×
Mobilā versija
Brīdinājums +18.6°C
Ludmila, Laimdots, Laimiņš
Piektdiena, 22. jūnijs, 2018
2. marts, 2012
Drukāt

Saeima noraida priekšlikumu noteikt 7. janvāri par svētku dienu

Foto - Timurs SubhankulovsFoto - Timurs Subhankulovs

Pareizticīgo Ziemassvētkus atbalstīja abas opozīcijas frakcijas – “SC” un ZZS, bet valdošā koalīcija vienoti nobalsoja pret. Atturējās vienīgi Inga Bite (ZRP), bet vairāki deputāti – Gunārs Igaunis (ZRP), Juris Viļums (ZRP) un Jānis Lāčplēsis (“Vienotība”), kuri sevi mīl pozicionēt kā latgaliešu aizstāvjus, – izvairījās piedalīties balsojumā. 


Debatēs pirms balsojuma “SC” frakcijas priekšsēdētāja biedrs Valērijs Agešins pauda pārliecību, ka “sarežģītajā finanšu un ekonomikas krīzes laikā visiem Latvijas iedzīvotājiem ir vajadzīgi augsti garīgie orientieri, kas ļaus pārvarēt grūtības”. Viņš arī apgalvoja, ka priekšlikums nākot no sabiedrības. “Mums ir notikušas vairākas konsultācijas ar dažādu konfesiju pārstāvjiem. Viņi pārliecināti, ka Saeimas deputāta augstākais mērķis ir katra cilvēka garīgā labklājība, kas izriet no Dieva svētīta darba un savstarpējas cilvēciskas cieņas. Arī vairāki citi sabiedrības pārstāvji uzskata, ka Dievs katru cilvēku ir radījis laimei. Tāpēc vēlamies panākt, lai Latvijas valstī ikvienam cilvēkam būtu nodrošinātas vienlīdzīgas tiesības, iespējas un brīvības, tajā skaitā tiesības un iespējas pareizticīgajiem un vecticībniekiem svinēt savus Ziemassvētkus,” no Saeimas tribīnes stāstīja Agešins.

 

Ne mazāk emocionāls savā atbildes runā bija Andrejs Judins (“Vienotība”). Viņš apstrīdēja saskaņiešu apgalvojumu, ka likumprojekts tapis, rūpējoties par ticīgiem cilvēkiem. Tā esot vienkārši politiskā spēle, jo pirms diviem mēnešiem šis jautājums parlamentā jau tika skatīts un noraidīts.

 

“Kas mainījies kopš tā laika? Ir kādi jauni argumenti? Ir kādi jauni notikumi? Ir kādi jauni fakti? Nemaz tā nav! Jautājums par Ziemassvētkiem tika aktualizēts četras dienas pēc referenduma. Un tā nav nejaušība. Likumprojekta iesniedzēju mērķis ir šūpot un šķelt valsti, radīt nesaskaņu sabiedrībā,” uzskata Judins. Viņaprāt, šāda likumprojekta pieņemšana pat būtu pretrunā ar Satversmi, kuras 99. pantā norādīts, ka baznīca ir atdalīta no valsts. Deputāts uzsvēra, ka Latvijas Republika atzīst pareizticīgo Ziemassvētkus, respektē ticīgo personu reliģiskās jūtas un nerada nekādus šķēršļus svētku atzīmēšanai un svinēšanai. Jebkuram ticīgajam ir tiesības reliģiskajos jautājumos vadīties pēc viņa reliģijā atzīta gada skaitīšanas stila. Tomēr tas nenozīmē, ka šo baznīcu kalendāru īpatnības ir jāatspoguļo vienotā valsts svētku kalendārā.

Pēc balsojuma tribīnē kāpa ārpusfrakciju deputāts Viktors Valainis, kurš aicināja noteikt pusgada moratoriju lēmumiem par jaunām brīvdienām, jo “pašlaik divi politiskie spēki nodarbojoties ar bezatbildīgu un kaitniecisku sabiedrības musināšanu, sacenšoties brīvdienu dalīšanā”.

 

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+