Segums jāizvēlas atbilstošs jumta konstrukcijai 0

Būvmateriālu tirdzniecības vietās piedāvāto jumta segumu dažādība pircējus reibina – dažādu materiālu un toņu šindeļi, metāla un māla dakstiņi, viļņotās bezazbesta šīfera loksnes, uzkausējamie ruberoīda ruļļi, gludā skārda loksnes. Taču cilvēkam bieži trūkst padoma, kuru jumta segumu izvēlēties.


Reklāma
Reklāma
Krievi nāk virsū kā melna nakts.. Ukraiņi nosauc laiku, kad vairs nevarēs noturēt fronti – ne ieroču, ne spēka nav
10 produkti, kuri traucē notievēt. Arī tādi, kurus uzskatām par veselīgiem
FOTO. Apskati, kāda automašīna bija pati populārākā tavā dzimšanas gadā! 70
Lasīt citas ziņas

Jumta segumu ražošanas un tirdzniecības uzņēmuma “Latroof” vadītājs Aleksandrs Križanovskis atzīst, ka katram materiālam ir savi labumi un trūkumi. Pēc viņa novērojumiem, diemžēl visbiežāk pircējs skatās uz cenu un to, cik ātri segums ieklājams, bet nepadomā par tā kalpošanas ilgumu un to, kāds segums būtu vispiemērotākais tieši viņa mājas jumtam. Dzīvojamo ēku jumtiem, viņaprāt, nebūtu ieteicams izmantot viļņotās bituma loksnes. Tās ir gan vieglas, ātri ieklājamas, diemžēl šo lokšņu kalpošanas mūžs ir aptuveni 10 gadi. Savulaik tās ieveda Latvijā ar noteikumu, ka tiks izmantotas tikai saimniecības un pagaidu ēkām. Taču vēlāk šo noteikumu aizmirsa.

 

Profilēto metāla lokšņu kalpošanas mūžs ir ilgāks – aptuveni 15 līdz 20 gadi. Arī šī materiāla ieklāšana notiek ātri, ņemot vērā, ka tās iepriekš sagarina atbilstoši jumta laiduma garumam.

 

CITI ŠOBRĪD LASA

Bet jāņem vērā, ka loksnes to salaidumu vietās pie jumta dēļu pamatnes pieskrūvē ar skrūvēm. Turpmāk viss atkarīgs no tā, cik kvalitatīvi ir skrūvju galviņu gumijas paliktņi. Tiem satrupot, skrūvju urbumu vietās var ieplūst ūdens. Lai to novērstu, veco skrūvju urbumu vietās būtu jāieskrūvē jaunas. Taču visbiežāk nepieciešamību labot jumtu pamana tikai tad, kad jau ir par vēlu – tas sācis tecēt. Viņaprāt, no visiem metāla segumiem visilgāk kalpo gludās metāla loksnes. Vienu loksnes sānu malu pieskrūvējot pie jumta pamatnes ar skrūvēm, salaiduma vietai pāri pārklāj otras loksnes malu, pēc tam abas malas salaiduma vietā savalcē. Šā seguma ieklāšana gan maksā aptuveni divas reizes dārgāk, nekā klājot profilētās metāla loksnes, taču segums kalpo vismaz 30 gadus.

Latvijas Jumiķu apvienības valdes loceklis Armands Liede skaidro, ka, izraugoties mājai jebkādu metāla segumu, vispirms jāraugās, no kāda materiāla tas ražots, kāds ir metāla, kā arī tam pāri klāto pretkorozijas un krāsojuma slāņu biezums.

Iekams izvēlēties kādu seguma materiālu, uzņēmuma “Latroof” pārstāvis iesaka vispirms pievērst uzmanību mājas jumta konstrukcijai. Piemēram, četrslīpju jumta nosegšanai gandrīz puse no profilētā vai gludā metāla loksnes var aiziet atgriezumos, ko pēc tam nekur citur nevar izmantot. Sarežģītu formu jumtu segumam izdevīgāk izmantot, piemēram, bituma šindeļus. Šis segums lietus laikā ir klusāks nekā ar metāla loksnēm klātais. Ja jumts klāts ar metāla loksnēm, atkušņa laikā no tā sniegs ātrāk noslīd, ja vien nav aprīkots ar sniega barjerām. Bituma šindeļus ieklājot, arī atgriezumu ir krietni mazāk un seguma kalpošanas ilgums tāpat ir aptuveni 30 gadi. Bituma šindeļu cenas svārstās no 3,50 līdz 5 latiem par kvadrātmetru. Tie it kā maksā lētāk nekā, piemēram, profilētā metāla loksnes, taču jāņem vērā, ka par pamatu šindeļu ieklāšanai jāizmanto OSB skaidu plāksnes. Tāpēc šindeļu jumts var izmaksāt 7 līdz 10 latus kvadrātmetrā. Izmantojot profilētā metāla loksnes, pats materiāls būs dārgāks, taču lētāka būs ieklāšana, tāpēc ka pamatnei pietiek ar latojumu, OSB skaidu plāksnes vienmēr nav nepieciešamas.

Reklāma
Reklāma

 

Kopš pagājušā gada Akmenē (Lietuvā) ražo bezazbesta šīferi. Lokšņu izmēri un viļņojums sakrīt ar padomju laikos ražotā šīfera viļņojumu: lielās ar astoņiem, mazās ar pieciem viļņiem.

 

Tādējādi tās var izmantot arī ar padomju laiku šīferi klāto jumtu remontēšanai. Ja jumta pamatne – koka latas vai dēļu segums – ir vesels, remonts neprasa pārāk lielus izdevumus. Piemēram, uzņēmumā “Latroof” lielā loksne maksā 4,89 latus. Šim materiālam ražotājs turklāt dod 30 gadu garantiju.

Jumtu segumu tirdzniecības uzņēmuma “Corus Building Systems” direktors Jānis Griķis apgalvo, ka vislētākais materiāls ne vienmēr ir labākais. Izraugoties segumu, piemēram, 200 kvadrātmetru lielai ģimenes privātmājai, cenu starpība var svārstīties 200 līdz 300 latu robežās. Ja mājai vajadzīgs jumts, kas kalpo pietiekami ilgi, viņaprāt, tā nepavisam nav summa, ko būtu vērts taupīt.

 

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.