×
Mobilā versija
+8°C
Armanda, Armands
Svētdiena, 22. aprīlis, 2018
2. jūnijs, 2016
Drukāt

Tiguļkalnā šogad Saules dainas kopā ar Vairu Vīķi-Freibergu (3)

Publicitātes fotoPublicitātes foto

3. jūnijā jau piekto gadu Talsos norisināsies Raimonda Tigula veidotais brīvdabas koncerts “Ārpasaules mūzika Tiguļkalnā”. Tas šogad veltīts paša komponista spilgtāko darbu retrospekcijai, pulcējot komponista draugus un domubiedrus. Īpašais notikums – tieši Tiguļkalnā pie klausītājiem pirmoreiz nonāks eksprezidentes Vairas Vīķes-Freibergas un Raimonda Tigula kopīgi tapušais ieraksts “Saules dainas”.

“Ikgadējais koncerts Tiguļkalnā, vasaras pašā sākumā, man pašam ir kļuvis par emociju pilnu notikumu. Nevar aprakstīt to sajūtu, kas pārņem ikreiz, kad atgriežos Tiguļkalna ozolkoku aplī,” stāsta komponists, mūziķis un “ārpasaules mūzikas” koncertu rīkotājs Raimonds Tiguls. “Man šis koncerts ir atskaites brīdis, kad gada griezumā redzu savus jaunos darbus, draugus, ar kuriem kopā tie radīti, un sākas jauns darba posms. Tēma koncertiem nekad netiek meklēta piespiedu kārtā, tā dzimst ļoti organiski. Satraukumi parasti sākas tad, kad ķeros pie konverta organizēšanas, kas nav mans pierastais darba lauks. Tieši tāpēc neuzņemos šo programmu piedāvāt citās pilsētās, lai gan ir aicinājuši, tomēr tad neatliktu laika radošajam darbam.”

Piektās jubilejas koncerta mākslinieciskās programmas vadmotīvs ir “Rīta un vakara dziesmas”. “Šis dziesmu kopums savā ziņā dēvējams par ciklu, ko esmu iesācis pirms vairākiem gadiem un savā domu mapītē krājis skaņdarbus, kas man pašam personīgi nozīmē ļoti daudz,” atklāj Tiguls. Tieši tāpēc šajā reizē lielākoties skanēs paša Raimonda radītā mūzika – no tradicionālās “Četri vēji” skanīgā henga pavadījumā līdz noslēguma “Dod, Dieviņi”, kas kopā ar rakstnieci Noru Ikstenu radīta Dziesmu svētkiem.

Viens no koncerta īpašajiem notikumiem būs Raimonda Tigula un bijušās prezidentes Vairas Vīķes-Freibergas jaunākā sadarbības projekta – albuma “Saules dainas” – prezentācija. Komponists atklāj, ka albums tapis kā turpinājums idejai, ko aizsākusi Raimonda Tigula un dzejnieka Imanta Ziedoņa savulaik kopīgi veidotā audiogrāmata “Epifānijas”.

“Šoreiz idejas ierosinātājs ir žurnālists Arnis Krauze, zinot par Vairas Vīķes-Freibergas lielo mūža darbu, kas veltīts Saules dainām. Ir skaisti sakritis, ka pirms mēneša klajā nāca eksprezidentes grāmata “Mitoloģiskā saule”, kas noslēdz viņas mūža darbu, un nu pie klausītājiem nonāks arī mūsu kopīgais darbs. Prieks, ka Vaira Vīķe-Freiberga varēs piedalīties koncertā, un ceru, ka viņa arī kaut ko nodziedās kopā ar mums,” stāsta komponists. Albumā iekļautas gan Vīķes-Freibergas ierunātās, gan viņas iedziedātās Saules dainas, ko papildina Raimonda Tigula instrumentālas kompozīcijas. “Albums ir gan informatīvs materiāls, no kā cilvēki vienkārši varēs uzzināt, kas tad īsti ir Saules dainas, gan arī – tajā vienkārši baudāmas dainas un mūzika.”

Tiguļkalna koncertā izskanēs arī Raimonda Tigula korim veltītie darbi – šoreiz akadēmiskā kora “Latvija” balsīs diriģenta Māra Sirmā vadībā, savukārt solisti Kristīne Zadovska un Zigfrīds Muktupāvels izdziedās Raimonda Tigula un rakstnieces Noras Ikstenas pirms gada izdotās “Ulubeles pasakas”, stāstnieka lomā iejūtoties aktierim Andrim Keišam.

“Ar kori “Latvija” man izveidojusies daudzu gadu sadarbība, un esmu priecīgs, ka Māris Sirmais, kurš šeit bija jau pirmajā “Ārpasaules mūzikas” koncertā, toreiz kopā ar kori “Kamēr” būs arī šogad. Skanēs skaņdarbi, ko esmu rakstījis korim “Latvija”, bet līdzās tiem – arī Emīla Dārziņa mūzika,” atklāj Tiguls.

Koncerta programmu papildinās arī priekšnesumi, kuros ieslēgti tradīciju kodi, balsīs un instrumentu skaņās atsaucot latviešu un lībiešu tautas mūzikas tēmas, ļaujot Tiguļkalnā satikties tiem mūziķiem, kas Latvijas vārdu nesuši tālu pasaulē, un tiem, kas sadarbību ar komponistu Raimondu Tigulu sākuši pavisam nesen, tostarp Latvijas Nacionālā simfoniskā orķestra stīgu kvartets, dziedātājas Ingrīda Krasovska un Asnate Rancāne, bungu un dūdu grupas “Auļi” dalībnieki Edgars Kārklis un Kaspars Bārbals, kā arī basģitāristi Roberts Rasa un Staņislavs Judins, bundzinieks Kristers Hartmanis un jaunā koklētāja Līga Griķe.

“Aicinu visus uz skaistu vakaru Tiguļkalnā, no kura mājās varēs doties jau ar jauno “Saules dainu” disku azotē,” aicina Raimonds Tiguls.

 

Varbūt noder!!

Koncerts: 3. VI 20.00 Talsos, Tiguļkalnā

Ieeja koncertā – bez maksas

Pievienot komentāru

Komentāri (3)

  1. Paldies Māksliniekam par iespēju baudīt brīnumu.

  2. Tas vien ir iemesls, lai mestu līkumu ap Tiguļkalnu.

Draugiem Facebook Twitter Google+