×
Mobilā versija
Brīdinājums +16.6°C
Milija, Maiga
Pirmdiena, 25. jūnijs, 2018
26. oktobris, 2012
Drukāt

Somija bažījas iestigt eirozonas glābšanā

Somijā svētdien notiks pašvaldību vēlēšanas, kurās uz lieliem panākumiem var cerēt eiroskeptiski noskaņotā Somu partija, kas iepriekš bija pazīstama ar nosaukumu “Īstie somi”.

 

Priekšvēlēšanu kampaņā dominēja jautājumi, kas saistīti ar veselības aprūpi, darba vietām, kā arī ar eirozonas krīzi, Somu partijai aktīvi iestājoties pret Helsinku dalību finansiālajās grūtībās nonākušo Eiropas Savienības dalībvalstu glābšanā.

Harismātiskā Timo Soini vadībā Somu partijai 2011. gada parlamenta vēlēšanās izdevās kļūt par trešo ietekmīgāko politisko spēku valstī, atpaliekot vienīgi no centriski labējās Nacionālās koalīcijas un sociāldemokrātiem, kas šobrīd veido valdošo koalīciju.

Pašvaldību vēlēšanās Somu partija izvirzījusi 4394 kandidātus, kas vairāk nekā divkārt pārsniedz “īsto somu” skaitu, kuri startēja iepriekšējās vēlēšanās 2008. gadā. Viņiem “būs ļoti labas vēlēšanas”, sarunā ar aģentūru AFP atzinis Helsinku universitātes politikas zinātnes profesors Jans Sundbergs. “Atbalsts Somu partijai un tās vadītājam Soini lielā mērā skaidrojams ar vēlētāju vispārējo vilšanos politikā,” uzskata viņa kolēģis Tuomo Martikainens. “Fonā ir arī bailes, ka Somija vēl dziļāk iestigs eiro glābšanā.”

Kā liecina aptauja, Somu partija varētu iegūt 15,2% balsu, tas ir, gandrīz trīskārt tik daudz kā 2008. gadā. Tomēr tas ir mazāk nekā pagājušā gada parlamenta vēlēšanās, kad par “Īstajiem somiem” nobalsoja 19,1% vēlētāju. Premjerministra Jirki Katainena pārstāvētajai Nacionālajai koalīcijai aptauja sola 20,5% balsu, bet sociāldemokrātus atbalsta 18,6% somu.

Somija ir viena no nedaudzajām eirozonas valstīm, kas līdz ar Vāciju, Luksemburgu un Nīderlandi joprojām saglabājusi augstāko kredītreitingu – AAA. Pateicoties sabiedrības spiedienam, Helsinki izrādījuši nopietnu pretestību grūtībās nonākušo ES dalībvalstu, piemēram, Grieķijas un Spānijas, finansiālajai atbalstīšanai, norādot, ka tām jāīsteno stingrāka budžeta kontrole. Somija bija vienīgā valsts, kas pieprasīja garantijas piešķirtajiem aizdevumiem.

 

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+