt seguši privātie ziedotāji.

Nolaišanās laikā kosmosa zonde uzņems fotogrāfijas un video, kā arī veiks Mēness magnētiskā lauka mērījumus. Zinātniskie pētījumi tiek veikti sadarbībā ar Veismana Zinātnes institūtu. Iegūtie dati tiks pārraidīti arī NASA.

Saistītie raksti

Kosmosa zondē atrodas laika kapsula ar simtiem digitālo dokumentu, tostarp ebreju Bībeles kanoni, informācija par “SpaceIL” un Izraēlas nacionālajiem simboliem.

Šī ir pirmā Mēness misija, ko veikusi maza valsts, un pirmā, kurā piedalās nevalstiskā organizācija.

Veiksmes gadījumā “Beresheet” kļūs arī par mazāko kosmosa zondi, kas nosēdusies uz Mēness.

“Falcon 9” nogādāja kosmosā arī Indonēzijas kompānijas “PT Pasifik Satelit Nusantara” komunikāciju satelītu “PSN-6” un eksperimentālo ASV Gaisa spēku satelītu “S5”.

LA.lv