Dabā
Medības

Mednieku ievērībai – ‘Steiner’ tēmekļu piedāvājums3

‘Nighthunter ‘īpašais izlaidums.

Pagājušajā gadā Steiner svinēja savu 70 gadu jubileju, un, lai gan pasaulē šis zīmols ir labi pazīstams, līdz šim bijām mazliet apdalīti – to varbūt pazina, bet īsti nebija, kur šī zīmola produktus iegādāties. Šis ir zīmols, kas cenu ziņā iekārtojas tā ērti pa vidu – ne īsti budžeta klase, ne īsti no pavisam dārgā gala, bet labā ziņa ir tāda, ka kvalitāte tiek piedāvāta cienījama.

Steiner
1947. gadā piedzima kara drupās. Karls Štainers starp sagrautiem infrastruktūras objektiem un par spīti sabrukušai valsts ekonomikai ierīkoja savu darbnīcu Vācijas pilsētā Baireitā. Viņš bija apsēsts ar vienu vienīgu mērķi – radīt tik funkcionālu, izturīgu un perfektu optisko ierīci, kam nevarētu līdzināties neviena cita šajā haotiskajā laikā radītā. Štainera aizrautība viņa uzņēmumu no viena cilvēka darbnīcas sešos gados padarīja par uzņēmumu Steiner-Optik, kurā jau strādāja 50 darbinieku, kļūstot par pasaulē pazīstamu optisko ierīču ikonu un piedāvājot binokļus un tēmēkļus praktiski jebkurai dzīves situācijai. Turoties pie tradīcijas, uzņēmums turpināja darboties Vācijā, radot jaunas darba vietas un karjeras iespējas, tagad jau nodrošinot darbu 300 cilvēkiem. Šodien zīmols ražo binokļus militārām, jūras, medību, aktīvās atpūtas, putnu vērošanas vajadzībām, tāpat arī militāros un medību tēmēkļus.

Nighthunter speciālais izlaidums
Latvijā tagad ir iespējams ne tikai aplūkot, bet arī iegādāties divas Steiner tēmēkļu līnijas. Pirmā ir izsmalcinātāka, radīta par godu uzņēmuma 70 gadu jubilejai. Nighthunter piedāvā četrus dažādus optiskos tēmēkļus. Šī līnija ir mazliet augstākā cenu amplitūdā nekā Ranger, bet tas nozīmē, ka tēmēkļiem ir savi plusi. Steiner apgalvo, ka Nighthunter piedāvā risinājumus vissarežģītākajiem medību apstākļiem naktī. Tas gluži nav nakts redzamības tēmēklis, bet gan dienas optika, kas paredzēta īpašiem apstākļiem. Tēmēklis piedāvā ļoti kontrastainu attēlu, inovatīvus izgaismotus tēmēšanas tīkliņus, ļoti elegantu ballistisko torni, kā arī citas medību apstākļos pārbaudītas detaļas, kas apvienotas četros dažādos līnijas modeļos. Ieroču veikalā “9 mm” piedāvā četrus šīs līnijas modeļus: 3-15×56, 2-10×50, 1,6-8×42, kā arī 1-5×24.

Nighthunter 3-15×56 dod priekšrocības medībām diennakts tumšajā laikā, ļaujot saskatīt medījumu pat tad, kad varētu šķist – tas nav iespējams. Paredzēts medībām uz gaidi krēslā, tuvojoties naktij. Tēmēklis maksimāli izmanto gaismu, lai nodrošinātu labu attēlu pat sliktos gaismas apstākļos. 56 mm lēca sniegs maksimālo gaismas caurlaidību un izcili skaidru attēlu. 15 x palielinājums ļaus novērtēt detaļas pat tālākās distancēs. Šim tēmēklim ir arī paralakses regulētājs, lai nodrošinātu attēla asumu.

Nighthunter 2-10×50 arī nodrošina lielisku attēlu krēslā, 2 x palielinājums sniedz plašu redzeslauku, savukārt 10 x palielinājums ļaus šaut tālākās distancēs. Viegli lietojams, medījot ar pieiešanu, būs piemērots, arī medījot krēslā, kā arī naktīs, kad spīd pilnmēness.

Nighthunter 1,6-8×42
piedāvā lielisku attēlu arī vājas gaismas apstākļos. Lieliski piemērots medībām ar pieiešanu. Šim tēmēklim ir izgaismots tēmēšanas tīkliņš, tas ir viegls un kompakts. Piemērots medībām kā Latvijā, tā arī tundrā, kalnos un savannā. Nighthunter 1-5×24 oriģināli paredzēts bīstamo medījamo dzīvnieku medībām, mūsu apstākļos – lieliski piemērots dzinēj-medībām. 1 x palielinājums dod plašu redzeslauku, kā arī lielisku iespēju izšaut tuvās distancēs. Šis ir kompakts, viegls tēmēklis, kas būs neaizstājams, meklējot ievainotu dzīvnieku. Cenu amplitūda ap 1200 eiro. Salīdzinājumā ar Ranger līniju šī ir mazliet kvalitatīvāk nostrādāta. Piemēram, sarkanā punkta slēdzis pagriežas klusi un viegli. Steiner sarkanā punkta slēdzis ir labs tajā nozīmē, ka to var izslēgt uz katru otro klikšķi, lai slēdzis nebūtu pārāk jāgroza.

Ranger – dinamiskam medniekam
Ar Ranger līnijas tēmēkļiem Steiner piedāvā īsāku konstrukciju, kā arī plašāku redzeslauku. Tēmēkļiem ir High-Contrast-Optics sistēma un lieliski rādītāji, izmantojot tēmēkļus krēslā, jo gaismas caurlaidība šīm ierīcēm ir 90%. Šie tēmēkļi ir viegli, izturīgi, ar patīkamu dizainu.

Ranger 4-16×56 ir īpaši radīts šaušanai tālākās distancēs, lai veiktu precīzus šāvienus sarežģītos gaismas apstākļos. Sevi pierādījis izaicinošos medību apstākļos. Tēmēklis piedāvā kvalitatīvu attēlu, tāpat tam ir paralakses regulēšanas iespējas, sākot ar 50 metriem un beidzot ar bezgalību.

Ranger 3-12×56 ir jaudīgs, universāls tēmēklis, īpaši piemērots gaides medībām, bet mūsu apstākļos – arī medībām ar pieiešanu. Ļoti viegls – 705 grami, turklāt šai ierīcei ir plašs redzeslauks. Pateicoties labai gaismas caurlaidībai, piemērots medībām krēslas apstākļos.

Ranger 2-8×42
ir tipisks, elegants un universāls tēmēklis, īpaši piemērots medībām dienā līdz krēslai. Mūsu apstākļos – medībām ar pieiešanu, būs labs arī dzinējmedībām, tāpat noderēs, medījot uz gaidi. Ranger 1x4x24 ir īpaši piemērots dzinējmedībām, jo sniedz plašu redzeslauku no 37 līdz 9 metriem 100 metru distancē. Sarkanais punkts nodrošinās iespēju ātri notēmēt uz mērķi. Lielisks tēmēklis lielo medījamo dzīvnieku medībām. 1 x palielinājums īpaši piemērots, lai ērti šautu ar abām acīm vaļā.

Secinājumi
Lai gan Steiner nav plaši pazīstams zīmols, tomēr tas nodrošina kvalitāti un iespēju veiksmīgu īstenošanu. Šos tēmēkļus var likt vismaz pāris plauktiņus augstāk par ekonomiskās klases tēmēkļiem, kvalitātes ziņā pietuvojoties augstākajiem kritērijiem. Šiem tēmēkļiem ir viss – dizains, sarkanais punkts, uzticamība, veiktspēja. Šim zīmolam ir liela iespēja gūt Latvijas mednieku atzinību. Daudzi varbūt cerētu, ka šie tēmēkļi būs lētāki, tomēr augsta kvalitāte par zemu cenu ir vīzija. Tādēļ arī tiek piedāvāti divu līniju tēmēkļi – Ranger maksā mazliet mazāk par 1000 eiro. Daudzus varētu mulsināt tas, ka šiem tēmēkļiem ir paralakses regulētājs. Tomēr tā ir garantija precīzam šāvienam tālās distancēs. Parastās medību situācijās vajadzību pēc paralakses regulācijas var neizjust, bet tieši šaušanai tālās distancēs tā ir papildu iespēja, lai uzlabotu savus rezultātus.

Vairāk lasiet žurnāla “Medības” maija numurā

LA.lv