Foto – Lita Krone/LETA

Reiderismā un dokumentu viltošanā vainota uzņēmēja firma saņem vērienīgus valsts pasūtījumus 8

“Skrien šurp. Mūsu biedrības telpām kaut kādi tipi lauž vaļā durvis,” šādu satrauktu zvanu 27. decembrī saņēma ēkas Rīgā, Patversmes ielā 30/2, apsaimniekotāja – biedrības “Ozolaines nami” – valdes priekšsēdētājs Aivars Vindelis. Steigšus ieradies notikuma vietā, pa ceļam izsaucot arī policiju, viņš piefiksēja, ka trīs vīri mēģina uzlauzt durvis, aiz kurām atrodas biedrības dokumenti, biroja tehnika un darbinieku personiskās mantas. Apkārt sapulcējušies vairāki satraukti iemītnieki. Uz apsaimniekotāja prasību paskaidrot notiekošo viens no vīriešiem viņam parādījis dokumenta izdruku no Uzņēmumu reģistra, saskaņā ar kuru biedrības valdes sastāvs ir pilnībā nomainīts un durvju lauzēji ir jaunie organizācijas vadītāji. “Šāds pavērsiens bija apstulbinošs pārsteigums ne vien man, bet arī daudziem nama iemītniekiem, bez kuru informēšanas par valdes nomaiņu nemaz nedrīkstētu lemt,” saka A. Vindelis.

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
TESTS. Jūsu īkšķu novietojums, sakrustojot pirkstus, atklāj daudz par jūsu personību 12
Veselam
7 produkti, kas visiem šķiet veselīgi, taču patiesībā tādi nav 16
“Pasažieriem bez sejas maskas var tikt atteikta iekāpšana transportlīdzeklī!” Paziņojums autobusa salonā samulsina braucēju 55
Lasīt citas ziņas

Arī šodienas vakars šī nama iedzīvotājiem būs nemierīgs, jo kārtējo reizi būs jāpulcējas uz kopsapulci, lai risinātu domstarpības par ēkas apsaimniekošanu, kas jau nonākušas līdz policijai un tiesai.

Vispirms neliels atskats konflikta prelūdijā – 2010. gadā nama dzīvokļu īpašnieki izveidoja biedrību “Ozolaines nami”, kas no Rīgas domes pārņēma ēkas apsaimniekošanu. Biedrībā apvienojusies lielākā daļa šī nama dzīvokļu īpašnieku (67 no 85 dzīvokļiem).

CITI ŠOBRĪD LASA

Taču kopumā šīs mājas dzīvokļu īpašnieki (neatkarīgi no tā, vai iestājušies biedrībā vai ne) esot disciplinēti maksātāji un apzinīgi maksājuši biedrības izsniegtos rēķinus par apsaimniekošanu. Tas ļāvis “Ozolaines namiem” kopš 2012. gada īstenot dažādus remont­darbus par kopumā aptuveni 87 000 eiro (pārsegumu nosiltināšana, pagrabu iztīrīšana no gadiem krāta mēslu slāņa, cauruļu siltināšana, dūmvadu sakārtošana u. c.). “Protams, cilvēki ir dažādi, un vienmēr kāda daļa ir ar visu neapmierināta vai apvainojusies, mēģina kavēt darbus, traucē sapulces, bet tie ir tikai daži cilvēki,” stāsta biedrības nu jau bijušais valdes priekšsēdētājs Aivars Vindelis.

Foto – Lita Krone/LETA

Situācija saasinājās pēc 2013. gada, kad telpas šajā mājā iegādājies uzņēmējs Renārs Kadžulis. Viņa nekustamais īpašums ir bijusī šūšanas darbnīca, kas sastāv no diviem līmeņiem – savstarpēji savienotas telpas ēkas pagrabstāvā (110 kvm) un pirmajā stāvā (130 kvm), ko uzņēmējs iecerējis pārveidot par dzīvojamo platību. Taču drīz vien starp Kadžuli un “Ozolaines namiem” radies konflikts. Uzņēmējs uzskata, ka apsaimniekotājs viņam sastādījis nepamatoti lielus rēķinus par apkuri (pagrabstāvā viņam nemaz apkures neesot). Tāpat dzīvokļa īpašnieks iebildis, ka apsaimniekošanas rēķinos tiek pieskaitīta arī viņa īpašuma pagrabstāva daļa. Abām pusēm nekādi nav izdevies vienoties par atlaidēm, un galu galā uzņēmējs atteicies apmaksāt, viņaprāt, nepamatotus rēķinus un parāds pārsniedzis 6000 eiro. Apsaimniekotājs iesniedzis prasību tiesā par tā piedziņu, uzņēmējs ap sevi mobilizējis citus neapmierinātos iemītniekus. Abas puses sūdzējušās par saņemtiem draudiem, fiziskiem uzbrukumiem, īpašuma bojāšanu. Situāciju vēl vairāk sarežģī fakts, ka Kadžuļa nopirktajā pagrabā atrodas mājas kopējās apkures sistēmas un ūdens padeves ventiļi, bet uzņēmējs un apsaimniekotājs nespēj vienoties par to pārbūvi.

Reklāma
Reklāma

26. novembrī tika sasaukta dzīvokļu īpašnieku kopsapulce (par atlaidēm apkurei un apsaimniekošanai, par koplietošanas sistēmu pārbūvi, par nama ārdurvju pārbūvi), bet tajā nebija kvoruma, tādēļ sapulce nenotika. Mēnesi vēlāk notika sākumā aprakstītais incidents ar dur­vju laušanu. Kā izrādās, pēc kvoruma dēļ nenotikušās kopsapulces R. Kadžulis pieaicinājis dažus domubiedrus no kaimiņu vidus, kopā sasaukuši “atkārtotu sēdi”, kurā nomainījuši biedrības “Ozolaines nami” valdi, par jauno priekšsēdētāju ievēlējuši R. Kadžuli un piereģistrējuši izmaiņas Uzņēmumu reģistrā.

Vaino dokumentu viltošanā

“Atlaistais” biedrības vadītājs Vindelis uzskata, ka valdes nomaiņa notikusi nelikumīgi, falsificējot dokumentus: “Biedrības valdei un vairumam biedrības biedru nekas nav zināms par it kā notikušo atkārtoto biedrības kopsapulci, kurā tikusi pārvēlēta valde. Šāda sapulce nekad nav tikusi izziņota, biedriem netika sniegta informācija par sapulces vietu, laiku un dienaskārtību. Tomēr Latvijas Republikas Uzņēmumu reģistrā ir iesniegti dokumenti, kas apliecina pretējo, tādējādi šie dokumenti acīmredzams ir viltoti.”

Bijušie valdes locekļi spriež, ka Kadžulis šo shēmu īstenojis ar nolūku iejaukties tiesvedības procesā. Biedrība iepriekš vērsusies tiesā ar prasību piedzīt no uzņēmēja parādu par neapmaksātajiem rēķiniem vairāk nekā 6000 eiro apmērā. Tagad Kadžulis šajā lietā it kā būs gan prasītājs, gan atbildētājs. Tāpat pastāvot bažas par to, kā uzņēmējs rīkosies ar biedrības kontā uzkrātajiem aptuveni 18 000 eiro. Tādēļ “atlaistie” valdes locekļi vērsušies ar iesniegumiem gan Uzņēmumu reģistrā, gan Valsts policijā, prokuratūrā un citur. Policija par notikušo jau sākusi resorisko pārbaudi, bet UR ierosinājis administratīvo procesu, cik tiesisks bijis valsts notāra lēmums reģistrēt pieteiktās izmaiņas.

Uzņēmējs Kadžulis sarunai ar “Latvijas Avīzi” piekrīt uzreiz, bet zīmē kardināli pretēju ainu. Viņaprāt, apsaimniekotājs ne vien sastādījis viņam nepamatotus rēķinus, bet vēl šaubīgos darījumos iztērējis vismaz trīsdesmit tūkstošus iedzīvotāju samaksātās naudas, izvairījies atskaitīties par tēriņiem un vispār nolaidis māju līdz avārijas stāvoklim. “Kad sāku remontēt savu iegādāto īpašumu, man iestājās izmisums. Lietusūdens gadiem ilgi tiek novadīts pa taisno uz pamatiem. Tādēļ zem pamatiem veidojas izskalojumi, turklāt blakus atrodas dzelzceļš. Tādēļ pamati sēžas un ēka sāk dalīties. Taču es šo īpašumu biju meklējis ļoti ilgi un nevēlos to pārdot. Tā kā valde neatsaucās maniem brīdinājumiem, man nācās piespiedu kārtā iesaistīties, sarīkot vēlēšanas un pašam iekļūt valdē,” tikšanās laikā stāstīja Kadžulis. Viņš apgalvo, ka viss noticis tiesiski, tomēr atsakās uzrādīt valdes pārvēlēšanas sēdes protokolu. Tagad uzņēmējs plāno veikt finanšu auditu par iepriekšējās valdes tēriņiem, novērst aktuālākas problēmas ar mājas tehnisko stāvokli un pēc tam nodot ēkas apsaimniekošanu kādam profesionālam uzņēmumam, bet biedrību likvidēt.

Uzņēmējs gan piekrīt, ka atrodas interešu konfliktā, jo vada biedrību, ar kuru tajā pašā laikā tiesājas par nenomaksātiem rēķiniem. “Bet man nebija citas iespējas, kā rīkoties. Sūdzēt viņus tiesā? Vidējais tiesas termiņš Latvijā ir septiņi gadi! Tad man ko – gadiem ilgi apmaksāt nepamatotus rēķinus? Tas būtu pilnīgi neloģiski!” viņš noplāta rokas.