×
Mobilā versija
Brīdinājums +23.4°C
Alberts, Madis
Pirmdiena, 18. jūnijs, 2018
1. septembris, 2017
Drukāt

Atis Klimovičs: Pienācis skaidras valodas laiks (14)

Foto-LETAFoto-LETA

Atis Klimovičs

Lai kā nesenās nesteidzīgās Baltijas vizītes laikā Vācijas prezidents Valters Šteinmeiers uzsvēra viņa valsts sevišķo uzmanību drošībai Eiropā, notikumi Ukrainā neļauj ticēt bijušajam vācu ārlietu ministram. Ar viņa teikto nesakrīt gandrīz vai pilnīgais kritikas trūkums no Berlīnes par krievu militārajām aktivitātēm, kas beidzamajos gados jāuzskata par lielāko izaicinājumu mieram Eiropā. Diezin vai Ukrainas sarunās Rietumus līdz šim pārstāvējušais V. Šteinmeiers par panākumu uzskata Krievijas militāro spēku klātbūtnes desmitkārtīgu palielinājumu Donbasā beidzamo trīs gadu laikā. Arī par krievu militāristu vizināšanos Latvijas un pārējo Baltijas valstu robežu tuvumā no Berlīnes nav izskanējis sadzirdams nosodījums, ko nāktos izteikt valstij, kas sevi uzskata par ietekmīgāko Eiropā. Ar NATO reakciju nepietiek. Vācija un Eiropas Savienība kopumā nav izstrādājusi priekšlikumus, kā apturēt Maskavas agresivitāti. Lai saprastu, ka tas tā, atliek ieskatīties ziņu lentēs no Ukrainas par kārtējām apšaudēm un upuriem. Pārspīlēts diplomātiskums jeb agresorvalsts pielabināšana nevar nest labu rezultātu kontaktos ar impērijas atjaunošanas plāna pārņemtu lielvalsti.

Par drošību kontinentā vispirms nāktos pateikties amerikāņiem – sākot ar visai kategoriskiem mudinājumiem eiropiešiem beidzot nopietni pievērsties aizsardzībai, kā arī ar reālo klātbūtni, šajā gadījumā Polijā un Baltijas valstīs. Tieši ASV karavīru vienības un tehnika beidzamajos gados visbiežāk bijusi redzama dažādās mācībās Latvijā, pilnveidojot sadarbību ar mūsu karavīriem. Tagad gan “pievilkusies” arī Vācija, kas izvietojusi bataljonu Lietuvā, un Šteinmeiers sola to paturēt uz visu apdraudējuma laiku. Tomēr vēl labā atmiņā ir esošā vācu ārlietu ministra vēstījums, ka neviens politiķis Vācijā neatbalsta aizsardzības izdevumu palielināšanu līdz 2% no IKP, turklāt tas pat neesot vēlams. Tiesa, pati uz ceturto kancleres termiņu ejošā Angela Merkele piekritusi sasniegt minētos tēriņus.

Neatkarīgas Ukrainas, Vācijas un Eiropas kopējā kontekstā derīgi pieminēt 24. augustu, kad Kijevā valsts neatkarības dienai veltītajā armijas parādē pa Hreščatiku kopā ar ukraiņu karavīriem soļoja poļu, lietuviešu, gruzīnu, latviešu, igauņu, moldāvu, britu un arī kanādiešu karavīri. Tur iederētos arī vācu karavīru un paša Šteinmeiera klātbūtne. Tādēļ, ka pienācis skaidras valodas laiks, kad jāsauc draugi un sabiedrotie vārdā, nostājoties ar viņiem pret agresoru. Svinībās Kijevā Ukrainas prezidents Petro Porošenko runāja vienkārši: “Mums ir viens ceļš: plats eiroatlantiskais autobānis, kas ved uz dalību Eiropas Savienībā un NATO.”

Atšķirībā no drošības sfēras, kur vāciešiem daudz darāmā (pretendējot uz noteicošo lomu Eiropā), Vācijas prezidenta Baltijas valstīm veltītais politiskais vēstījums Molotova–Ribentropa noziedzīgā pakta parakstīšanas gadadienā vērtējams atzinīgi, jo apliecinājis tā nosodījumu pēckara Eiropā, rādot Krievijai, ka Berlīnē negatavojas piemēroties Kremļa pozīcijai. Redzams, ka runāt par vēsturi ir vieglāk kā par šodienas aktualitāti – amerikāņu noteiktajām sankcijām, kas skar nopietnu vācu biznesu. Šteinmeiera ne pārāk tiešā valoda par šo tēmu apstiprina, cik daudz nopietnu jautājumu jāatrisina pašai Berlīnei. Jāpārdomā, cik ilgi Rietumos var atļauties nedomāt par demokrātijas vērtībām, lobējot autoritāro režīmu standartus. Te nu nav nekādu šaubu, ka Baltijas izdzīvošanas intereses ir pilnīgi pretējas arī turpmākai acu pievēršanai uz Krievijas izdarībām apmaiņā pret šīs valsts piedāvāto peļņu.

Pievienot komentāru

Komentāri (14)

 1. Klau , vislabāk būtu šo pajoliņu aizvākt no neta pavisam. Ja tomēr kādā vietā to publicē , nelasīt vispār. Komentos ierakstīt kaut ko – ej tālāk , smirdi citur u.tml.. Laiks pagriezt spārnus šitādiem.

  • Ну, ну, попробуй. Ты лучше себе отрежь чего-нибудь, вдруг умнее станешь.

 2. Ko gan citu gaidīt no Remtes ielas stipendiāta. Tā vācu karavīru soļošana Kijevā tāda interesanta sanāktu. !941. gadā jau soļoja. Un Lietuvā iesoļoja jau 1939.gada martā, laipni palūdzot atpakaļ Klaipēdas apgabalu. Varbūt šodienas tūkstotis arī jau piemeklē sev zemes gabalus Mazajā Lietuvā?

 3. Man ļoti patika skaistie ķīniešu karavīri kuri 2015. gada 9.maijā maršēja pa Maskvabadas Sarkano laukumu ..

  • Укроп – трава забористая! У тебя от неё постоянные глюки и скоро ломка начнётся. Пожалей себя, чудик, не кури столько. Ты – вор! Прекрати воровать чужие ники, сука!

   Повторно, после удаления цензорами! Господа цензоры, ваши действия незаконны! Что господа, продолжаем веселиться?! Отличная игра в «свободу слова», я пишу, вы – удаляете. И плевать на конституцию!

 4. В пропагандисткой риторике автора ничего не меняется, одни и те же шаблоны, ну никакой выдумки. НАТО – защитник свободы и демократии! Да неужели?! Россия – враг и агрессор! Для кого и где?! Всё привычно предсказуемо, даже не интересно. Нет, конечно твёрдолобость и прямолинейность автора, наверняка впечатлит его почитателей и будет ими горячо поддержана. Но это же фан клуб, чего ещё от них ожидать. А серъёзного анализа автору не хватает.

  • Stāv Lāčplēsis kalna galā galā un domīgs veras tālumā. Pierāpo klāt grafists asti iežmiedzis kājstarpē un smilkstēdams jautā: “ko skaties, Lāčplēsi?”. “Skatos,,kur laimīgā zeme ir…” – atbild Lāčplēsis. grafists savukārt – laimīgā zeme ir tur, kur mēs neesam. Uz ko Lāčplēsis – nu es jau skatos kur jūs neesat….
   Tā viš i….

   • Поэтичненько, прямо народный эпос. Вам бы дайны писать. Глядишь, и я в них попаду. Вопрос к вам: и почему же это ваша “лаймигу земе” не в Латвии находится?!

    • Vēlriez, bet šoreiz lieliem burtiem, lai arī analfabēti (ilaterāti) spēj izlasīt un var saprast – LAIMĪGĀ ZEME IR TUR KUR JŪS NEESIET !!! I think it’s understandable enough…

     • Ну, то есть, там, где вас нет! А на вопрос то вы так и не ответили, почему же не в Латвии то, блин?! Значит, вы определённо считаете, что Латвия такой страной однозначно быть не может! Чудненько.

 5. visskaidrākā valoda Atbildēt

  Kamēr Vācijā būs pie varas boļševicene mērķele, nekas nemainīsies !

 6. Vai sis lidejs vaigus ar krievu speki ierive?

 7. Skaidra valoda - lai maksā kompensāciju! Atbildēt

  Kad postnacistiskā Vācija maksās Latvijai kompensāciju par to, ka Vācija no 1941.-1945.gadam okupēja, kolonizēja Latviju un pret latviešiem pastrādāja noziegumus? Jeb postnacistiskie vācieši uzskata, ka viņi 1941.gadā bija atbrīvotāji? Un saprotams, ka neizdevušās valsts Krievijas noziegumi un parādi pret latviešiem ir 10 reizes lielāki kā vāciešu.

  • А вы ничего не путаете? Они же освободители (?!), вы же воевали на одной стороне, за свободу боролись. Какие компенсации, о чём вы?!

Lasītāju aptauja
Ērika Oša zīmējums
Ēriks Ošs. VID vadītāja krēslam ies apkārt ar līkumu?

Pēc tam, kad konkursa uzvarētājs Māris Skujiņš atteicās ieņemt Valsts ieņēmumu dienesta (VID) ģenerāldirektora amatu, tika paziņots, ka VID vadītājs atkal tiks meklēts jaunā konkursā. Valsts kancelejas direktors Jānis Citskovskis intervijā “LA” izteicies, ka “būs liels izaicinājums noorganizēt jaunu konkursu”, “būs jāpieliek milzīgas pūles, lai pārliecinātu cilvēkus piedalīties konkursā,” un “ja neatradīsies pietiekami kvalificēti, godīgi cilvēki, situācija būs neapskaužama”.

Vai šogad Jāņu svinēšanai nebūs par maz laika?
Draugiem Facebook Twitter Google+