Kultūra
Literatūra

Skaļās lasīšanas sacensībās noskaidros jauno LNB Bērnu direktoru0

Foto: LNB

Sestdien, 18. maijā, Latvijas Nacionālās bibliotēkas (LNB) Ziedoņa zālē no plkst. 12 līdz 16 norisināsies Latvijas skaļās lasīšanas sacensības nacionālais fināls, pavēstīja Silvija Tretjakova,LNB Bērnu literatūras centra vadītāja.

Latvijas Bērnu un jaunatnes literatūras padome (LBJLP), Starptautiskās bērnu un jaunatnes literatūras padomes (International Board on Books for Young People, IBBY) Latvijas nodaļa, un LNB kopā ar bibliotēkām un skolām visā Latvijā jau vairākus gadus rosina bērnus piedalīties jaunā, aizraujošā lasīšanas aktivitātē.

Aizvadītajā mācību gadā skaļo lasītāju skaits no 5. un 6. klasēm sasniedzis vienpadsmit tūkstošus. Tās ir vairāku līmeņu sacensības – klasē, skolā, bibliotēkā, reģionā un valsts finālā.

Rīgā ieradīsies 30 reģionālie lasīšanas čempioni, klātienē viņus atbalstīs visa klase, bet video tiešraidē LNB mājaslapā līdzi jutīs vēl daudzi simti lasīšanas entuziasti.

“Lasītprasmes pētījumi izgaismo pastāvošās problēmas Latvijā.

Kā liecina 2018. gada medijpratības indekss Eiropas valstīs, Latvija ierindojas 17. vietā starp 35 valstīm.

1. vietā ir Somija, bet Baltijas valstu līmeni augsti rādītāji ir Igaunijai – 5. vieta, kas ierindo kaimiņvalsti vadošo valstu grupā,” pauda Tretjakova, norādot, ka vislielākais svars medijpratības indeksā – 30% – ir tieši lasītprasmei. To palīdz attīstīt bibliotēku un skolu kopēji projekti, kas veicina lasīšanas prestižu, nostiprina lasīšanas tradīcijas ģimenē un vairo lasītprieku, kas ir labas lasītprasmes pamatā.

Metodika skaļās lasīšanas kampaņas rīkošanai ir aizgūta no Nīderlandes, kur konkurss norisinās jau vairāk nekā 25 gadus, iesaistot katru gadu ap miljonu skolēnu.

11 līdz 12 gadu vecumā skolēnu lasītprasme jau ir nostabilizējusies, tādēļ nīderlandiešu kolēģi rekomendē sacensības rīkot tieši šai vecumgrupai.

Skaļās lasīšanas sacensības ir paredzētas arī pašapziņas celšanai, zēnu un meiteņu lasīšanas līmeņu izlīdzināšanai.

Šosestdien mēs dzirdēsim reģionālo čempionu lasītos klasikas darbus, daudzviet pasaulē populāras mūsdienu autoru grāmatas, kā arī latviešu autoru darbus. Galvenais sacensību kritērijs – izrādīt cieņu bērnu izvēlei un veicināt pozitīvas emocijas.

Pasākumā piedalīsies arī pirmais Latvijas čempions lasīšanā Roberts Ozoliņš no Dobeles 1.vidusskolas.

Nacionālās skaļās lasīšanas sacensību uzvarētājs uz gadu kļūst par LNB Bērnu direktoru un iegūst ceļojošo balvu savai skolai, ko veidojis stikla mākslinieks Ernests Vītiņš, kā arī dāvanu kartes grāmatu iegādei.

“Bērnu direktora pienākumos ietilps ne vien reprezentācijas pasākumu apmeklēšana (piemēram, šogad LNB simtgades svinībās 31. augustā jaunā vizuālā veidolā tiks atklāts 7. stāvs bērniem), bet arī bērnu literatūras un bibliotēkas pakalpojumu vērtēšana, sava viedokļa paušana medijiem, kā arī iespēja kopā ar klasi iesaistīties LBJLP otganizētajos Starptautiskās Jāņa Baltvilka balvas pasākumos 24. jūlijā LU Botāniskajā dārzā un iegūt pilnu grāmatu kolekciju savai skolai LNB lasīšanas veicināšanas programmas “Bērnu, jauniešu un vecāku žūrija” 2019./2020. gada posmam,” atklāja Tretjakova.

Arī 2. un 3. vietas ieguvējus gaida vērtīgu grāmatu dāvinājums, Rīgas Zooloģiskā dārza ieejas kartes ģimenei un citi pārsteigumi.

LA.lv