×
Mobilā versija
Brīdinājums +15.5°C
Emīlija, visu, kalendāros, neievietoto, vārdu, diena
Otrdiena, 22. maijs, 2018
1. oktobris, 2012
Drukāt

Pagājušās nedēļas nogalē Baltijas valstu pensionāri dalījās savā pieredzē

Foto - Līga VasiļūnaFoto - Līga Vasiļūna

“Mēs uzskatām – ja palīdzi citiem, tad šādi palīdzi arī pats sev. Ja pats esi aktīvs, tad tev arī mazāk vajag ārsta palīdzību,” pagājušajā nedēļā notikušajā Baltijas valstu senioru forumā “Dzīvo ar prieku” teica Virve Lillevara no Tallinas senioru biedrības “Venu”.

 

 

Šķiet, šie viņas vārdi visprecīzāk raksturoja šā pasākuma dalībniekus – seniorus, kuri izvēlas nevis sēdēt mājās, bet kopā ar citiem pensionāru biedrības biedriem aktīvi darboties, tā padarot gan savu dzīvi interesantāku un piepildītāku, gan sniedzot kādu labumu arī tiem, kas ir nevarīgāki un nespējīgāki. V. Lillevara pastāstīja, ka, piemēram, Igaunijā ir populāri tā saucamie pensionāru nami, kas darbojas kā klubs un kā sociālās palīdzības centrs vienuviet. Šeit seniori var apmeklēt visdažādākos interešu pulciņus, klausīties lekcijas un koncertus. Tas ir iespējams, jo šādi nami balstās uz brīvprātīgo darbu, arī par lekcijām un koncertiem samaksa netiek prasīta, algotie darbinieki ir tikai kādi divi trīs cilvēki. Paralēli notiek aktīvs sociālais darbs un tajā iesaistītie cilvēki apmeklē slimnīcas, vientuļniekus, aprunājas ar vecajiem ļaudīm. Studenti, kas Tallinas universitātē studē sociālo darbu, šeit strādā praksi un īsteno dažādus projektus kopā ar citām dalībvalstīm. Pavisam Igaunijā pēc šāda principa darbojoties kādi 100 pensionāru nami. Tā ir privātā, nevis valsts iniciatīva. Savukārt Viļņas senioru kluba “Lotte” pārstāve Vilhelmīne Pundiene pastāstīja, ka vienā klubā apvienojušās sievietes ar medicīnisko izglītību un viņas regulāri ar lekcijām dodas pie senioriem. Gados vecāku cilvēku darbošanās iespēju ir daudz, liecināja abu kaimiņvalstu senioru organizāciju pārstāvju stāstītais.

Tepat Latvijā arī daudz kas notiek. Tā biedrības “RASA” pārstāve Inta Bergmane pastāstīja, ka šobrīd Rīgā Vērmaņdārzā notiek intensīvi šaha treniņi, lai seniori būtu gatavi uzveikt jauniešus “Prāta spēlēs”. Vēl abas vecuma grupas sacentīsies novusā, galda tenisā, zolītes un dambretes spēlē. 7. decembrī, kad tiks paziņoti “Prāta spēļu” uzvarētāji, varēsim noskaidrot, kas uzvarējis – pieredze vai jaunība.

 

Benita Malatkovska no biedrības “RASA” dalījās pieredzē, ka biedrības īstenotais projekts “Senioru lēciens tehnoloģiju laikmetā” iedrošinājis seniorus vairs nebaidīties no saziņas programmas “Skype” lietošanas un rēķinu apmaksas internetbankā, turklāt projektā iesaistītie jaunieši ar lielu izpratni izturējušies pret sirmgalvjiem.

 

Baltijas valstu senioru forumā, ko rīkoja biedrība “RASA”, izskanēja vēl daudz atziņu un arī ierosmju, kā senioram saturīgi pavadīt savu laiku. “Novecot, bet nekļūt vecai,” šos Andas Līces vārdus foruma dalībniekiem novēlēja starptautiskās senioru deju komitejas locekle Laimdota Andersone.

 

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+