Kultūra
Mūzika

Operas ārijas sitaminstrumentu skanējumā 16

Publicitātes foto

Siguldas koncertzāle “Baltais flīģelis” 23. septembrī aicina uz sezonas atklāšanas koncertu “Opercussion” koncertprogrammā “Sitaminstrumentu zvaigznes operā”, kurā klausītājiem būs iespēja dzirdēt populārākās operas ārijas sitaminstrumentu aranžijās.

Idejas un aranžiju autors ir Valsts kamerorķestra “Sinfonietta Rīga” sitaminstrumentu grupas koncertmeistars, arī Latvijas Nacionālās operas un baleta orķestra galvenais sitaminstrumentālists Ivo Krūskops. “Ideja ilgi sēdēja manī, nu es to esmu īstenojis dzīvē. Klausītāji dzirdēs ļoti, ļoti populāras ārijas no operām, sākot ar Mocarta “Figaro kāzām” un beidzot ar Z. Liepiņa “Parīzes Dievmātes katedrāli”. Skanēs arī Pučīni, Bizē “Karmenas” vairāki fragmenti. Nebūs nekā sveša un nezināma tiem, kas klausās un apmeklē operu. Viņi noteikti atpazīs, bet pilnīgi citā skanējumā,” atklāj Ivo.

Ivo šīs idejas īstenošanai ieguldījis milzīgu darbu, un ir darbi, kuru aranžijām bija jāmeklē īpaša pieeja. Viņš darbu atskaņošanai izmantojis visu plašo sitaminstrumentu klāstu, tā skanējumam piešķirot īpašas krāsas. “Koncertā skanēs visi klasiskie orķestra sitaminstrumenti, bet vēl klāt ir estrādes bungas, perkusijas un citi sitaminstrumenti. Būs darbi, kurus būs grūtāk atpazīt, jo viss tiks izspēlēts uz sitamajiem instrumentiem. Piemēram, stilistiski pamainīju “Vergu kori” no “Nabuko”. Pie šā darba man nācās vairāk pasvīst. Tajā vairāk ieskanēsies Kubas ritmi, kas klausītājiem būs jauns skatījums uz šo operas āriju. Bet “Figaro kāzas” ir gandrīz viens pret vienu,” teic Ivo.

Vēl runājot par darbu aranžiju tapšanu, Ivo neslēpj: “Es pārzinu visus instrumentus, tāpēc kolēģi nevar teikt, ka esmu sarakstījis kaut ko tādu, ko nav iespējams izspēlēt. Es vairāk uztraucos, kā tas viss skanēs kopā, vai kāds instruments nebūs skaļās, kāds pārāk kluss, un tas viss kopā neskanēs. Visi ir akustiskie instrumenti, tagad mēģinājām procesa redzu, ka viss skan. Nav kāds pārāk skaļš vai pārāk kluss. Marimba, ksilofons, vibrofons – tie ir tie melodiskie un bāzes instrumenti šajos darbos.”

Uz skatuves Ivo idejas īstenot palīdzēs kolēģi un domubiedri – Edgars Saksons, Uģis Krūskops, Ivars Kalniņš, Mikus Bāliņš un Elvija Endele. Latvijā tas būs pirmatskaņojums, un tā nav nejaušība, ka tieši Siguldā, jo tieši te jau ceturdaļgadsimtu notiek Starptautiskie Siguldas Opermūzikas svētki.

 

23. IX 19.00 “Baltais flīģelis”, Sigulda

Biļetes “Biļešu paradīzes” kasēs, www.bilesuparadize.lv

Cena: no 8 līdz 15 EUR

LA.lv