×
Mobilā versija
Brīdinājums +20.0°C
Magda, Magone, Mērija, Magdalēna
Pirmdiena, 23. jūlijs, 2018
27. jūlijs, 2016
Drukāt

Uldis Šmits: Maskavas vēstījums – ne tikai mūsu sportisti, arī citi lieto (10)

Foto - Timurs SubhankulovsFoto - Timurs Subhankulovs

Uldis Šmits

Maskavas īpaši izceltais vēstījums: arī Rietumu un sevišķi amerikāņu sportisti bieži lietojuši dopingu, savukārt politiķi bijuši korumpēti un nereti rīkojušies noziedzīgi. Tā ir neapstrīdama patiesība. Pareizāk sakot, patiesības viena puse. Pastāv vēl otra, no Krievijas realitātes stipri atšķirīga. Rietumu pilsoniskā sabiedrība par atklātībā nākušajām nejēdzībām neklusē, un tiesu vara dara savu darbu. No pjedestāliem tāpēc ir novāktas daudzas augstākās amatpersonas un tāpat sporta slavenības.

Leģendārajam septiņkārtējam “Tour de France” uzvarētājam Lensam Ārmstrongam pirms dažiem gadiem atņēma visus agrāk plūktos laurus. Viņa dopinga afēra tika nodēvēta par vērienīgāko krāpšanos mūsdienu sportā. Neviens laikam nespēja iedomāties, ka joprojām ir iespējamas arī daudzkārt vērienīgākas un visaptverošas mahinācijas ar valsts struktūru un specdienestu iesaistīšanos – kas līdzīgs savulaik Vācijas Demokrātiskās Republikas plaši piekoptajām metodēm. Tieši šīs sāpīgās atmiņas palīdzēja Vācijas TV kanālam “ARD” četrās dokumentālajās filmās atsegt Krievijā arvien piekoptās “Austrumvācijas stila” izdarības, ko vēlāk apstiprināja dažādu izmeklēšanas komisiju ziņojumi.

Runājot par Rietumos atmaskotajām politiskajām afērām, ir lietderīgi atcerēties arī Votergeitas skandālu, kas, no šodienas raugoties, nemaz neizskatās pēc diez cik ārkārtēji smaga nodarījuma, bet kura dēļ 37. ASV prezidentam Ričardam Niksonam nācās atstāt amatu. Nosauktajos un vairākos citos gadījumos svarīga loma bija presei, kas nebeidz vien uzšķērst dažādus augoņus šajā nebūt ne ideālajā politiskajā sistēmā, kuras nepilnības tiek savtīgi izmantotas. To uzskatāmi apliecina intelektuāli trūcīgā miljardiera Donalda Trampa priekšvēlēšanu sekmes. Bet arī viņam, nonākušam Baltajā namā, ja tas notiks, vajadzēs rēķināties ar neatkarīgas tiesas un reālas opozīcijas esamību un ietekmīgu plašsaziņas līdzekļu dzēlību. ASV pilnā mērā iemieso pazīstamo frāzi par demokrātiju, kas esot “pats sliktākais valdīšanas veids, izņemot visus pārējos”.

Taču Krievijā neērtākie režīma kritizētāji tiek pasludināti par “nacionālnodevējiem” vai likvidēti. (Nodevēju kategorijā teju ierindota arī skrējēja Jūlija Stepanova, kura izstāstīja par mahināciju apmēriem Krievijas vieglatlētikā.) Nekādas “votergeitas” nav pieļaujamas, bet vietējiem “ārmstrongiem” līdz mūža galam jātur mute, nevis jānožēlo grēki, nodarot skādi valsts dižajam tēlam.

Savā ziņā tas ir jautājums par varas un sabiedrības attieksmi pret meliem. Britu eksperts Pīters Pomerancevs, kurš, vairākus gadus strādādams Krievijas televīzijā, pamatīgi iepazina valsts propagandas mašinēriju, nesen “Financial Times” slejās skaidroja, kāpēc Kremlis izjūt nepieciešamību publikai borēt – “Rietumi nav labāki”, īstenībā krietni sliktāki. Galvenokārt tas, protams, ir saistīts ar Maskavai izteiktajiem pārmetumiem. Arī pēdējā laika atklāsmes par sportistu masveida piebarošanu ar aizliegtām vielām īsti noliegt nevar, bet pilnībā atzīt negribas. Sak, rīkojamies tāpat kā citi, un visi apvainojumi uzlūkojami vienīgi pret Krieviju vērstās globālās sazvērestības ietvaros. No tā izriet, ka tik kritiskos apstākļos melot valsts interešu vārdā ir pieļaujami un pat nepieciešami. Tiklab par Donbasu kā dopingu. Turklāt “Krievijas sistēmā vienkāršajiem ļaudīm arī bieži nākas pārkāpt noteikumus”, un prasme apiet likumu skaitās drīzāk apsveicama sadzīvē noderīga iemaņa. Tāpēc Putinam nesagādā grūtības “pozicionēties” kā cilvēkam, kurš tāpat izturas pret starptautisko tiesību normām. Kas savukārt vairo mūsu ieinteresētību, lai tās tiktu ievērotas.

Pievienot komentāru

Komentāri (10)

 1. Lietot jau lieto, bet paši – te valstiskā līmenī kā tas bija arī VDR . Tur jau tā starpība.

 2. paredzēja pašreiz sasniegto ķīmisko analīžu aparatūras jutību,tāpēc laicīgi savāca lielu daudzumu iesaldēto”provju”.Vismaz šajā gadsimtā sasniegtie rekordi un medaļas tiks visi pārbaudīti.

 3. Tikai viena nianse, neviens no Krievijai izvirzītajiem apvainojumiem netiek pierādīts pēc vispārpieņemtiem tiesiskuma principiem. Nerunājot nemaz par nevainības prezumcijas atcelšanu. Un tas, ka daudziem Krievijas tīrajiem sportistiem neļauj piedalīties, bet daudzi ārzemju(tostarp ASV) agrāk pieķertie piedalās un tas, ka cilvēku, kurš šo sistēmu vadīja un tika atlaists, ārvalstīs nevis tiesā pēc pašu pasludinātajiem godīguma un tiesiskuma principiem, bet pasludina par varoņiem, dod ļoti pārliecinošu pamatu runām par sazvērestību.

 4. Vietējam tatāram Ušakovam tā pati taktika, visi kas traucē viņam zagt ir sazvērējušies pēc nacionālā principa.

 5. Nezinu ,vai vairāk par citiem,bet Krievijā ļoti populāra ir tieksme,kas saucās”izsisties ļaudīs”.Tas pats izsmietais benderisms jeb Ostapa Bendera dzīvesveids romānā “Divpadsmit krēsli”.Vārdu sakot,viss ir labs ,kas ved uz mērķi.”Piekrāpu,piekrāpu”,jūsmojis Staļins pēc miera līguma noslēgšanas ar Hitleru.

 6. Очередной заказной «высер» автора. Это, простите, не журналистика, это голая пропаганда в чистом виде. (Цитирую сам себя). Всё в стиле «А Карфаген должен быть разрушен!» Автор дожил до седых волос, но до сих пор свято верит в чистоту западной демократии. Боже, какая наивность. Вся их хвалёная и как бы независимая судебная система работает только тогда, когда это нужно и выгодно кому-нибудь из «сильных мира сего», из когорты тех невидимых правителей мира. А когда им это не выгодно, то вас просто зароют. Автор вот вспомнил Никсона, а про Кеннеди не упоминул ни слова. И Амстронга разоблачили только тогда, когда он уже практически ушёл из большого спорта, а гиганты американской фармакологической промышленности таки заработали на нём свои миллиарды. И утопили его только потому, что они не захотели терять такую прибыль.
  Прихожу к выводу, что слова «Россия» и «Путин», для автора явно являются допингом или сильно действующим наркотиком.

  • šiziks jau citē sevi… laikam jūtas Napoleons 🙂
   diez ko lielais vojaka Ā. par to saka ?

   • От шизика слышу! Вы тут наездами, и других статей не читаете видимо. Просто у меня был уже такой комментарий к другой статье, я процитировал часть, чтобы никто не сказал, что я повторяюсь.

  • Sāksim ar Atēnu Olipiskajām spēlēm-kopskaitā 13 ASV vadošie vieglatlēti atskaitīti no ASV izlases. , 2004. gads-Kristal Koks, Tailer Hamilton,Floid Lendis. 2006 g.-Džastin Getlin, Taison Gey . 2012 g.-visa ASV komanda 4 reiz 400 m stafetē diskvalificēta! Vai turpināt?

Lasītāju aptauja
Gata Šļūkas zīmējums
Gatis Šļūka. Sportiskākais dzīvnieks

Latvijas Futbola federācija (LFF) trešdien prezentēja valstsvienības jauno logo, formas un talismanu vilka veidolā. “No šodienas būsim vilki un ar šo dzīvnieka simbolu gribam uzsvērt kopības sajūtu,” sacījis LFF prezidents Kaspars Gorkšs. Interesanti, ka par savu simbolu vilku izvēlējusies arī Latvijas Volejbola federācija, kas nupat aicinājusi atbalstīt volejbola valstsvienību, nopērkot tās kreklu ar vilka attēlu.

Kuru no šiem jūs gribētu par Valsts prezidentu?
Draugiem Facebook Twitter Google+