×
Mobilā versija
Brīdinājums +13.8°C
Jānis
Svētdiena, 24. jūnijs, 2018
24. aprīlis, 2012
Drukāt

Rīgas Skolēnu pils teātris vilina un pilnveido


ziluks_10

Ar Džanni Rodari darba “Sīpoliņa piedzīvojumi” iestudējumu savu 50 gadu jubileju aizvadītajā nedēļā nosvinēja populārais Rīgas Skolēnu pils teātris “Zīļuks”. 
Pašlaik teātra kolektīva pamatsastāvā un studijā darbojas aptuveni 180 audzēkņu vecumā no 4 līdz 18 gadiem.

 

Notiek aktiera meistarības, runas un kustības, dejas, dziedāšanas un grima nodarbības atbilstoši vecuma grupām. Taču skolēnu teātra pirmsākumi meklējami Rīgas pilī, kur 1962. gadā profesores Veras Baļunas vadībā tika dibināts Pionieru teātris. Ar bērniem sāka strādāt toreizējie Konservatorijas Režijas fakultātes studenti Lūcija Ņefedova, Astrīda Savisko, Benita Folkmane, Jānis Streičs.

Teātrī “Zīļuks” savulaik darbojušās tādas sabiedrībā zināmas personības kā Edmunds Freibergs, Valdis Lūriņš, Aivars Krancmanis, Raimonds Auškāps, Pēteris Šogolovs, Arvīds Babris, Jānis Rušenieks, Edgars Kots, Žaklīna Cinovska, Daira Āboliņa, Kārina Pētersone, Helēna Demakova, Ģirts Ēcis, Ainārs Ančevskis, Ansis Bogustovs, Dīvs Reiznieks, Rita Paula un citi.

“Galvenais ieguvums no teātra studijas “Zīļuks” ir forši draugi, ar kuriem joprojām satiekamies. Turklāt studijā pavadītais laiks iemācījis nebaidīties paust savu viedokli, kas, manuprāt, sagādā problēmas šābrīža pusaudžiem, kuri lielāko daļu sava laika pavada, sēdēdami pie datora,” uzsver aktieris Ainārs Ančevskis.

Savukārt TV cilvēks Ansis Bogustovs atzīst, ka teātris, kas katru mēnesi brauca viesizrādēs pa Latviju, vasarā pat uz citām PSRS un sociālistiskajām valstīm, viņus izaudzināja par mazliet elitāriem jauniešiem. “Zālēs, kur tagad prezidents pieņem karaļus un ārvalstu sūtņus, mēs pavadījām gandrīz katru darba dienas pēcpusdienu, mēģinot izrādes, kuru daudzus tekstus es vēl tagad varu deklamēt no galvas.

 

Dziedāt, dejot, paukoties, deklamēt, vadīt masu pasākumus, smīdināt, raudināt, savaldīt publiku un būt gataviem reaģēt jebkurā dzīves situācijā ir tas, kas tagad noder ik dienu mums – ārstiem, aktieriem, režisoriem, juristiem, žurnālistiem un daudziem citiem, kuri reiz spēlēja “Zīļukā”,” atzīst A. Bogustovs.

 

Viņš ir pārliecināts, ka reti kuram bijusi tik lieliskām emocijām un notikumiem pārbagāta bērnība, ko palīdzējuši piepildīt tādi režisori kā Laura Paegle, Antonija Apele, Lija Jērcuma, vokālie pedagogi Ilga Reizniece un Aija Ozola un vēl daudzi citi. “Nezinu nevienu, kurš pēc savām “Zīļuka” gaitām būtu aizgājis dzīves neceļos vai dzīvotu vienmuļu mietpilsoņa dzīvi,” uzsver A. Bogustovs.

Arī pašlaik teātris pilnveido un vilina bērnus un jauniešus, jo tā repertuārā vienlaikus ir četri pieci iestudējumi, galvenokārt pasaku lugas, latviešu un pasaules bērnu literatūras klasikas uzvedumi.

“Teātris “Zīļuks” ir atvērts jaunām, radošām idejām. Lai paplašinātu bērnu un jauniešu radošās aktivitātes un iespējas, ir attīstīts jauns virziens teātra jomā – ielu teātru aktivitātes –, tās dod plašas iespējas skolu jauniešiem arī vasarā piedalīties dažādos pasākumos,” saka teātra vadītāja Laura Paegle.

 

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+