×
Mobilā versija
Brīdinājums +25.9°C
Eduards, Edvards, Edvarts, Varis
Sestdiena, 26. maijs, 2018
27. februāris, 2014
Drukāt

Vai atbalstāt ideju par tautas vēlētu prezidentu? (11)

Foto - LETAFoto - LETA

Pētījumu kompānija SKDS aktualizējusi datus par iedzīvotāju attieksmi pret tautas vēlēta prezidenta ideju. Sabiedrībā tai saglabājas noturīgs atbalsts – rāda aptauju dati. Kā spriež “Latvijas Avīzes” lasītāji?

Egons Šreibers, 
pensionārs:
 “Pilnībā atbalstu. Ja prezidentu ievēlētu tauta, viņam būtu daudz lielāka atbildība un viņš daudz godprātīgāk pildītu savus pienākumus. Tagad viņš ir simts galvu ievēlēts un pārstāv viņu, ne sabiedrības intereses. Taču nekādā gadījumā nevajadzētu palielināt prezidenta pilnvaras. Sekoju notikumiem Ukrainā un Krievijā un saprotu, ka pārāk liela vara viena vadoņa rokās nedrīkst būt. Prezidenta vara jāregulē parlamentam. Nekas Latvijai nenāks par labu, ja latvieši paši to nevēlēsies. Es ticu, ka latviešu tauta ir pietiekami saprātīga, lai apjaustu, ka vajadzīgs spēcīgs kodols, kurš apzinās, ka aiz viņa ir tauta. Diemžēl tādas personas, ko es vēlētos redzēt prezidenta krēslā, tā uzreiz nosaukt nemaz nevaru. Tam jābūt cilvēkam, kas spēj apvienot un saliedēt dažādas Latvijā dzīvojošās tautas.”

Ina Jansone, 
strādā finanšu jomā:
 “Mēs, sabiedrība, neesam tik pietuvināti politiķiem un arī tik labi neorientējamies dažādās personālijās, tāpēc parlaments šos prezidenta amata kandidātus spēj izvērtēt labāk. Ja visu sabiedrību plaši un izvērsti ar kandidātiem iepazīstinātu, tad varbūt arī varētu ļaut prezidentu vēlēt tautai. Piemēram, man labprāt gribētos valsti vadām atkal redzēt Vairu Vīķi-Freibergu, labs kandidāts būtu arī Valdis Dombrovskis. Un tomēr mani bažīgu dara mūsu sašķeltā sabiedrība, kas prezidenta izraudzīšanu vispārējās vēlēšanās varētu iespaidot negatīvi. Arī prezidenta pilnvaras manā skatījumā nedrīkstētu palielināt, jo tad var sanākt visādas ziepes. Patlaban tam ir dzīvs piemērs Ukrainā.”

Gints Rudzītis, 
pakalpojumu sniedzējs:
 “Process būtu daudz demokrātiskāks, ja par kandidāta piemērotību valsts vadītāja amatam lemtu visi pilsoņi, nevis tikai simt deputāti. Neesmu speciālists juridiskās lietas, taču, iespējams, arī prezidenta pilnvaras būtu paplašināmas. Grūti pateikt, kas konkrēti no tā mainītos, taču, šķiet, lēmumi būtu tuvāki tautas interesēm. Ar pilnvaru paplašināšanu gan jābūt uzmanīgiem, varai jābūt samērīgai un tādai, lai prezidents nesāk savas tiesības izmantot ļaunprātīgi un savu interešu vadīts. Freibergas kundze bija lieliska valsts vadītāja, un es būtu gatavs par viņu vēlēt, ja tāda iespēja būtu. Jautājums vien – vai viņa pati to vēl vēlētos? Katrā ziņā prezidentam jābūt viņai līdzīga tipa cilvēkam izglītības, intelekta un runātprasmju ziņā.”

Romāns Pereverteņs, 
strādā banku sektorā:
 “Drīzāk ne. Redzam, kas Ukrainā notika ar tautas vēlētu prezidentu, kurš pamatīgi sazadzies nodokļu maksātāju naudu. Turklāt man arī nav pārliecības, ka tautas vēlēts valsts vadītājs varētu radikāli uzlabot valsts ekonomisko situāciju. To var panākt, vien radot vairāk ražojošu uzņēmumu un piesaistot investīcijas. Ja prezidentam būtu lielāka vara, iespējams, kādas lietas tiktu risinātas ātrāk, taču šaubos, vai tas ko risinātu pēc būtības.”

Gunta Barbāne, 
žurnāliste:
 “Tagad bieži vien parlaments par prezidentiem ievēl tādus, ko mēs nemaz nepazīstam. Tādēļ pēc tam to vien darām kā viņus norejam un nekur uz priekšu netiekam. Arī pašiem valsts vadītājiem tad ir grūti strādāt un sevi pierādīt, no sabiedrības saņemot tādu devu negatīvisma. Tauta nav muļķa, un es ticu, ka spētu ievēlēt par prezidentu kārtīgu cilvēku un mēs veicīgāk attīstītos. Uzskatu, ka demokrātiskas valsts ietvaros arī prezidenta pilnvaras būtu palielināmas, taču līdz zināmām robežām. Cienījamas personības mūsu vidū ir daudz. Man, piemēram, ļoti simpatizē Juris Rubenis, Pēteris Kļava, taču diez vai viņi būtu gatavi kļūt par prezidentiem. Gandrīz gribas teikt, ka par prezidentu ir jāpiedzimst. Ar to es domāju – jābūt ļoti īpašam cilvēkam.”

Pievienot komentāru

Komentāri (11)

 1. Pilnīgi pret! Var jau redzēt tos auglīšus ko dod Saseimas vēlēšanas. Tomēr tur tie puvušie auglīši pazūd vairākumā. Bet tās mūsu sirmās galviņas jau nu tālāk par Paulu neredz. Tā kā labāk iztiksim kā ir. Un ja nu vēl slinkums aiziet uz vēlēšanām, tad Urbanovičs vai Ušakovs kā likti.

 2. Atbalstu ideju par mažoritārajām vēlēšanām Latvijā!

 3. To tautai jāizvēlas... Atbildēt

  Mums jau ir viens padomju funkcionārs prezidenta amatā! Tev ar to nepietiek, vajag vēl šajā amatā kompartijas CK ideoloģiskā funkcionāra Gora izbijušo sievu Kreitusi, lai pūderē tev smadzenes marksisma garā. Nu, paldies!

 4. tautai jāizvēlas savs prezidents Atbildēt

  Ja prezidenta kandidāte būtu I Kreituse , es ar abām rokām balsotu par šo kandidāti .

 5. Ievēlot Saeimu, mēs jau esam devuši pilnvaru deputātiem darboties, pieņemt lēmumus mūsu visu vārdā, tādēļ šajā jautājumā jāsaglabā Satversmes tēvu ieviestais principcips. Tomēr, lai izvairītos no dažādām spekulācijām, būtu nepieciešams labojums Satversmes 36.pantā, nosakot, ka Valsts prezidents tiek ievālēts ar ne mazāk, kā 3/4 no visu Saeimas deputātu skaita. Tādejādi būtu pārliecinošāks balsojuma rezultāts, jo tiktu pārstāvēta ievērojami lielāka daļa vēlētāju. Protams, ideālākais variants butu konsensuāls balsojums, bet tāds, vismaz mūsu daudzpartiju sistēmā, ir nereāls.

 6. Tieši Ukrainas piemērs uzskatāmi pierāda, ka šodien bijušajā Latvijas PSR jeb LR prezidentam lielāku varu dot NEVAR! Kāpēc? Uzradīsies kāds autoritārs, izbijis padomju ierēdnis, uzurpēs varu un radīs lielas problēmas visai valstij. Nelielai valstij prezidentāla republika nav vēlama, vismaz tik ilgi, kamēr kaimiņos eksistē autoritāri režīmi.

 7. Saglabājot “Valdības komiteju”?!

 8. “Lai arī vēlētāji sarakstā konkrētiem uzvārdiem var pielikt plusus vai mīnusus,viņi var balsot tikai par pašu partiju veidotu sarakstu.” Skat.”Jānis Streičs: Ja nereformēsim vēlēšanu sistēmu,Latvija kļūs banānu republika”,Izklaide TV,200`11.gada 21.jūnijs,9:26

 9. Mažoritāro vēlēšanu un progresīvo nodokļu sistēmu kā Francijā,Itālijā,Slovēnijā,Spānijā Lielbritānijā,ASV,Kanādā,Indijā,Indonēzijā,Ganā u.t.t.!

 10. Lietuvas un Ukrainas piemērs liecina, ka postkomunisma valstīs prezidenam nevajadzētu dot pārāk lielu varu. Jābūt balansam.

Draugiem Facebook Twitter Google+