×
Mobilā versija
Brīdinājums +28.9°C
Hermīne, Estere
Pirmdiena, 16. jūlijs, 2018
12. jūlijs, 2018
Drukāt

Māris Zanders: Runa nav par runu (30)

Foto LETAFoto LETA

Māris Zanders

Jau pēc dažām nedēļām “šūmēšanās” par Vējoņa runas dāvanām būs beigusies, bet, kā jau notiek vairumā “šūmēšanās” gadījumu, būtiskais var palikt nepārrunāts. Tālākais ir subjektīvā versija par to, kas ir šis būtiskais.

Vajadzības gadījumā varu uzskaitīt pārdesmit piemēru, kad politiķi ir bijuši izcili oratori un vienlaikus neapstrīdami draņķi, vai kad politiķi ir bijuši švaki runātāji, bet devuši savai valstij vai kopienai daudz. Līdz ar to problēma, manuprāt, ir nevis Vējoņa runa(s), bet tas, ka par viņu tiek spriests pēc tām, jo acīmredzot ne ar ko citu lielas sabiedrības daļas uztverē viņš nav sevi parādījis. Iemesli – vai Vējonis nav mācējis par savu darbu jēdzīgi pastāstīt vai arī tiešām bijis kusls strādātājs – jau ir cita tēma.

Šī pārliecīgā koncentrēšanās uz publisko retoriku (“neko vairāk taču no viņa neprasa!”) nozīmē arī to, ka vai nu mums ir diezgan izplūdis priekšstats, vai arī ļoti maz ilūziju par Valsts prezidenta institūciju. Paskaidrošu. Manā skatījumā, valsts pirmā amatpersona var izteikties kaut vai tik nebaudāmi kā viens no Polijas jauno laiku demokrātijas iedibinātājiem Adams Mihņiks, ja vien es zinu, ka prezidents kā Nacionālās drošības padomes vadītājs ir izlēmīgs un atbildīgs, ja es zinu, ka uz viņu kā premjera amata kandidāta nosaucēju var paļauties valstij sarežģītās iekšpolitiskās situācijās. Ja Valsts prezidents pilnvērtīgi izmanto arī tās savas pilnvaras, kas viņam ir parlamentārā demokrātijā (piemēram, ietekmēt likumdošanas procesu, likumprojektus ierosinot vai bloķējot, reāli palīdzēt valsts ārpolitikas veidotājiem), tad šis cilvēks var būt savā ārējā komunikācijā neizteiksmīgs līdz iemidzināšanai. Un tas pats, starp citu, attiecas uz politiskās ekosistēmas citiem apdzīvotājiem. Šķiet, drošāk, piemēram, izvēlēties cilvēku, kurš vairs nekandidēs, – Eināru Cilinski; ar harismu šim kungam ir tā, kā nu ir, tomēr pat viņa politiskie oponenti atzīst, ka runa ir par kompetentu godavīru.

Rodas iespaids, ka politika un sabiedrība ir tik ļoti savstarpēji attālinājušās, ka “runas” ir palikušas teju vai vienīgais saskarsmes punkts. Ja tā ir, ļoti nelāgi. Un ko mēs vispār sagaidām no politiķu uzrunām? Laikam taču ne pārdomas par kādiem ētiskiem principiem, vērtībām, jo ir aizdomas, ka politiķiem ir, teiksim tā, sarežģītas attiecības ar tām. Iedvesmošanu? Kā var iedvesmot cilvēki, par kuru ētiskajiem principiem mums pašiem ir šaubas? No šī viedokļa iedvesmot var, piemēram, Lidijas Doroņinas-Lasmanes teiktais, bet ne… nesāksim iztirzāt sīkāk. Vēlreiz: kādā sakarībā mēs vispār sagaidām kaut ko iedvesmojošu no politiķiem?! Manuprāt, no viņiem jēga ir gaidīt: a) godīgu situācijas un nākotnes aprakstu, b) aprakstu skaidrā latviešu valodā, kādu lieto cilvēki, nevis – nu, jā, uzrunu teicēji. Tas arī viss. No šī viedokļa politiķu uzrunas tādās situācijās kā Dziesmu un deju svētki vispār ir liekas. Kāda svētku dalībnieka – sirmgalvja vai, tieši otrādi, maza ķipara parādīšanās visu priekšā un daži vārdi emocionāli sasildīs vairāk.

Tāpat pārspīlēts, manuprāt, ir izteikums, ka valsts augstākās amatpersonas simbolizē valsti un attiecīgi šo amatpersonu neveiklas rīcības gadījumā apkaunota ir valsts. Cik lielā mērā mūsu viedokli par kādu tautu ietekmē tās līderi – vienalga, vai runa būtu par Trampu vai Putinu? Ja būtiski, tad jāsecina, ka esam padevušies vispārināšanas kārdinājumam. Šī paradoksālā kārtā ir politiskās elites (turklāt arī citās valstīs) atrautības gaišā puse – cilvēki vismaz intuitīvi saprot, ka par citu kopienu, valsti nevar spriest, skatoties uz tās politiķiem. Ņemot vērā, cik maz mūsdienās ļaudis vispār “ņem galvā” politiku, arī par mums, Latviju, veido priekšstatu, balstoties uz saskarsmi ar mūsu kultūras cilvēkiem, sportistiem un faktiski jebkuru no mums. Ir simts un viens faktors (sākot ar pašu kā tūristu pieredzēto, beidzot ar kaut kur internetā lasīto), kas būvē priekšstatu par, teiksim, Ķīnu, bet šaubos, ka biedrs Sji Dzjiņpins ir starp noteicošajiem. Nav iemesla “šūmēties”.

Pievienot komentāru

Komentāri (30)

 1. Ziņu rakstniekam tomēr vajadzētu runāt skaidrā, tīrā valodā. Vai tā ŠŪMĒŠANĀS nav puskrieviski? Ko tas vispār nozīmē?

 2. Varbūt mēs tomēr esam latvieši? La-tvie-tis ,la-tvie-te ,cik tas skaisti skan!Vienmēr pasniedz palīdzīgu roku savam tautietim un nevis norej ,kā suņi……

 3. Beidzam aprunāt! Paldies par rakstu, Māri!

 4. …cik DAUDZ var uzbrukt tam cilvēkam , tautai jāciena gan priesteri, gan prezidenti, lai kādi viņi būtu, it kā paši ko jēdzīgāku būtu pateikuši..

 5. Runa nav par runu,jo runas jau patiesībā nebija… Ja DzSv moto bija “..no visas sirds”, tad arī prezdinentam vajadzēja pateikt vien pāris teikumu, bet no visas sirds. No sevis,jā, lai būtu satraukums,saviļņojums,bet īsti un patiesi.

 6. Zander! Runa tiešām nav tikai par „runu”.
  R.V. Izgāšanās svētkos bija tikai punkts uz „ī” par kaunu, ko ilgstoši jūt tauta par savu prezidentu. Ja Jūs esat gatavs šādas uzrunas klausīties pat …”līdz iemidzināšanai”, kā pats sakāt, tad tauta tā nedomā.
  Viena situācija ir parunāšana pašu mājās, otra – par ko reāli prezidents saņem algu, ir „paļaušanās uz valsts galvu sarežģītās politiskās situācijās”. Ka nevaram paļauties liecina nespēja saprast ASV prezidenta Trampa sacīto valstij nozīmīgā tikšanās brīdī. Arī citās reizēs – „Ir bijis liels kauns! – kā saka Māris Sirmais.
  Arī man tagad liels kauns, ka mūsu it kā sakarīgi žurnālisti, tiklīdz uzpūš vējš no Puzes, gatavi kā niedres vējā šūpoties tam līdzi.

 7. Vējonis ar muti Rīgā noteikti nav. Ar darbiem aizkrāsnē pavisam noteikti. Par viņu zinu vien to, ka grozās visās iespējamās ballēs un koncertos kopā ar sievu, bet tur, paldies Dievam, nerunā. Un vēl man šķiet, ka viņš ierunājis Metriņu no ‘Vāģu” multenes, es nevarētu uztvert teikto nopietni pat 100% neiespejamajā gadījumā, ja būtu vērts klausīties.

 8. Pašreizējais valsts prezidents ir iespējami labākais no labākajiem,tā nolēma Saeimas valdošā koalīcija un ar to mums jābūt mierā.Katrs nākošais būs arvien labāks un labāks,kā tas ir bijis jau iepriekš.

 9. Kā tauta var gaidīt (pat pieprasīt!) iedvesmojošu, izjustu runu no cilvēka, kuru jau ilgāku laiku liela daļa šīs pašas tautas ir publiski pulgojusi ,nievājusi ? Jūtot šādu attieksmi , vispār nevajadzēja kāpt tribīnē. Pelnīta kritika ir vērtīga lieta, bet to neizsaka komentāru un ūjināšanas veidā.Tas,ko darāt,ir visprastākā apriešana.

 10. Pārsakās arī tādi komunikācijas guru kā E. Makrons. Arī Ž.Kl. Junkers nav izcils orators.
  Ja skatāmies salīdzinājumā, tad R. Vējonis ir labāks par A.Bērziņu, kurš vispār bija nulle.
  Protams, vienmēr var labāk.

  Jā, VVF zināja valodas, bet kāpēc neatceramies viņas došanos uz 9. maija svinībām Maskavā, kad viņu nemaz neidentificēja kā Latvijas prezidenti, bet gan kā kādas eksotiskas valsts pārstāvi, kāpēc aizmirsta viņas loma Abrenes jautājumā un krievu valodas lietošanā privātajā sektorā.Ja salīdzina runas DzS, tad VVF “mēs esam lieli, mēs esam vareni” diez vai bija gluži vietā.

 11. ir pilnīgi skaidrs, ka to rakstījis diletants, kas nekad nav , kā sacīt jāsaka, apgrozījies starptautiskā sabiedrībā, nav nekad sapratis, ka politiku, biznesu, zinātnes sakarus un daudz daudz ko citu, ieskaitot dzīvesbiedra ieraudzīšanu, izdara kuluāru/koridoru sarunās. Tā bija zinātnieces VVF priekšrocība, jo visa viņas dzīve bija it ka gatavošanās šim amatam. Te nav nozīmes izrunas izteiksmīgumam vai kam, bet spējai kontaktēt gan. Spējai iedraudzēties, jo personīgām simpātijām vai antipātijām ir milzīga nozīme starptautiski. To var nodrošināt tikai t.s. “jūtas kā zivs ūdenī”, tas ir brīvi un nepiespiesti, niansēti. MZ nevajadzētu rakstīt par šādām tēmām.

  • Arī Jūsu viedoklis ir subjektīvs! Bet, atšķirībā no Jums MZ vismaz pasaka to savā rakstā un nepretendē uz patiesību pēdējā instancē 😉
   Piekrītu MZ viedoklim.

 12. Pravietisnejaukais Atbildēt

  Aicinu rakt dziļāk… kur MZ nesniedzas, jo lāpstai kāts par īsu. Svētie Raksti, 1. Samuēla grāmata, 8. nodaļa… ielūkojieties un jums būs interesanti… .

 13. Un tomēr, jautājums paliek. Kāpēc man jāsarkst, par savu prezidentu, klausoties Igaunijas un Lietuvas prezidentus? Un, kāpēc man vēmiens nāk, vien ieraugot mūsējo? “Tūdaliņ, tāgadiņ, Pastalnieki danco.”

  • Savulaik, kremļa kurantiem skanot un dārdinot, skaļa, labi nostādīta balss vēstīja savu sakāmo tautai… Tas bija gana skaļi un pārliecinoši. Tā bija ideoloģiski pareizi iekadrēta balss. Beidziet izmantot deju nosaukumu un izmēdīt pastalas, bez kurām agrākajos laikos cilvēkiem saltu kājas, kā Sibīrijā, kur apavu nebija. Nemaz necentieties latviski to apdarīt kā kaut ko dumu. Prezidents nav tūdaliņš, bet runā par Latviju. Jā, slikti izrunāja, stomījās, bet prezidentam nevar pārmest nelatvisko. Ja gribat teikt, ka viss latviskais slikts, tad tā arī rakstiet. No prezidenta runas nekas nepaliek ne sliktāk, ne labāk, tautai ir atmiņas par smagajām balsīm, kas iegrieza rētas. Tāda mums tā atmiņa. Vēlēšanu ratu kāds visu laiku cenšas vilkt uz skaļām, nostādītām balsīm, nekas neizdosies. Prezidents savu laiku strādā, tad vēlētāji 100% ievēl Saeimu. Neviens cits, kā bļāvēji, kurnētāji, pasīvi domājošie un elkoņiem aktīvie. Pēkšņi visiem nepatīk runas, bet alternatīva, ko un kā vajadzētu vēlēt, nav. Aiz katra prezidenta ķengātāja slēpjas cilvēks, kurš nezina, kādai jābūt Latvijai. Jo vairāk kā fui, nepasaka…

 14. Politiķu runas vērts ņemt galvā vien tad, ja to nav ar ko aizpildīt. Vinnijs Pūks, āreče, tīri labi iztika ar zāģu skaidām …

 15. Jau sen vairs neklausos šādas runas,jo lieliski saprotu,ka nav jēga tērēt laiku.Saprotu,ka cilvēki jau bija spiesti to klausīties.Izsaku viņiem līdzjūtību.

 16. Būtiska nav tikai viena runa, bet attieksme un spēja pildīt darba pienākumus!

 17. Patiešām labs raksts lai nomierinātu iekarsušos prātus par prezidenta runu.Cienot šī raksta autoru virsrakstam vēlos piekrist un paildināt,ka runa nav par runu bet pamats satraukumam ir.

  • piekrītu; tikai satraukums vairāk ir par cilvēkiem prezidenta tuvumā, kas nespēj pietiekami novērtēt situāciju un dot padomus… piemēram, runas saturs, ilgums… un to, lai vējš lapiņu neaizpūš… bet prezidents ir un paliek simbols, izteiksmīgāks vai mazāk izteiksmīgs… nu neviens taču nekritizē karoga krāsu salikumu… toties var kritizēt šuvumu, izvēlēto auduma materiālu… viss ap simboliem taču ir laicīgs

Lasītāju aptauja
Gata Šļūkas zīmējums
Gatis Šļūka. Zilaļģu festivāls

Ūdens temperatūra vairumā Latvijas upju un ezeru sasniegusi +18.. +22 grādi. Sagaidāms, ka siltā laika ietekmē tuvākajās nedēļās turpināsies zilaļģu vairošanās.

Veselības inspekcija skaidro, ka zilaļģes ir dabiski iekšzemes un jūras ūdens organismi, bet problēmas var radīt to masveida savairošanās – tā saucamā ūdens ziedēšana, jo daļa zilaļģu sugu ir potenciāli toksiskas un, atmirstot ūdenī, var izdalīt toksīnus. Peldētājiem šie toksīni var radīt alerģiskas ādas reakcijas, acu un gļotādas kairinājumu, bet mājlopi, kas tiek dzirdināti ar šādu ūdeni, var akūti saindēties un pat aiziet bojā. Saistībā ar strauju zilaļģu savairošanos Rīgas pašvaldība aicina iedzīvotājus pagaidām atturēties no peldēšanās ne vien Vecāķu, bet arī Daugavgrīvas un Vakarbuļļu peldvietās.

Kā vislabāk pārdzīvot karstuma vilni?
Draugiem Facebook Twitter Google+