×
Mobilā versija
Brīdinājums +26.1°C
Ritma, Ramona
Piektdiena, 20. jūlijs, 2018
28. janvāris, 2018
Drukāt

No katra pensiju 3. līmenī iemaksātā eiro tikai 13 centus maksā darba devēji (6)

Foto - ShutterstockFoto - Shutterstock

Ilustratīvs foto

“Pagājušajā gadā kopējie pensiju 3. līmeņa klientu uzkrājumi pieauga par 14%, sasniedzot 434,5 miljonus eiro. Šo pieaugumu lielākoties veicināja jaunās klientu iemaksas, kas sasniedza kārtējo rekordu – 77,7 miljonus eiro,” portālam la.lv pavēstīja “Luminor Pensions Latvia” valdes loceklis Iļja Arefjevs.

Privāto klientu aktivitāte vērtējama ļoti pozitīvi, jo pieauga gan jaunās iemaksas, gan arī klientu skaits – attiecīgi par 10% un 7% salīdzinājumā ar 2016. gadu.

“Tomēr darba devēju iemaksas jau tradicionāli turpināja pārsteigt negatīvi. Salīdzinājumā ar 2016. gadu tās pieauga tikai par 4% un veidoja vien 13% no visām jaunajām iemaksām. Tas nozīmē, ka no katra pensiju 3. līmenī iemaksātā viena eiro tikai 13 centi nāk no darba devējiem,” skaidro I.Arefjevs.

Attīstītajās valstīs darba devēju proporcija kopējās iemaksas privātajos pensiju fondos vidēji svārstās starp 30% un 50%. Pērn kopējais kolektīvo līgumu dalībnieku skaits Latvijā nav pieaudzis vispār, kas nav pozitīvs signāls.

Latvijā par darba devēju iemaksām pensiju 3. līmenī var saņemt ļoti dāsnus nodokļu atvieglojumus. Tos minimāli skāra nodokļu reforma, kuras rezultātā privātajām iemaksām noteikti nodokļu atgūšanas griesti 10% gadā no bruto darba samaksas, bet ne vairāk kā 4 000 eiro gadā (abi ierobežojumi kopā ar dzīvības apdrošināšanu ar līdzekļu uzkrāšanu).

Darba devēju iemaksām nepiemēro ierobežojumu 4 000 eiro gadā, kā arī tās neietilpst tajos 10%, kuros iekļauj privātās iemaksas.

Pēc Valsts ieņēmumu dienesta sniegtās informācijas 2016. gadā bija mazāk nekā 2 000 tādu klientu, kuru iemaksas pārsniedz 4 000 eiro gadā. Daļa šo klientu, kuriem, sākot ar šo gadu, ir būtiski sarukušas iespējas izmantot nodokļu atvieglojumus, turpinās veidot uzkrājumus pensiju 3. līmenī arī ar darba devēja starpniecību.

“Sagaidāms, ka darba koplīgumiem kļūstot arvien populārākiem, iemaksas privātajos pensiju fondos ar laiku tajos iekļaus arvien biežāk. Līdz tam katram pašam jāuzņemas pilna atbildība par savu labklājību vecumdienās, rūpīgi izvēloties savu pensiju 2. līmeņa pārvaldītāju un iesaistoties pensiju 3. Līmenī,” uzskata I.Arefjevs.

Pievienot komentāru

Komentāri (6)

  1. Vai ES un NATO Valsts Latvija ir pieskaitama valstim kuras likumi neeksiste ? Zemes ipasniekiem tiks konfisceti no vinu senciem mantotas zemes uz kuram atrodas no “nepilsoniem ” apdzivotas daudzstavu dzivojamas barakas.Atraitnes nesanem miruso viru pensijas.Kas nozog zemi un pensijas ?

  2. Pēc pāris gadiem kad būs sakrājušies kādi pāris miljardi tad iestasies kāda finanšu krīze un īpasnieki kuri pārvalda naudu pazudīs kā rīta rasa,jo neviena šāda iestāde nav valsts pārvaldījumā un tad jau kad pazudīs visa naudiņa izmaksās vienreizējo kompenšāciju dažus simtus un cerētās vecumdienas kanārijos krājējiem ies secen.

  3. Tas vienalga ir valsts rekets. Un valstij, lai cik tā arī nepaņemtu, vienmēr būs par maz. Vienmēr ierēdņi izbolītām acīm bļaus, ka viņiem nepietiek.

  4. 13% tas ir tā kā maz?

Draugiem Facebook Twitter Google+