Ekonomika
Bizness

Pārdod 84 dzīvokļu namu par 7 miljoniem eiro. “Bonava” noslēdz pirmo darījumu Baltijā0


Par 7 miljoniem eiro noslēgts pirmais “Bonava” darījums Baltijas īres tirgū.
Par 7 miljoniem eiro noslēgts pirmais “Bonava” darījums Baltijas īres tirgū.
Publicitātes foto

Dzīvojamo namu attīstītājs “Bonava” noslēdzis pirmo nekustamā īpašuma investīciju darījumu Baltijā, pārdodot investoram 84 dzīvokļu dzīvojamo namu Tallinā.

Daudzdzīvokļu namu iegādājies riska kapitāla fonds “Lumi Capital”, kas kā institucionālais investors darbojas Igaunijas īres tirgū, piedāvājot dzīvokļus par pieejamām īres cenām iedzīvotājam ar vidējiem ienākumiem.

Darījuma summa ir 71 miljons zviedru kronu jeb aptuveni 7 miljoni eiro. Mājas nodošana ekspluatācijā paredzēta 2021. gadā.

“Bonava Latvija” valdes priekšsēdētājs Mareks Kļaviņš norāda, ka “Bonava” grupas uzņēmumos Ziemeļeiropā un Vācijā šādi investoru darījumi ir ierasta lieta. Tie veido līdz pat 35% biznesa.

Par 7 miljoniem eiro noslēgts pirmais “Bonava” darījums Baltijas īres tirgū.
Publicitātes foto

Tikko notikušais darījums Igaunijā ir laba zīme Baltijas tirgum. Taču, jāatzīst, Latvijā situācija īres tirgū nav iepriecinoša – pieprasījums ievērojami pārsniedz piedāvājumu, darījumi notiek pamatā starp privātpersonām, īres cenas ir augstas.

Šo situāciju palīdzētu risināt institucionālie investori. Taču pastāv vairāki šķēršļi to ienākšanai Latvijas tirgū un novecojušais īres likums ir tikai viens no tiem.

“Investīciju piesaisti veicinātu arī valsts nodevas, kas jāmaksā iegādājoties īpašumu, mazināšana. Juridiskām personām tā šobrīd ir 6% no darījuma summas, iepretim 2%, kas jāmaksā privātpersonai,” skaidro M. Kļaviņš.

Institucionālā investora īpašumā nonākušais dzīvojamais nams Tallinā atradīsies vienā no lielākajiem dzīvojamiem rajoniem. Šajā apkaimē “Bonava” attīsta jauno daudzdzīvokļu māju projektu “Uus – Mustamäe”, kuram noslēdzoties, tiks radītas 750 jaunas mājvietas ar labiekārtotu plašu parka teritoriju līdzās.

Darījuma rezultātā vienā no projekta namiem, dzīvokļi par pieejamām cenām būs pieejami izīrēšanai plašam iedzīvotāju lokam. “Bonava” darījuma partneris riska kapitāla fonds “Lumi Capital” pārvalda “LHV pensiju fonda” līdzekļus, kas ieguldījumus veic pamatā Igaunijas tirgū.

“Mums Rīgā arī ir piedāvājums investoriem. Jau šobrīd būvējam un attīstām vairākus jauno māju projektus ekonomiskās klases segmentā, piemēram, Krasta kvartālu un Dreilinga mājas, kas varētu būt interesants biznesa produkts.”

“Taču, lai darījumi notiktu, arī valstij un pašvaldībai aktīvāk jāiesaistās un jāveic izmaiņas investoru piesaisti kavējošos nosacījumos. Jāatzīst, ka šobrīd investīciju vide daudz pievilcīgāka ir Lietuvā un Igaunijā,“ uzsver M. Kļaviņš.

Par 7 miljoniem eiro noslēgts pirmais “Bonava” darījums Baltijas īres tirgū.
Publicitātes foto

“Bonava Latvija”, attīstot mājokļus Rīgā par plašam klientu lokam pieejamām cenām, veido būtisku pienesumu novecojušajam padomju laiku dzīvojamajam fondam – kopumā 2019. gadā būvniecības stadijā būs 705 dzīvokļi 7 projektos, no kuriem līdz gada nogalei plānots pabeigt 475 dzīvokļu būvniecību.

Saistītie raksti

“Bonava Latvija” ir lielākais nekustamo īpašumu attīstītājs Latvijā, kura mātes uzņēmums Bonava ir vadošais nekustamo īpašumu attīstītājs Ziemeļeiropā.

“Bonava” darbojas Vācijā, Zviedrijā, Somijā, Dānijā, Norvēģijā, Sanktpēterburgā, Igaunijā un Latvijā, 2018. gadā sasniedzot pārdošanas rezultātus 14 miljardu SEK apmērā. “Bonava” akcijas tiek kotētas Nasdaq biržā Stokholmā.

LA.lv