×
Mobilā versija
+5.9°C
Mirta, Ziedīte
Piektdiena, 20. aprīlis, 2018
17. jūnijs, 2015
Drukāt

Uldis Šmits: PSRS neatzina Baltijas okupāciju, Krievija neatzīst agresiju Ukrainā (20)

Foto - LETAFoto - LETA

Atceroties pirms 75 gadiem notikušo Baltijas valstu okupāciju, diemžēl jātur prātā, ka okupācijas un aneksijas jēdzieni, ko nesen attiecināja tikai uz Eiropas pagātni, tagad attiecas arī uz Eiropas šodienu.

Baltijas valstu okupācijas fakta neatzīšana no PSRS tiesiskās mantinieces Krievijas puses ideoloģiski sasaistās ar Maskavas tāpat neatzīto agresiju pret Ukrainu. Par pagātni atgādina tur radītās “tautas republikas” un citi aizguvumi no staļiniskās ārpolitikas, kuras galvenā izpausmes forma bija meli. Tie vienmēr izmantoti arī pret Baltijas valstīm, lai gan dažādā intensitātes pakāpē, taču, kopumā ņemot, melu straume arvien pastiprinājusies kopš Putina ēras iestāšanās. Pēc Zatlera vizītes Krievijā diezgan daudzi sliecās domāt, ka tobrīd Dmitrija Medvedeva šķietami vadītā oficiālā Maskava teju pārstās noliegt patiesību un ka 2011. gadā nodibinātā Latvijas un Krievijas vēsturnieku komisija veicinās to, lai lietas tiktu sauktas īstajos vārdos. (Pat “Saskaņas centrs” Ušakova personā kaut ko ieminējās okupācijas sakarā.) Bet viss izvērtās pavisam citādi, tāpēc Latvijas pārstāvji 2014. gada rudenī izlēma pārtraukt darbu vēsturnieku komisijā, kura tika izveidota kā “neatkarīga” un “koleģiāli akadēmiska” institūcija, taču jāšaubās, vai tā jelkad neatkarīga bijusi. Un grūti iztēloties, kā komisija varētu nodoties 20. gadsimta vēstures eiropeiskā izpratnē objektīvai izpētei tagadējos apstākļos, kad Kremlī uzlūko Molotova–Ribentropa paktu par Staļina diplomātijas izcilu panākumu.

Arvien uzstājīgākā turēšanās pie padomju laika vēstures traktējuma ir likumsakarīga valstī, kur nav veikta dekomunizācija – tā uzskata pazīstamais Krievijas profesors Andrejs Zubovs. Ne viņš vienīgais, bet, iespējams, tieši Zubovs visatklātāk izsakās arī par to, kāpēc baltiešiem šobrīd ir velti gaidīt godprātīgu oficiālās Maskavas attieksmi: okupanti bija tagadējās varas priekšteči, viņi darbojās “”smeršā”, NKVD un VDM, kas cīnījās ar jūsu mežabrāļiem un kas ieviesa padomju varu 1940. gadā un 1944. – 1956. gados”. Tālaika čekisti ir un paliek Putina režīma “varoņi”, bet baltieši joprojām skaitās “pretējā pusē”. Tāda nostāja saglabāsies, kamēr noteicošā būs padomju “vēstures paradigma”, bet nekas neliecina par pārmaiņām, gluži pretēji, redzam padomju iekārtai raksturīgo iezīmju atgriešanos, tiesa, “nevis komunistiskas, bet fašistiska tipa korporatīvas valsts veidolā”. Šķiriskā pieeja ir aizvietota ar tukšiem impērijas atjaunošanas solījumiem. Profesors Zubovs izteica minētos atzinumus šā gada sākumā Viļņā, bet pēdējo mēnešu norises viņa sacīto vienīgi apstiprina. Turklāt Kremļa propagandā parādījušās gandrīz aizmirstas tēmas, piemēram, telekanāla “Rossija-1” radītā un jau plaši apcerētā filma par Prāgas pavasari – padomju bloka tanku invāzija 1968. gadā Čehoslovākijā esot bijusi nepieciešama, lai tur novērstu NATO rīkotu apvērsumu. Zīmīgi, bet Maskava agrāk bija atvainojusies par šo Varšavas pakta valstu formāli kopējo iebrukumu, tāpēc jāsecina, ka pat simboliskai vainas atzīšanai par PSRS laiku nodarījumu reizēm mēdz būt tikai pagaidu raksturs…

Mums nenākas īpaši cerēt uz šādu žestu vai Krievijas dekomunizāciju. Tā, jāteic, arī diezgan daudzu mūsmāju politiķu prātos nav notikusi. Tāpēc vēl jo svarīgāks ir Latvijas valstiskais pienākums sevi aizstāvēt, turpināt izzināt patiesību – tam pastāv PSRS okupācijas zaudējumu apzināšanas komisija un VDK dokumentu zinātniskās izpētes komisija – un palīdzēt citiem atbrīvoties no pagātnes.

Pievienot komentāru

Komentāri (20)

 1. А как Россия могла оккупировать свою Лифляндскую и Курляндскую губерни , которые до этого двести лет как были неотъемлемой частью Единной и неделимой страны ? Россия Это вам не Украина , которой без году неделя и уже визжит о святой территориальной целостности убивая своих граждан за это и не самопровозглашенная Латвия ( согласия законно избранного Учередительного собрания на ее отделение НИКОГДА не было ) , которая получила признание от кровавых упырей террористов Ленина и Троцкого за взятку ( предоставила Ригу для преступной продажи через Латвию незаконно реквизированную собственность граждан России и культурных ценностей )

 2. А вам не кажется, что это Россия была оккупирована **й, а в в 40-м пришли сказать латышам #paldies#!

 3. ko tur daudz runāt par okupācijām,visas republikas kuras bija pakļautas PSRS pievienoja ar varu,tā saucamajiem komjauniešiem un komunistiem izskaloja smadzenes tā ka gatavi bija nodot tēvu un māti, kurnu vēl zemi,paši krievi ir cietuši no komunistiskā režīma,režīms bija stiprs un visi baidījās,bija idivīdi,kur viņi tagad ir.

 4. Krievija neatzīst arī pati sevi, jo neesot leģitimi izstājusies no PSRS.

 5. Krievija neatzīst arī, ka tās mazais cariņš ir galvā sajucis.

 6. Okupācijas periodā ar krieviem un krievvalodīgajiem Latvijā bija maz saskārsmes.Okupāciju uz vietām realizeja kompartijas,komjaunatnes organizācijas,ar pseidovēlēšanam ieceltie vietvalži izmantojot represīvos orgānus.Diez vai šie darboņi uzskata sevi par noziedzniekiem.Loģiski ka viņi nevar arī atzīt okupācija faktu,jo to darot viņi sevi par tādiem atzīst.Paliek vēl saprast kā iespējams savienot sadarbību ar okupantiem,publisku okupācijas atzīšanu un sekmīgu darbību politikā.

 7. kā vēsture pierāda, tad tā ir iedarbīga metode, proti, rīkoties, bet neatzīt.. “neskatieties uz maniem darb,iem, bet klausieties uz maniem vārdiem

 8. Ļoti vajš raksts. Ka vienmēr tika ņemts šaurs diapazons. Raksts ir rakstīts pēc pasūtījuma. Noželojami redzēt un lasīt mūsu žurnālistu vajus darbus.

 9. Ne vecajiem ,ne tagadējiem Kremļa vēžiem nav nekā skaistāka un pilnīgāka par maršējošām karaspēka kolonnām.Tās dod spēku un paļāvību,bet netuvina Krieviju renesansei.Bet savas valsts pagātnes krimināli slapjās lietas varai ir svarīgi vispirms noslēpt no pašu tautas,jo tikai tā var visu sagāzt un aizslaucīt mēslos.Un tikai tad zels jauni laiki arī daudzcietušajām Krievijas tautām.

 10. Bildē pa kreisi- kā izspļauts Repše!

  • P/s. Fakts, Pūķina , po kontraktu, apsardzē dien manas baltkrievu draudzenes Latvijā ( Latvijas patriote) znots, Latvijas krievs.

 11. Ļoti pareizs raksts! man patīk! Uldi, turies un caur puķītēm raksti taisnību!

  • Kāpēc gan mūsu valstī taisnība būtu jāraksta “caur puķītēm”?
   Dekomunizācija nav notikusi arī Latvijā, un par to vajadzētu parūpēties nepavisam ne “caur puķītēm”, bet ļoti nopietni.

 12. Gaidām mazohista grafista kārtējo pasūtījuma daiļpļūtījumu par “žurnagļistiem”.

  • А я популярен оказывается. Ну что же, всегда рад помочь вам понять свою неправоту. Вот, что особо умилило меня в опусе этого журнаГлиста, так это забавный такой термин «декоммунизация» и то, что такие действия не применялись в России.
   Вот чтобы автору на свою собственную страну посмотреть, да собственный сейм. Простите, но ваш сейм почти на 100% состоит из бывших коммунистов и комсомольцев! Говорите про окупацию, но как то забываете сказать, что вся элита ваша с режимом сотрудничала, поддерживала его и даже прославляла. Забыли что ли. Почему бы вам не начать с себя, со своих собственных коллаборантов, а не учить других?

Lasītāju aptauja
Ērika Oša zīmējums
Ēriks Ošs. Likumprojekts “LELB – vienīgie īstie luterāņi”

Vairāki Saeimas deputāti iesnieguši likuma labojumus, lai noteiktu, ka valsts atzīst Latvijas Evaņģēliski luteriskās baznīcas (LELB) darbības nepārtrauktību Latvijā un ka LELB ir vienīgā tiesību pārmantotāja luteriskajai baznīcai, kas darbojās Latvijā līdz 1940. gadam.

Pašlaik spēkā esošo LELB likumu plānots papildināt ar preambulu, kurā būtu noteikts gan augstāk minētais, gan tas, ka LELB izveidojusies luteriskās reformācijas kustības ietvaros 16. gadsimtā, darbību sākusi pirms Latvijas dibināšanas un nepārtraukti darbojusies Latvijā arī okupāciju laikā. Grozījumi likumā paredz vēl vairākas citas izmaiņas. Likumprojektu sagatavojusi LELB Tiesību komisija un apstiprinājusi baznīcas Bīskapu kolēģija. LELB pārstāvji vērsušies pie 12. Saeimas deputātiem ar lūgumu parakstīt šo likumprojektu.

Taču Latvijas Evaņģēliski luteriskā baznīca ārpus Latvijas (LELBĀL) pauž uzskatu, ka piedāvātie grozījumi nepamatoti ierobežo baznīcas draudžu pašnoteikšanās tiesības. Likumprojekts esot izstrādāts bez konsultācijām ar citām luterāņu baznīcām Latvijā. LELBĀL norādīja, ka patlaban Latvijas teritorijā un ārpus tās darbojas trīs luterāņu baznīcas un to draudzes kā tās LELB pēcteces, kuras darbību pārtrauca Otrais pasaules karš un sekojošā okupācija. Līdz ar to būtu pareizi vienoties par baznīcu līdzvērtīgu sadarbību, nevis netaisni izcelt vienas absolūtu prioritāti, uzskata LELBĀL.

Vai ir pareizi Likteņdārza zemi nodot valsts īpašumā?
Draugiem Facebook Twitter Google+