×
Mobilā versija
Brīdinājums +19.0°C
Ritma, Ramona
Piektdiena, 20. jūlijs, 2018
20. maijs, 2017
Drukāt

Agris Liepiņš: Svešas vērtības un likumi (34)

Foto - Timurs SubhankulovsFoto - Timurs Subhankulovs

Agris Liepiņš

Viduslaikos Gotlandes sala pie Zviedrijas krastiem bija svarīgs tirdzniecības centrs, kur apmetās tirgotāji no visas toreizējās Eiropas, novietoja savas preces un slēdza izdevīgus darījumus. Salā tirdzniecības sētas piederēja gan skandināviem, gan vācu tirgotājiem un zemgaļiem, tāpat arī citām tautām. Juridiski Gotlandes sala skaitījās zviedru karaļu īpašums, bet par pārkāpumiem tiesāja pēc tās sētas likumiem, kurā varasdarbs pastrādāts. Ja zagli noķēra vācu tirgoņu sētā, viņu tiesāja nevis pēc zviedru, bet pēc Lībekas, tātad vācu tirgoņu likumiem. Tāda lietu kārtība bija sākumā, bet drīz vien vācu tirgotāju sēta izauga tik liela, ka sāka dominēt pār pārējām un Lībekas tirgoņi panāca, ka tagad jau visā Gotlandes salā tiesāja pēc Lībekas likuma, kaut sala vēl aizvien skaitījās zviedru karaļu īpašums. Šis piemērs no tālajiem viduslaikiem ir pamācošs tām mūsdienu Eiropas valstīm, kuru zemēs mīt lielas svešu tautu kopienas.

Nesen Vācijas kanclere Angele Merkele paziņoja, ka Vācijas teritorijā netiks atļauts referendums par nāvessoda atļaušanu Turcijā. Vācijā mītošajiem turkiem šāda izvēles iespēja būs liegta, jo Vācija negrasās atbalstīt idejas, kuras ir pretrunā ar eiropiešu un pirmkārt jau pašu vāciešu pieņemtajām vērtībām. Grūti spriest, vai šis lēmums saistīts ar tuvajām vēlēšanām, pirms kurām Merkeles kundze vēlas uzlabot savu migrantu mīļaicināšanas sakarā papluinīto tēlu, vai iemesls cits, bet kancleres vēstījums ir gana skaidrs – Vācija ir un paliks eiropeiska valsts un, dzīvojot Vācijā, kā savējās jāpieņem arī Eiropas vērtības. Šī nianse par vērtību akceptēšanu, manuprāt, ir ļoti būtiska. Pat esot citas valsts pilsonim un spriežot par citas valsts likumdošanas iniciatīvām, dzīvojot Eiropas valstī, lēmumiem jābalstās Eiropā pieņemtajās vērtībās!!! Mūsu politiķiem derētu ieklausīties Merkeles teiktajā, jo Vācija ir Eiropas Savienības lielākā ekonomika, ES vadošā dalībvalsts, un tieši Vācija lielā mērā nosaka politisko kultūru Eiropas Savienībā. Arī Latvijā būtu pēdējais laiks izvērtēt daudzās un dažādās kaimiņvalsts Krievijas inspirētās aktivitātes, kuras tik naski atbalsta šejienes krievvalodīgie. Devītā maija pēcgaršas sakarā tas būtu pat ļoti ieteicams, jo šīs svinības ir tipisks piemērs tam, kā svešas valsts vērtības tiek uzspiestas un mākslīgi kultivētas Latvijā. Otrais pasaules karš beidzās 8. maijā, vācu bruņotajiem spēkiem Reimsā kapitulējot un vācu ģenerālim Jodlam parakstot kapitulācijas aktu Sabiedroto valstu priekšā. Tāpēc visā Eiropā 8. maiju svin kā nacisma sagrāves un Otrā pasaules kara beigu dienu, bet 9. maijs ir PSRS teātris, kas košiem ziediem atplaucis šodienas Putina Krievijā. Varbūt pienācis laiks norādīt Latvijā mītošajiem krievvalodīgajiem līdzpilsoņiem ka, dzīvojot Eiropas valstī, kā savas jāatzīst arī eiropeiskās vērtības? Dažbrīd rodas sajūta – kaut Latvija ir ES dalībvalsts, svētkus svinam pēc Maskavas kalendāra. Piemērus, kad savā valstī nepamatoti akceptējam svešas valsts vērtības, var uzskaitīt bez gala, 9. maijs vienkārši gadījās pa rokai.

Arī jūnija sākumā notiekošo pašvaldību vēlēšanu sakarā būtu vērts ieklausīties Merkeles teiktajā. Latvijā ik pa laikam uzvirmo diskusijas, ka nepilsoņiem vajadzētu ļaut piedalīties vietējo vietvaru vēlēšanās, jo viņi dzīvo savā pagastā un maksā tur nodokļus, tāpēc no pilsoņu puses būtu tikai pieklājīgi ļaut nepilsoņiem piedalīties lemšanā par saimnieciskas dabas jautājumiem viņu pagastā. Ļoti glums un viltīgs priekšlikums. Katras prasības apmierināšanai seko nākamās prasības izvirzīšana. Kamēr nepilsoņi kā savas neatzīs eiropeiskās vērtības, kamēr Jauno gadu sagaidīs pēc Maskavas laika, neko nedrīkst ļaut.

Pievienot komentāru

Komentāri (34)

 1. Katram nepilsonim ir nepārprotams ceļš kā iegūt pavalstniecību. Tikai tad viņš/viņa var piedalīties pašvaldību vēlēšanās. Vai Krievijā nepilsoņi var piedalīties pašvaldību vēlēšanās? Saprotams ka nē.

  • Старый ты дурак, а не Юрис! Ты закон о гражданстве давно перечитывал? А там до сих пор ограничений на получение гражданства полно! Граждане других стран евросоюза почему то могут голосовать на муниципальных выборах, неграждане в Эстонии голосуют на мунипальных выборах, а в Латвии, жители, которые платят годами налоги, голосовать не могут! Демократия, однако.

 2. Vai tā nav tā Gotlande, kuru jau Staļins gribēja ”atbrīvot”, tikai Kurzemes cietoksnis traucēja ( ostas nebija).
  Vai tā nav tā Gotlande,kurā desantus izcelt mācījās Brežņeva laikos ar mācībām desantēties uz akmeņu krastu no Klaipēdas Saremas salā.
  Kā šodien ar ”atbrīvošanu ” no zviedru ” okupācijas”?

 3. Ka tad, Kolima uzvareja Buhenvaldi.., jo daudz necilvecigaka.. Tiesi to ari svin tautu cietuma fani.
  Vai par to butu japriecajas, japielauj citiem, tas laikam nav pat jautajums, bet atbilde par kolaboracisonismu, kangarismu, nodevibu.
  “Atbrivotaji”, bitit matos, kuri atbrivoja majas, dzivoklus, ipasumus, valstis no saimniekiem, lai ienemtu to vietu. Normala, ne politkorektu melu valoda tos sauc par parastiem laupitajiem, banditiem.
  Tad mums te jasvin un japacies banditu, laupitaju orgijas? Tas norada, ka esam joprojam to vara.
  Ka fasisti sevi nakotne sauks par antifasistiem, jau teica Cercils. Laikam ta metode, sajaukt jedzienus, ir cekistiem iepatikusies un turpina telot banditus par atbrivotajiem.

 4. Sen vajadzēja 9.maiju – Eiropas dienu, kuru atzīmē visās civilizētajās ES valstīs, arī Latvijā pasludināt par
  oficiālu valstsvētku dienu, piešķirot brīvdienu ! Laiks Lipieņ’ kungam apjēgt Latvijas vēstnieka ASV teikto:
  ” Teikmanis: Latvija dzīvo pēc Eiropas laika un 9.maijā atzīmē Eiropas dienu ” ( LA, 09.05.2012.)

  • Да, выходной день не помешал бы.

   • Россия рядом – выходи… и не возвращайся !
    В чём задержка ?

    • Так я дома, зачем мне выходить. Не нравится тебе – так англия рядом, сам пи*дуй куда хочешь! Скатертью дорога!

 5. Populārais krievu žurnālists Nevzorovs ,pagātnē omoniešu izdarību aizstāvis,tagad loģiski domājošs cilvēks izteica domu: ja ģenerāļa Vlasova armijas zaldāts karā ar ar sarkano armiju pēc smagas kontūzijas un sekojošas bezsamaņas pamostos pašreizējā Krievijā,pietu pie loga un ieraudzītu pašreizējās krievijas karoga krāsas un georga lentītes ,priekā iesauktos ,ka ģenerāļa Vlasova armija izcīnījusi uzvaru.

  • «Это» уже давно не журналист! Мнение старого пидараса никто уже не воспинимает всеръёз! Ну только вот редакция да цензоры!!!

 6. Pēdējā teikuma dēļ vērts lasīt!

 7. Tas Gotlandes piemērs Rīgā jau arī tiek realizēts un tur pukinfiliālei ir centīgi palīgi ameriksa,elbackjanca un vēl daudzu kolaboracionistu pārstavētajā GKR ..

 8. Raksts jau labs, bet vajadzētu saprast, ka Krievija savus tautiešus ir pacentusies izsūtīt pa visu pasauli, lai varētu visas valstis turēt uz āķīša. Sak, ja nedarīsiet pēc mūsu prāta tad redzēsiet zaļos cilvēciņus. Labi ka NATO to beidzot ir sapeatuši.Bet krievus pietradināt pie pasaules vērtībām ir tas pats, kas nolemt tās bojā ejai.

 9. Какие такие европейские ценности предлагает автор?! Гомофобию и прочее непотребство? Ишь ты, 9 мая ему не нравится! Тебя кто спрашивал, это твой праздник? Не твои ценности говоришь! Зато мои! И мне на твоё мнение плевать! Только сунься, сука!

  • Spļāviens garām urnai, grafist! Nākamreiz sanāks garām podam. Un ko tad? Atbildēt

   grafist, Jūs, visticamāk, kādreiz inteliģents cilvēks, kļūstat par apsmiekla objektu gan letiņiem, gan kirilicā domājošajiem. Jums to vajag?

   • А я и есть интеллигент, и по образованию и по сути. Но это совершенно не значит, что с вами я буду сюсюкать. С быдлом и хамами, надо разговаривать понятным им языком! По другому с вами нельзя.

    • Mani, grafist, nopietni aizvaino Jūsu vārdi быдло и хам; es Jūs neapsaukāju. Par saviem vārdiem jāatbild. ŠOREIZ pieļausim, ka tie izteikti afekta stāvoklī, taču izskatās, ka Jūs par saviem vārdiem sen neesat atbildējis …

     • Ну, если вы ассоциируете себя именно с такими комментаторами, то обижайтесь сколько угодно, но я своего мнения не изменю! Я от ваших собратьев и не такие слова слыщал.

     • Ну, если вы ассоциируете себя именно с такими комментаторами, то обижайтесь сколько угодно, но я своего мнения не изменю! Я от ваших собратьев и не такие слова слыщал.
      2

   • Ге, ге, ге

  • porno grafists

  • Крымваш и лугандония впридачу Atbildēt

   В городе Канкун (Мексика) толпа избила россиянина за оскорбления.
   Алексей Макеев неоднократно оскорблял местных жителей на видео, которые затем выкладывал в Интернет.
   Пострадавший доставлен в больницу в тяжелом состоянии.

   • А хохландии таких пол страны! Ты и твои защитники цензоры, тоже такие!

 10. Tas nepisloņu statuss vienreiz būtu jālikvidē,vai nu naturalizējies, vai arzemnieka uzturēšanās atļauja,vai tinies! Te ,LA komentāros figurē viens bulgaru valodai līdzīgā dialektā skribelējošs nepislonis, nu absolūts plānprātiņš!

  • Вместе с нами ликвидировать будешь?! Так я до тебя первым доберусь, падаль! Таким как ты, хорошо только на кладбище. Прекрати воровать чужие ники, сука!

  • Nepilsoņus būtu jāsauc tā, kā mēs viņus saucām okupācijas gados no 1945.-1991.gadam, kad Latviju bija okupējusi Krievija – tikai un vienīgi par okupantiem un kolonistiem. Un jāatceras, ka kolonistu bērni arī ir kolonisti.

   • А мы будем называть вас гансами и фашистами! Так годится? Такая «дружная» жизнь в этой стране….

Lasītāju aptauja
Ērika Oša zīmējums
Ēriks Ošs. Kurš viņu vilks?

Valsts prezidents Raimonds Vējonis pagaidām nav komentējis, vai gatavojas atkārtoti kandidēt uz amatu, tomēr šobrīd politiskais noskaņojums viņam nav labvēlīgs. Neviena no partijām nav paudusi pārliecinošu atbalstu Vējoņa kandidatūrai, un teju vienīgā prezidenta cerība ir Zaļo un zemnieku savienība, taču ar šīm balsīm var izrādīties par maz.

Kā vislabāk pārdzīvot karstuma vilni?
Draugiem Facebook Twitter Google+