×
Mobilā versija
Brīdinājums +11.6°C
Ernestīne, Ingmārs, Akvelīna
Pirmdiena, 21. maijs, 2018
6. novembris, 2014
Drukāt

Festivālā “Staro Rīga 2014” šogad īpaši interesants ārzemju gaismas mākslinieku piedāvājums

Publicitātes fotoPublicitātes foto

Kaleidoskops

Vecrīgā. Rātslaukumā, Kaļķu ielā, Vaļņu ielā, Smilšu ielā, Doma laukumā, Herdera laukumā, Palasta ielā

A

Spīdošā parāde

“GAISMAS SLEPENĀ DZĪVE”

Vecrīgā. Rātslaukumā, Kaļķu ielā, Vaļņu ielā, Smilšu ielā, Doma laukumā, Herdera laukumā, Palasta ielā

Parādes sākums: 14., 15., 16., 17. novembris – plkst. 19.00, 20.00, 21.00 no Rātslaukuma. 18. novembris – plkst. 21.15 no 11. novembra krastmalas.

Dienas gaismai satumstot, pilsēta atdzīvojas – tā atplaukst spožās gaismās. Bet kas notiek ar pilsētas gaismu, kad visi aizgājuši gulēt un iestājas nakts? Tikai 14. – 18. novembrī gaisma visā savā spožumā iznāks Vecrīgā, lai sarīkotu kārtīgu ballīti un atklātu savas slepenās dzīves stāstu. Gaismas dīdītāji, Spuldzīte, Gaismas knēveļi, Spuldzītes mamma, Gaismas tētis un daudzi citi Gaismas ģimenes locekļi aicina ikvienu noskatīties neparastu urbānu parādi Vecrīgā.

Projekta realizētājs – ATKLĀJ RĪGU (Latvija). Projekta finansētājs – Rīgas dome, nodibinājums Rīga 2014, ATKLĀJ RĪGU

B

SALIEDĒTĀS ZIVIS.

Rīgas Kongresu nama fasāde. Kronvalda parkā

Plinks ir rotaļīga zivtiņa, kuras dienas paiet, vērojot ūdens dzīles un gaidot kārtējo spožo zvaigzni, kas iekritīs dzelmē. Plinks un viņa brāļi no tām veido neparastus mūzikas instrumentus, lai piepildītu zemūdens pasauli ar skanīgām melodijām. Kādā dienā viņu pēkšņi pārsteidz briesmas – ļaunās dzeloņrajas uzbrūk ciematam, kurā dzīvo Plinks. Vai mazajai zivtiņai izdosies saliedēt visas zivis, lai ar kopīgas dziesmas palīdzību cīnītos par savu vietu dzelmē? Projekta autors, kanādiešu mākslinieks no Kvebekas Bernārs Digē, ar kompāniju “Lucion Media” ir piedalījies daudzos pasaules gaismas festivālos, taču šī būs viņa pirmā viesošanās Latvijā. B. Digē atzīst, ka viņa iedvesmas avots bijusi Latvijas dziesmotā revolūcija. Pastāvēšanas 14 gados “Lucion Media” radījusi aptuveni 350 audiovizuālus mākslas darbus, un par viņiem raksta: “Ja jūs to spējat iztēloties, viņi to spēj radīt!”

Projekta realizētājs – LUCION MEDIA (Kanāda). Projekta finansētājs – Rīgas dome, nodibinājums Rīga 2014

C

KALEIDOSKOPS

Basteja kalna apstādījumi Raiņa bulvāra pusē

Projekta autors Rihards Šešo uzskata: “Ir četras lietas, kurās var skatīties mūžīgi: uguns, tekošs ūdens, kā citi strādā un kaleidoskops!” Projekcijā uz parka kokos noslēpušās ēkas fasādes pie Bastejkalna būs vērojami kaleidoskopa mainīgie raksti. Uguns, ūdens, dejojoši cilvēki, ziedi, lietussargi, lentes, audumi, kleitas, prieks, laime un pozitīvas emocijas sajauksies vienotā videoprojekcijā mūzikas pavadījumā. Projekcijas ilgums – astoņas minūtes.

Projekta realizētājs – Rihards Šešo (Latvija). Projekta finansētājs – Rīgas dome, nodibinājums Rīga 2014

D

VIDEO KULTŪRA

Latvijas Mākslas akadēmija. Kalpaka bulvārī 13

Video ieraksts, ko mākslinieks Sems Mīčs radījis, eksperimentējot ar “organisku video atbildes reakciju”, attēlo trīs neatkarīgas krāsu sistēmas, kas savā starpā attīstās, aug un cīnās par savu teritoriju. Šīs lāzeru veidotās sistēmas ir sākušas dzīvot savu dzīvi. Lēnām ar tām tiek apaudzēta īpaši tām radīta virsma, kas ir modelēta pēc Latvijas Mākslas akadēmijas parauga, lai pēc tam tiktu projicētas uz pašas ēkas.

Liverpūlē kopš 2001. gada dzīvojošais Sems Mīčs strādā videogrāfijas, projekciju, interaktīvā dizaina, kā arī kolektīvo ideju un atmiņu kartēšanas jomā. Pats par sevi viņš saka – protu no visa pa mazumiņam un esmu starpdisciplinaritātes meistars.

Projekta realizētājs – Sems Mīčs (Sam Meech, Lielbritānija)

Projekta finansētājs – Rīgas dome, nodibinājums Rīga 2014

E

CILPU LŪ

Esplanādē

“Vistuvāk savai patiesajai dabai cilvēks ir tad, kad viņš ir sasniedzis to nopietnību, kas piemīt bērnam rotaļājoties.” Šis Heraklīta domugrauds ir iedvesmojis Remiju Brunu radīt “Cilpu Lū” – neparastu gaismas skulptūru, kas savās kustībās ļauj ieraudzīt bērnu bezbēdīgi lecam ar lecamauklu. “Cilpu Lū” ir Remija Bruna atgriešanās Latvijā – viņa veidotais gaismas objekts “Zirgs, kas auļo” 2010. gadā saņēma gaismas festivāla “Staro Rīga” skatītāju simpātiju balvu. R. Bruns jau vairāk nekā 15 gadus strādā par kustību inženieri, specializējoties 3D attēlu kustībā un kino specefektos.

Projekta realizētājs – Remijs Bruns (Remi Brun, Francija). Projekta finansētājs – Rīgas dome, nodibinājums Rīga 2014

F

GAISMAS KARUSELIS

Vērmanes dārzā

Simboliskā nozīmē karuselis raksturo karnevāla būtību – tiekšanos uz pārmaiņām, nerimstošu kustību un prieku. No tāluma redzamais gaismas objekts Vērmanes dārzā aicinās visus ienirt jautrības, cerību, ilūziju, gaismu un skaņu virpulī. Visu pasākuma laiku netveramā gaismas karuseļa apmeklētāji varēs iemūžināt sevi un objektu ilgās ekpozīcijas fotogrāfijās.

Projekta realizētājs – KOMPĀNIJA NA. Projekta finansētājs – Rīgas dome, nodibinājums Rīga 2014

G

AUTO AKVĀRIJS

Audēju ielā 16

Dažkārt pat prātā nevar ienākt, cik pasaule ir pārsteigumiem pilna un ka dažādiem objektiem mēs atrodam aizvien jaunu lietojumu. Tieši tāds ir stāsts par “Auto akvāriju” – videoinstalāciju par krāsainajām milzu zivīm. Objekta autoru – kompāniju “Les Machines Images” – dibinājis Tulūzā dzīvojošais mākslinieks Stefans Masons, kurš ar saviem gaismas mākslas darbiem piedalījies festivālos dažādās pasaules valstīs.

Projekta realizētājs – LES MACHINES IMAGES (Francija). Projekta finansētājs – Rīgas dome, nodibinājums Rīga 2014

H

COSMOGOLE

Latvijas Nacionālās operas skvērs. Aspazijas bulvārī 3

Gaismas instalācija “Cosmogole” ļaus operas skvērā ieraudzīt spožu gaismas instrumentu orķestri, kurā pasakainā gaismu un skaņu simfonijā apvienosies vairāk nekā simt gaismas objektu. Gaismas objekts līdz šim demonstrēts daudzviet pasaulē – arī Lionas, Jeruzalemes, Leipcigas, Amjēnas un Helsinku gaismas festivālos. Tā autors, mākslinieks Filips Morvans, gaismas un skaņas iekārtas veido kopš 2009. gada, un tikpat ilgi viņš arī piedalās gan ikgadējā Lionas “Fête des lumières”, gan gaismas festivālos citur pasaulē.

Projekta autors – Filips Morvans (Philippe Morvan, Francija). Projekta finansētājs – Rīgas dome, nodibinājums Rīga 2014

I

EKRĀNA TESTS -1

Kaļķu ielā 11

O

EKRĀNA TESTS-2

Brīvdabas atpūtas parkā “Egle”. Kaļķu ielā 1a

“Ekrāna tests” ir interaktīva instalācija, ko iedvesmojuši dažādi kino žanri un kino vēsture. Divi identiski ekrāni, izvietoti divās dažādās Rīgas vietās, aicinās katrā no tām nonākt jaunā, pārsteidzošā un intriģējošā kinovidē. Ekrānos abu vietu dalībnieki satiksies un atkarībā no attālināto dalībnieku rīcības, līdzīgi kā kino, katra aina finālā var izvērsties citāda. “Ekrāna testa” projekts Rīgā pirmo reizi demonstrēts kultūras vasarnīcā “Esplanāde 2014”. Projekta autors mākslinieks Pols Sermons vairāk nekā 20 gadu paralēli mākslinieciskajam darbam strādājis par radošo tehnoloģiju profesoru Selfordas universitātē, ieguvis vairākas prestižas balvas. Arī Šarlote Goulda strādā Selfordas universitātē – viņa ir digitālo mediju lektore.

Projekta autors/realizētājs – Pauls Sermons un Šarlote Golda (Paul Sermon un Charlotte Gould, Lielbritānija) / IDEJU INSTITŪTS (Latvija). Projekta finansētājs – Rīgas dome, nodibinājums Rīga 2014

J

GAISMAS CIRKS

“ASTOR RIGA Hotel & Conference” ēka. Zigfrīda Annas Meierovica bulvārī 10

Pār mēness izgaismotās naksnīgās Rīgas ēku jumtiem pilsētā ierodas cirka trupa. Tā aicina ienākt košajā un pārsteigumiem pilnajā cirka arēnā, kur orķestra pavadībā publiku sveicina vakara pieteicējs – Rīgas melnais kaķis. Gaismas cirka izrādē piedalīsies žonglieri un akrobāti, Rīgas bebrs, Rīgas gailis, kaķi uz trapecēm un pat burvis. Portugāles mākslinieku realizētajā videoprojekcijā piedalās arī skatītāji no Siguldas – nodibinājuma “Rīga 2014” oficiālās partnerpilsētas. OCUBO savus krāšņos gaismas veidojumus izstādījis daudzviet Eiropā – visvairāk, protams, Portugālē, arī Francijā, Nīderlandē, Ziemeļīrijā, Izraēlā. OCUBO moto – katra vieta ir īpaša, katrs klients ir īpašs, jo ikviens ir unikāls.

Projekta autors/realizētājs – OCUBO (Portugāle). Projekta finansētājs – Rīgas dome, nodibinājums Rīga 2014, ASTOR RIGA Hotel & Conference

K

PAKMANIZĒ MANI!

Ēkas Smilšu ielā 3 fasāde

“Pakmanizē mani!” ir interaktīva videoprojekcija, kuras pamatā ir leģendārā datorspēle “Pacman”. Īpaša tehnoloģija seko spēlētāju rokas kustībām, kas ļauj pārvietot “Pacman” avataru pa ēkas fasādi. Tā demonstrēta Lionas gaismas festivālā. Franču studijā “Theoriz” ­apvienojušies profesionāli radošie tehnologi, inženieri un vizuālās mākslas pārstāvji, kas kopā rada interaktīvas instalācijas, audiovizuālas izrādes un lielizmēra projekcijas.

Projekta realizētājs – THEORIZ (Francija). Projekta finansētājs – Rīgas dome, nodibinājums Rīga 2014

L

LASĪTĀJS

Izstāžu zāle “Arsenāls”. Torņa ielā 1

“Lasītājs” ir performance, kurā piedalīsies 100 ceļotāji – grāmatu lasītāji. Kas notiek, kad lasītājs dodas ceļojumā grāmatu pasaulē? Skatītājam būs iespēja ielūkoties lasītāja ceļotāja galvā, redzēt domu spēka iedarbību uz matēriju. Stundā tiks izspēlētas četras performances, katra 10 minūtes. Videoperformancē tiks izmantots smadzeņu frekvenču lasītājs.

Projekta realizētājs – CONNECTION CODES (Latvija). Projekta finansētājs – Rīgas dome, nodibinājums Rīga 2014

M

MANA LATVIJA

11. novembra krastmalā

Šo pašu svētāko tu neaizmirsti: / Vai celies debesīs, / Vai jūras dzīlēs nirsti, / Vai draugu pulkā dali savu prieku, / Vai viens pats satiecies ar pretinieku – / Tu esi Latvija! (O. Vācietis)

Projekta realizētājs – nodibinājums Rīga 2014. Projekta finansētājs – Rīgas dome, nodibinājums Rīga 2014

N

CEĻOJUMS KRĀSAINO PASAKU PASAULĒ

Doma laukumā

Pievienojies neparastam ceļojumam Imanta Ziedoņa “Krāsaino pasaku” iedvesmotajās pasaulēs. Šī gada festivāla lielākajā projekcijā Doma laukumā labi zināmo stāstu atspulgi atdzīvosies apjomīgā trīsdimensiju projekcijā, piedāvājot pilnīgi jaunu vizuālu lasījumu. Lietuvā bāzētā “Gluk Media” veidojusi radošus produktus visdažādākajiem uzņēmumiem. Viņu specialitāte – interaktīvās spēles, uzlabotā realitāte, mobilās aplikācijas prasīgiem lietotājiem.

Projekta autors/realizētājs – GLUK MEDIA (Lietuva). Projekta finansētājs – Rīgas dome, nodibinājums Rīga 2014

P

ZIEMEĻU SĀLS GRAUDS

Rīgas Svētā Pētera baznīcas fasāde. Skārņu ielā 19

“Ziemeļu sāls grauds” video projekcijā poētiskā veidā ir izmantota metafora par sāls graudu. Šī instalācija meklē iedvesmu visās dzīvības formās – attēlā (vizuālā māksla), skaņā (mūzika), kustībā (deja), vārdos (dzeja), apvienojot tās visas vienā veselumā uz Rīgas Svētā Pētera baznīcas fasādes. Papildus īpaši izstrādātiem statiskiem vizuālajiem elementiem “Ziemeļu sāls grauds” projekcijās izmanto arī laikmetīgās dejas elementus, ko izpilda Simone Grote (Simone Grøtte), un atpazīstamā norvēģu dzejnieka Olafa H. Hāga (Olav H. Hague) dzeju. Vienlaikus šī instalācija godina arī ziemeļniecisko garu, izmantojot fragmentus no norvēģu laikmetīgās mūzikas komponistu Arves Henriksena (Arve Henriksen) un Jana Banga (Jan Bang) darbiem.

Projekta realizētājs: Anastasija Isaksena (Anastasia Isachsen, Norvēģija). Projekta finansētājs: Rīgas dome, nodibinājums Rīga 2014, NORVēģIJAS INSTRUMENTS

R

ORLAN PILSĒTĀ

LNMM Dekoratīvās mākslas un dizaina muzeja fasāde. Skārņu ielā 10/20, Skārņu ielā 11

Multimediālā skaņas un gaismas instalācija “ORLAN PILSĒTĀ” ir veltīta Dekoratīvās mākslas un dizaina muzejā notiekošajai izstādei “ORLAN – Francijas laikmetīgās mākslas ikona. Le plan du film un citi scenāriji” (8.11.2014. – 25.01.2015.). Instalāciju veido divu lielizmēra videoprojekciju dialogs, papildināts ar gaismas efektiem. Saruna notiek starp ORLAN videodarbu “Bien que.. oui mais…” un īpaši Rīgai radīto mākslinieces jaunāko izstādes darbu “ORLAN un KINO”, kas šajā gaismas instalācijā ieguvis kustīgu veidolu.

Projekta autori/realizētāji – Pievilcīgas pilsētvides biedrība (Latvija), Latvijas Nacionālais mākslas muzejs, Dekoratīvās mākslas un dizaina muzejs sadarbībā ar Francijas institūtu Latvijā. Projekta finansētājs – Rīgas dome, nodibinājums Rīga 2014

S

DIMANTS. SAPŅU LIDOJUMS

Līvu laukumā. Izrāžu sākums katru festivāla dienu plkst. 19.30, 20.30 un 21.30

Ar “Ondo.lv” atbalstu Rīgā atgriežas gaisa izrāžu trupa “The Dream Engine”! Iedomājieties – pār Vecrīgas jumtiem paceļas vairāk nekā desmit metrus augsts pasakainās krāsās mirdzošs dimants. Tajā kā nereālā gaismas telpā dejo cilvēki… Gaismas, mūzikas un akrobātikas šovs “Dimants. Sapņu lidojums” Līvu laukumā liks noticēt cilvēku spējai radīt un īstenot fantastiskas idejas. 1995. gadā dibinātā britu kompānija “The Dream Engine” savos projektos piedāvā unikālu zinātnes, mākslas un sporta kombināciju, lai pārsteigtu un apburtu skatītājus.

Projekta realizētājs – “Concept event” (Latvija) un “The Dream Engine” (Lielbritānija). Projekta finansētājs – jaunais un draudzīgais aizdevējs SIA “ONDO”

T

MI–MI (MĒS IERAUDZĪSIM – MĒS IZJOKOSIM)

Jāņa sētā

Gaismas festivāla laikā Jāņa sētā iemitināsies pavisam īsts, dzīvs, rotaļīgs un jestrs mīms. Pamēģini sākt dialogu ar viņu, un – kas zina – mīms pārvērtīsies par neprātīgu un muzikālu gaismas izrādi – jautru un nebēdnīgu. Mīma devīze: “Mēs izklaidēsim – mēs izjokosim!”

Projekta realizētājs – I DID IT (Latvija). Projekta finansētājs – Rīgas dome, nodibinājums Rīga 2014

U

SEJAS FRAGMENTI

Laukumā Vecpilsētas ielā

Lietuviešu mākslinieks Donatas Norušis instalācijā “Sejas fragmenti” attēlo cilvēkus, kas bez balss izsaka savu viedokli par lietām un notikumiem dzīvē. Uz lielformāta vides objekta tiek projicētas dažādu vecumu, rasu un kultūru cilvēku sejas. Kā neparasts tēls projekta dalībnieku acīs parādās neskaidrs TV ekrāna attēls. Instalācija “Sejas fragmenti” ir veidota no 178 kartona gabaliem.

Projekta autors/realizētājs – Donatas Norušis (Lietuva). Projekta finansētājs – Rīgas dome, nodibinājums Rīga 2014

V

VIENS MIRKLIS AR RĪGAS GADALAIKIEM

Alberta laukumā

Vai atceraties 2011. gada projektu “Viens mirklis ar ūdens strūklakām” Vērmanes dārzā? Projekta radošā grupa atgriežas gaismas festivālā “Staro Rīga 2014” ar stāstu par četriem gadalaikiem. Ūdens šaltis, gaismu spēle un mūzika šoreiz pārvērtīs Alberta laukumu – no ziemas spelgoņa pamodinot dabu pavasarī, ļaujot Rīgai uzplaukt vasarā un nobeidzot ūdens priekšnesumu ar majestātisku rudens sajūtu.

Projekta autors/realizētājs – ARTISTIC/ UNTITLED PASĀKUMS. Projekta finansētājs – Rīgas dome, nodibinājums Rīga 2014

Z

LUMARCA

K. Barona ielas un Aspazijas bulvāra krustojumā

“Lumarca” ir neparasta video instalācija, ko radījuši igauņu dizaineri Eva Tallo, Prīts Tīmuss (Priit Tiimus) un Toivo Pernpū (Toivo Pärnpuu). Izmantojot 5 km diega, instalācija ļauj vēl neredzētā veidā saskatīt trīsdimensionālus attēlus un kustības. Ar projekciju palīdzību tūkstošiem vijumu piedzīvo pārvērtības, pārtopot žilbinošos gaismas staros. Uz šiem stariem viens pēc otra parādās dažādi trīsdimensionāli objekti, kas šķietami karājas gaisā. Instalācijas koncepta autori ir mākslinieki un dizaineri Alberts Hvangs (Albert Hwang) un Mets Parkers (Matt Parker).

Projekta autors/realizētājs – LIGHT CLUB (Igaunija). Projekta finansētājs – Rīgas dome, nodibinājums Rīga 2014

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+