×
Mobilā versija
Brīdinājums +11.0°C
Līksma, Bārbala
Trešdiena, 25. aprīlis, 2018
12. septembris, 2014
Drukāt

Vai, jūsuprāt, tēva loma sabiedrībā īpaši jāizceļ? (2)

Foto - ShutterstockFoto - Shutterstock

Pēteris Leiškalns, sociālo lietu eksperts, daudzbērnu ģimenes tēvs: 
”Tēva diena noteikti ir vajadzīga un svarīga lieta, kas sabiedrībai kopumā vēlreiz akcentē un liek vairāk padomāt arī par tēva lomu ģimenē. Tāpat neizbēgami uzreiz parādās diskusija par to, kāda ir tēva vispārējā loma sabiedrībā. Vai šis aspekts būtu īpaši jāizceļ un ar to jālepojas – labs jautājums… Ir tāds statuss “tēvs” un tā vienkārši ir laba lieta. Baidos, ja kāda grupa sāk pārlieku lepoties, tad tā tiek nostatīta pret citām grupām, no kā rodas problēmas. Katrā ziņā slikti tas nav, ka Tēva diena ir un to atzīmē. Šeit pat nav svarīgs formāts, vai tev ir daudz vai maz bērnu, jo būtiski, ka bērni ir vispār. Tāda jau laikam ir to reizi gadā atzīmējamo dienu jēga, ka tajās mēs mazliet vairāk padomājam par šo aspektu, šajā gadījumā tēvu – kas tas ir un ko tas nozīmē. Varbūt, ka tas uzlabo un pozitīvi maina attieksmi gan no pašu tēvu, gan sabiedrības puses. Gan tēvi, gan sabiedrība sāk saskatīt, ka tā ir svarīga pozīcija sabiedrībā kopumā. Ar apziņu, ka esmu tētis, jūtos ļoti labi un patīkami.”

Edgars, 
trīs bērnu tēvs:
 “Pirmkārt, manuprāt, ir brīnišķīgi, ka tāda Tēva diena pamazām pie mums tiek pieņemta. Īpaši ap­stākļos, kad ir vesels lērums jaunu svētku, šie tiešām ir vērtīgi svētki, nevis, piemēram, Helovīns. Es to uztveru kā lielu pagodinājumu un esmu ļoti priecīgs, ka izglītības ie­stādēs – skolās un bērnudārzos, kuros iet mani bērni, – tā tiek atzīmēta. Ar katru bērnu attiecības veidojas citādas, un agri vai vēlu bērni saprot, ka ir lietas, kuras viņi var saņemt tikai no tēta, savukārt citas – tikai no mammas. Puišiem gribas līdzināties, mazliet konkurēt. Tāpēc tā ir tēva atbildība parādīt, kāds ir attiecību veidošanas modelis starp vīrieti un sievieti, starp tēvu un māti. Savukārt meitenēm tēviem ir jāiemāca pašcieņa un sevis mīlēšana. Tas ir komplekts, ko bērni saņem no abiem vecākiem, un līdz šim mēs esam runājuši tikai par mātes lomu. Tēva diena ir tikpat svarīga kā Mātes diena, jo bērniem ir būtiski ne tikai iemācīties bijību un cieņu pret vecākiem, bet arī novērtēt šīs lomas, lai nākotnē viņi paši saprastu, kāda ir tēva, māmiņas loma un kāda nozīme ir ģimenei. Man ir grūti spriest, kas notiek sabiedrībā, jo ģimenes cilvēki jau dzīvo diezgan noslēgtu dzīvi, taču nedomāju, ka būt par tēvu ir modes lieta. Tas ir tāpat, ja precēšanās būtu modes lieta. Tas ir ļoti individuāls lēmums, taču skaidrs, ka tendence šobrīd ir tāda, ka cilvēki izvēlas paši nostāties uz kājām un tikai tad kļūt par vecākiem tuvāk 30 gadu vecumam.”

Ilmārs Mežs, 
demogrāfs, Nākotnes fonda vadītājs un četru bērnu tēvs:
 “Tēva loma Latvijā netiek pietiekami novērtēta, taču, protams, ir vērojams progress – kaut vai tikai redzot uz ielām daudz vairāk tēvu ar bērnu ratiņiem. Tomēr joprojām ir daudz darāmā – piemēram, vientuļo vecāku ģimenes, starp tām vairākums ir sieviešu, kuras kāds tēvs ir pametis, bieži pat neinteresējoties, kā viņa bērni iztiek. Uzskatu, ka ir ļoti moderni un pat prestiži būt veiksmīgam tēvam, īpaši, ja ir kupla ģimene. Tādiem tēviem dzīve ir daudz pilnvērtīgāka un ir lielāks gandarījums par to. Bet tie, kam svarīgas ir personiskās vajadzības un baudas, varētu domāt citādi – šāds viedoklis man liekas novecojis. Es neesmu no tiem, kam patīk svinēšana, tāpēc nejūtos ērti īpaši atzīmēt Tēva dienu, taču, iespējams, ka citiem tā ir nozīmīga diena un labs veids, kā popularizēt sabiedrībā tēva lomu. Te palīdzēt var plašsaziņas līdzekļi, regulāri iepazīstinot ar kuplu un veiksmīgu ģimeņu vecākiem. Diemžēl ir daudz izdevumu, kam tā nav prioritāte un kas aizraujas ar ārišķīgiem sīkumiem – greznas mašīnas, dārgi mājokļi, jaunas sievas, bet ne šī cilvēka personībai kā ģimenes tēvam vai mātei.”

Uzziņa


* Tēva dienu atzīmē septembra otrajā svētdienā – šogad tas ir 14. septembris.

* Oficiāli Tēva dienu Latvijā atzīmē kopš 2009. gada.

* Ideja par šo svētku dienu aizsākās ASV 20. gadsimta sākumā.

* Valsts bērnu tiesību aizsardzības inspekcija līdz 14. septembrim rīko uzticības tālruņa 116111 akciju tēviem, dodot viņiem iespēju saņemt profesionālas psiholoģiskās konsultācijas un atbalstu ar bērniem saistītos jautājumos.

* Rīt ar svētku gājienu un citām aktivitātēm Rīgā norisināsies Tēva dienas svinēšana. Gājiens sāksies plkst. 11 no Brīvības pieminekļa. Esplanādē paredzēti dažādi pasākumi.

Pievienot komentāru

Komentāri (2)

  1. Ņemot vērā, ka mūsu sabiedrība mēdz iekrist no viena grāvja otrā, tēva loma sabiedrība nav īpaši jāizceļ, bet jārunā par vecāku lomu vispār kopumā, tad nebūs tikai mātes, vai tikai tēvi, jo svarīgi ir abi un nav iespējams nošķirt, kurs svarīgāks, kurš mazāk svarīgs.

  2. Ja man būtu tētis, es viņu ar prieku sveiktu šajā dienā. Bet viņam jau ir citi bērni, kas viņu apsveiks.

Draugiem Facebook Twitter Google+