×
Mobilā versija
+14.0°C
Visvaldis, Nameda, Ritvaldis
Otrdiena, 24. aprīlis, 2018
13. februāris, 2015
Drukāt

Kartupeļu sēklām jābūt sertificētām (5)

Foto - ShutterstockFoto - Shutterstock

“Vai tiešām man šogad vajadzēs iegādāties 10% sertificēta kartupeļu sēklas materiāla, veikt augsnes analīzes, iegūt ķimikāliju lietošanas apliecību? Kartupeļus audzēju 0,9 ha, dārzeņus – 0,4 ha platībā.” JURIS B.

Atbilstīgi Ministru kabineta 2007. gada 29. maija noteikumu Nr. 365 “Kartupeļu gaišās gredzenpuves apkarošanas un izplatības ierobežošanas kārtība” 5. punktam persona, kas audzē kartupeļus, katru gadu atjauno sēklas kartupeļus ar sertificētiem sēklas kartupeļiem vismaz 10% apmērā no apstādāmās platības. Ir svarīgi saimniecībā stādīt tikai sertificētus sēklas kartupeļus ar attiecīgajiem to kvalitāti apliecinošiem dokumentiem (sēklu sertifikātu, etiķeti), jo tas samazina slimību risku. (Ar noteikumu tekstu var iepazīties vietnē www.likumi.lv.)

Integrētās augu aizsardzības vispārīgie principi un prasības jāievēro profesionāliem augu aizsardzības līdzekļu lietotājiem, kuri izmanto 2. reģistrācijas klases augu aizsardzības līdzekļus, kā arī personām, kuras šādu preparātu lietošanai izmanto profesionālo augu aizsardzības līdzekļu lietotāju sniegtos pakalpojumus. Šajā gadījumā viena no prasībām ir veikt augsnes agroķīmisko izpēti ik pa septiņiem gadiem. (Ar Ministru kabineta 15.09.2009. noteikumiem Nr. 1056 “Lauksaimniecības produktu integrētās audzēšanas, uzglabāšanas un marķēšanas prasības un kontroles kārtība” interesenti var iepazīties vietnē www.likumi.lv.)

Saskaņā ar Ministru kabineta 2013. gada 19. marta noteikumiem Nr. 147 “Noteikumi par profesionālo augu aizsardzības līdzekļu lietotāju, augu aizsardzības līdzekļu lietošanas operatoru, augu aizsardzības līdzekļu pārdevēju un augu aizsardzības konsultantu apmācību un apliecību izsniegšanas kārtību” 1. un 2. klases augu aizsardzības līdzekļus atļauts iegādāties tikai profesionālam to lietotājam, augu aizsardzības konsultantam, augu aizsardzības līdzekļu lietošanas operatoram. Lai varētu iegādāties un izmantot šīs klases preparātus, nepieciešams iegūt apliecību, ko pēc mācībām izsniedz Valsts augu aizsardzības dienests. Trešās klases augu aizsardzības līdzekļus var iegādāties ikviena pilngadīga persona, kurai speciāla atļauja nav nepieciešama.

Tātad, ja jūsu saimniecībā nelieto 1. un 2. reģis­trācijas klases augu aizsardzības līdzekļus, augsnes agroķīmiskā izpēte nav jāveic ik pa septiņiem gadiem.

Pievienot komentāru

Komentāri (5)

  1. Žurnālisti ir šarlatāni,tikai taisa sensācijas.

  2. Vaacijaa man nesaprotama bija lieta ar iecieniitiem Linda kartupeljiem. Tos pie kartupelju audzeetaajiem vairs nevar dabuut. Patente esot noteceejusi, taadeelj seeklas kartupelju audzeetaaji vairs nepiedaavaa seeklas kartupeljus. Ka tas izskaidrojams? Vajadzeeja buut taisni otraadi!

  3. Cienījamā žurnāliste, kopš kura laika kartupeļus no sēklām audzē?
    Kā izsenis zināms, šo kultūru audzē no bumbuļiem jeb sēklas kartupeļiem.
    Kauns un negods pār visu ģīmi, tā izblamēties; laukos katrs knauķis par šito izteicienu smietos kā kutināts!

  4. Lielsaimnieki ber kā aptrakuši,ne jau velti jūrai augsts piesārņojums

  5. Tas ir tikkai iemesls ,lai kaarteejo reizi Eiropa paarnjemtu arrii kartupelju monopolu savaas rokaas…. Straadaju restoraanaa anglijaa vinji piekaadaa restoraaniem taadus slimus kartupeljus ,ka mees pirms lietoshanas mazgaajam tos vaajaa hlora shkjiidummaa ,bet ir shefi ,kas to nedara un mazgaa ljoti pavirshi .Vispaar vinji pashi savaas zemees nekontrolee ,kaa pienaakas tikkai vinjiem bija svariigi lai lai katrs kartupelis iekljaujas uzskaites sisteemaa ar ,ko var kontroleet cik un kaadus kartupeljus kaads ir izaudzejis un cik nauda pienaakas kontroleetaajiem………Par eiropas nekauniigo sisteemu jau sen esmu shokaa ,jo viss ved uz to ,lai kontroleetu civeeku vispirms vajag kontroleet visu naudu.Ja kontrolee visu naudi zini ka visi no tevis ir atkariigi un vari ar vinjiem manipuleet.

Draugiem Facebook Twitter Google+