×
Mobilā versija
Brīdinājums +24.1°C
Anšlavs, Junora
Piektdiena, 25. maijs, 2018
22. aprīlis, 2013
Drukāt

ST ierosina valdībai atlikt lēmuma pieņemšanu par Čalovska izdošanu ASV

LETALETA

Satversmes tiesa (ST) ierosina valdības atlikt lēmuma pieņemšanu jautājumā par kibernoziegumos apsūdzētā Latvijas pilsoņa, Denisa Čalovska izdošanu ASV, aģentūru BNS informēja ST sabiedrisko attiecību pārstāve Līna Kovalevska.

ST šā gada 12. aprīlī saņēmusi Čalovska konstitucionālās sūdzības, kurās tostarp izteikts lūgums apturēt Augstākās tiesas Krimināllietu tiesu palātas lēmuma izpildi, proti, lūgums apturēt sūdzības iesniedzēja izdošanu ārvalstij – ASV. Sūdzības iesniedzējs norāda, ka šā lēmuma izpilde varot radīt viņa pamattiesību būtisku un neatgriezenisku aizskārumu.

ST konstatēja, ka, ņemot vērā Satversmē noteiktās pamattiesības, kā arī Latvijas starptautiskās saistības cilvēktiesību jomā, ir nepieciešams nekavējoties izlemt minētos lūgumus pirms ST kolēģija pieņēmusi lēmumu par lietas ierosināšanu vai atteikšanos ierosināt lietu. Tas nozīmē, ka līdz brīdim, kamēr ST izvērtē Čalovska sūdzību pamatotību konstitucionālajai tiesvedībai, personai ir jānodrošina tāds pamattiesību apjoms, kāds pieteikuma iesniegšanas brīdī izriet no Satversmes.

Tālab ST nolēma ierosināt valdībai atlikt lēmuma pieņemšanu jautājumā par Čalovska izdošanu tiesāšanai ASV, kur viņam izvirzītas apsūdzības kibernoziegumos līdz brīdim, kamēr ST kolēģija pieņems lēmumu par lietas ierosināšanu vai par atteikšanos no lietas ierosināšanas. Šāds lēmums ST kolēģijai jāpieņem ne vēlāk par šā gada 12. jūniju.

Aģentūra BNS jau rakstīja, ka Augstākā tiesa lēmusi, ka Čalovska izdošana tiesāšanai ASV par iespējamajiem izdarītajiem kibernoziegumiem ir pieļaujama. Galīgais vārds par to jāsaka valdībai.

Apsūdzības Latvijas pilsonim un trim ārzemniekiem, kuri ar vīrusu esot inficējuši datorus Eiropā un Savienotajās Valstīs, nozogot miljoniem latu vērtas summas, izvirzījusi ASV federālā prokuratūra. Par šo noziegumu Čalovskim draud līdz pat 67 gadiem ilgs ieslodzījums.

Čalovskis  tika aizturēts decembrī Rīgā.

Abi pārējie apsūdzētie ir Krievijas pilsonis Ņikita Kuzmins, kurš tika aizturēts Ņujorkā un atrodas apcietinājumā ASV, un Rumānijas pilsonis Mihajs Jonuts Paunesku, kurš atrodas apcietinājumā Rumānijā.

Apsūdzībā teikts, ka apsūdzētie ir atbildīgi par to, ka ar datorvīrusu, kas pazīstams ar nosaukumu “Gozi”, inficēts vairāk nekā miljons datoru visā pasaulē, tostarp apmēram 40 tūkstoši datoru ASV. To vidū inficēti arī apmēram 190 ASV Nacionālās aviācijas un kosmosa pārvaldes NASA datoru. Izmantojot šo vīrusu, iegūta informācija, tostarp paroles, kas ļāvusi ielauzties banku kontos un nozagt naudu miljoniem latu vērtībā.

Saskaņā ar apsūdzību Kuzmins 2005.gadā pasūtījis kādam programmētājam vīrusu, kuru vēlāk interneta forumos piedāvājis izīrēt par samaksu, Paunesku izīrējis serverus vīrusa izplatīšanai, savukārt   Čalovskis, kurš ir programmēšanas speciālists, vēlāk, izpildot pasūtījumu, vīrusu uzlabojis.

Vīrusa izplatīšana sākusies 2007.gadā. Antivīrusu programmas šo vīrusu lielākoties nav pamanījušas.

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+