Kultūra
Kultūrpolitika

Putina slavinātājs Liepājā un Rīgā25


Pērn novembrī Filips Kirkorovs, no Putina rokām saņemot nozīmīgu valsts apbalvojumu, pateicās šādiem vārdiem: “Tas, cik daudz esat izdarījis mūsu, mūsu valsts labā, nav pat aprakstāms.”
Pērn novembrī Filips Kirkorovs, no Putina rokām saņemot nozīmīgu valsts apbalvojumu, pateicās šādiem vārdiem: “Tas, cik daudz esat izdarījis mūsu, mūsu valsts labā, nav pat aprakstāms.”
Foto – SPUTNIK/LETA

Sestdien, 24. martā, Rīgā un otrdien, 27. martā, Liepājā atgriezīsies odiozais krievu dziedātājs Filips Kirkorovs.

Par Krievijas estrādes karali iesauktais dziedātājs, kurš pazīstams ar īpašu pietuvinātību Vladimira Putina “galmam”, Latvijā viesojas caurmērā reizi divos trīs gados. Iepriekšējais koncerts notika 2016. gada pavasarī, toreiz, pēc tā rīkotāju “Bravo Events” datiem, pulcējot kopumā aptuveni 4000 skatītāju. Apmēram tikpat tiek prognozēts arī šogad, un, ieskatoties “Biļešu servisa” interneta vietnē, redzams, ka lētākās biļetes jau izpirktas. Tiesa, šoreiz interesanti, ka Rīgā cenu šķēres izteiktas daudz mazāk – te biļete maksā no 30,60 līdz 40,60 eiro un, kaut arī jau šobrīd lielākā daļa pārdota, tomēr atrodamas arī biļetes cenu kategorijā līdz 40 eiro. Liepājā turpretī biļetes uz šovu maksā no 12 līdz 100 eiro (nopērkamas vienīgi par 40 eiro un dārgākas), turklāt, samaksājot vēl 12 eiro, iespējams iegādāties braucienu tieši uz koncertu no Ventspils uz Liepāju un atpakaļ. Tāpat interesanti, ka šoreiz Kirkorovs neuzstāsies Rēzeknes koncertzālē “Gors”, kur kaimiņvalsts zvaigžņu desants nav reta parādība.

“Bravo Events” komunikāciju pārstāve Danute Vareikaite stāsta – Filips Kirkorovs Latvijā koncertē relatīvi reti: “Ir vairāki māk­slinieki – Maksims Galkins, Grigorijs Ļepss –, ar kuriem mūsu aģentūra strādā no pašiem pirmsākumiem, un viņi viesojas Latvijā vismaz reizi gadā, Grigorijs Ļepss pat biežāk.” Kopumā “Bravo Events” pārstāvēto mākslinieku daiļrade ir žanrā ļoti plaša – no jau pieminētajiem māksliniekiem līdz Andrea Bočelli un Maskavas Pilsētas baleta trupai, kas vienmēr pulcē pilnas zāles.

Savā ziņā zīmīgi, ka Kirkorova koncerti Latvijā notiek tik drīz pēc Krievijas prezidenta vēlēšanām 18. martā, jo viņš nekad nav slēpis savu atbalstu Vladimiram Putinam un viņa agresīvajai ārpolitikai, koncertējot Krimā un slavējot pašreizējā Krievijas prezidenta politiku.

Pērn, no Putina rokām saņemot valsts apbalvojumu, Kirkorovs atcerējās, ka pirms diviem gadiem tieši Krimā pastāstījis prezidentam par saviem plāniem iestudēt grandiozu šovu kopā ar slavenā “Cirque du Soleil” režisoru Franko Dragonu. Dziedātājs devies desmit braucienos pa Krieviju, kopumā pulcējot aptuveni 60 000 klausītāju. Dziedātāja auditorija Latvijā proporcionāli solās būt tikai nedaudz mazāka, un, iespējams, tas drīzāk skaidrojams ar mazākām koncerttelpām nekā interesi.

Izsprucis cauri “melno sarakstu” tīkliem

Savu atbalstu Vladimiram Putinam un viņa politikai, tostarp Krimas okupācijai, Kirkorovs paudis pastāvīgi. Tostarp, atbildot uz jautājumu, vai balsos par Vladimiru Putinu prezidenta vēlēšanās, viņš žurnālistiem atbildēja, ka savu prezidentu izvēlējies jau pirms daudziem gadiem un vienmēr par viņu balsojis, tomēr oficiāli iestāties kādā Vladimira Putina atbalstītāju biedrībā negrasās. “Galvenais, lai tu garā būtu ar šo cilvēku, ticētu viņam,” dziedātājs paziņoja aģentūrai “RIA Novosti” pērn novembrī, skaidrojot, kādēļ tomēr neiestāsies hokejista Aleksandra Ovečkina dibinātajā “Putin Team”. “Es jau esmu prezidenta vēlētāju kopā. Oficiāli, neoficiāli, taču es pārstāvu viņa intereses, dodoties koncerttūrēs pa visu valsti, viesojoties Krimā,” norādīja Kirkorovs. To viņš apliecināja arī ar visai dīvainu video savā mikroblogā, kur dziedātāja bērni, piecus gadus vecie Martins un Alla Viktorija, apsveica tēvu ar saņemto ordeni un slavēja Krievijas prezidentu. “Tēti, apsveicam tevi ar balvu! Tēti, Putins – tas ir super!” dziedāja Alla Viktorija. “Tēti, lepojamies ar tevi! Vai parādīsi mums savu ordeni?” turpināja Martins.

Savukārt dziedātāja tēvs, 84 gadus vecais bulgāru un krievu dziedātājs Bedross Kirkorovs, pērn programmā “Tiešais ēters” paziņojis, ka Ukrainu, kā arī Baltijas valstis, nevar uzskatīt par īstām valstīm: “Ukraina nekad nav bijusi patstāvīga valsts! Un ne tikai Ukraina, bet arī Latvija, Igaunija, visas!”

Savā ziņā neparasti ir tas, ka Filips Kirkorovs nav iekļauts ne tikai ES, bet arī Ukrainas “melnajos sarakstos” pat pēc atkārtotiem koncertiem Krimā. Jau 2015. gadā pēc viesošanās bērnu vasaras nometnē “Arteks” Krimā dziedātājs paziņoja, ka viņam pret šādu Ukrainas valdības soli nebūtu nekādu iebildumu, tieši pretēji – viņš ar to lepotos. Pagājušā gada koncertā Jaltā savukārt dziedātājs pamanījās aizkaitināt ne tikai Ukrainas valdību, bet arī pašus jaltiešus, ar uzveduma skatuves iekārtojumu pārvadājošajiem furgoniem bloķējot piekļuvi pludmalei un sabojājot ielu segumu. Un, kad viņš nākamajā dienā pēc koncerta sociālajos tīklos ielika fotogrāfijas, kurās bija redzams kopā ar bērniem jau “krāšņajā Barselonā”, saņēma nopēlumu par Krimas noniecināšanu.

Skandālists, rupeklis un kauslis

Filipu Kirkorovu varētu dēvēt ne tikai par Krievijas estrādes karali – šāds apzīmējums nereti dzirdēts –, bet arī par Krievijas skandālu karali. Viņš publiskās vietās gan necenzēti lamājies, gan kāvies, gan draudējis, turklāt īpaši spilgti dziedātāja manieru trūkums izpaužoties koncerttūrēs, novērojuši Krievijas žurnālisti. 2004. gadā Kras­nodarā Kirkorovs nakts vidū pieprasījis, lai viņam tiktu atbrīvoti prezidenta apartamenti viesnīcā, izmetot tur jau apmetušos viesi.

Tomēr konflikti bijuši arī vēl asāki. 2004. gadā dziedātājs rupji nolamāja žurnālisti Irinu Arojanu no Rostovas. Viņa vērsās tiesā, un Kirkorovam nācās šķirties no 60 000 rubļu par publisku apvainojumu. 2009. gadā citu žurnālisti Kirkorovs pēc nepatīkama jautājuma piedraudēja nožņaugt ar mikrofona vadu. Gadu vēlāk Kirkorovs no vārdiem pārgāja pie darbiem un ceremonijas mēģinājumā piekāva balvas “Zelta mikrofons” vadītāju Marinu Jablokovu, raksta aģentūra “RIA Novosti”. Kirkorovs esot atzinis savu vainu, piedāvājis atvainoties un kompensēt morālos zaudējumus, kā arī apmaksāt ārstēšanos, ja tāda būs nepieciešama (dziedātājs publiski atvainojies arī iepriekšējiem savu uzbrukumu upuriem). Tomēr šis skandāls, šķiet, bija pirmais, kas pat apdraudēja popdziedātāja karjeru, jo tika vākti paraksti par tautas mākslinieka nosaukuma atņemšanu Kirkorovam un viņa koncertu boikotēšanu.

LA.lv