×
Mobilā versija
+11°C
Armanda, Armands
Svētdiena, 22. aprīlis, 2018
17. jūlijs, 2012
Drukāt

Tiesībsargs: ar Grūtupa grāmatu par Rogaļovu pārkāptas cietušās cilvēktiesības

Foto-LETAFoto-LETA

Advokātam Andrim Grūtupam ir bijusi dota nelikumīga iespēja iepazīties ar tā saucamās Rogaļova krimināllietas materiāliem, kas novedis pie cietušo cilvēktiesību un privātās dzīves aizskāruma grāmatā “Maniaks”, pārbaudes lietas laikā secinājis tiesībsargs Juris Jansons.

Kā aģentūru LETA informēja Tiesībsarga biroja pārstāve Ruta Siliņa, krimināllietas materiālu detalizēta publiskošana, nenodrošinot cietušo privātās dzīves neaizskaramību, ir rupjš cilvēktiesību pārkāpums. Grūtupa literārajā darbā “Maniaks” ar seksuālo vardarbību saistītu pārdzīvojumu publiskošanā nav nodrošināta atainotās personas anonimitāte un lielāka privātās dzīves aizsardzība salīdzinājumā ar mākslinieciskās izteiksmes un vārda brīvību.

“Ar personas privāto dzīvi saistītu faktu un personas datu publiskošana var būt attaisnojama tikai gadījumos, ja sabiedrības tiesībām uz informācijas pieejamību ir lielāka nozīme nekā personai garantētajām tiesībām uz privātās dzīves neaizskaramību. Grāmatas “Maniaks” autors, aprakstot vēsturisku personu un detalizētu noziegumu pastrādāšanas apstākļus, tostarp dzimumnoziegumos cietušās personas, ar mērķi panākt lielāku ticamības un klātbūtnes efektu, nesamērīgi publiskoja sensitīva rakstura informāciju par reālām, identificējamām un dzīvi palikušām cietušām personām,” uzskata Jansons.

Piekļuve Rogaļova krimināllietas materiāliem bijusi personām, kurām likums to neparedz, pārbaudē secinājis tiesībsargs.

Tiesībsarga birojs sāka pārbaudi, jo bija saņēmis sūdzību par to, ka Grūtupa grāmatā “Maniaks” ir publiskoti slēgtā tiesas sēdē izskatīti materiāli, pārkāpjot cietušās tiesības uz privātās dzīves neaizskaramību, kā arī aizskarot viņas cieņu un godu.

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+