×
Mobilā versija
Brīdinājums +21.4°C
Emīls, Egita, Monvīds
Ceturtdiena, 21. jūnijs, 2018
2. janvāris, 2017
Drukāt

“Relaks Tūres” kaunpilnais gals: tūristiem nav lielas cerības atgūt iemaksāto naudu (4)

Foto - ShutterstockFoto - Shutterstock

Pagājušā gada pavasarī valsti pāršalca negaidīta ziņa par lielas Latvijas tūrfirmas – “Relaks Tūres” – maksātnespēju un kaunpilno galu, paliekot parādā tūristiem desmitiem tūkstošus eiro par nenotikušiem ceļojumiem. Pa šo laiku ierosinātas vairākas tiesvedības, tostarp krimināllieta, kreditoru prasījumus iesniegušas 135 personas par kopējo summu 357 268,18 eiro.

 

Uguns nebija bez dūmiem

Simptomi, ka “Relaks Tūrē” kaut kas nav kārtībā, bija jau pirms nelaimi vēstošās publikācijas “Latvijas Vēstnesī” (14.11.2014.), kas atklāja, ka izsolē tiek pārdotas tūrfirmas direktoram Hardijam Madzulim piederošās 975 jeb 39% SIA “Relaks Tūre” kapitāldaļas. Kā stāsta bijušie gidi, iepriekš dažkārt kavējušās komandējumu naudas izmaksas un tūristu autobusu degvielas iepildīšanas laiki bijuši jāsaskaņo, jo acīmredzot radušies traucējumi naudas plūsmā. Arī pēdējais pilnais darbības gads, šķiet, nav bijis visai veiksmīgs, jo, kā rāda “Firmas.lv” dati, 2013. gadā “Relaks Tūre” jau strādājusi ar 57 350 eiro zaudējumiem, kaut naudas apgrozījums bijis itin iespaidīgs – vairāk nekā divi miljoni eiro.

Tas liecina par lielu uzticēšanos tūrfirmai, kuras plašajā piedāvājumā bija gan autobusu un avio ceļojumi pa Eiropu, gan eksotiskie galamērķi visā pasaulē. Divdesmit gados, kopš pastāvēja tūrfirma, dzirdēts daudz pozitīvu atsauksmju par “Relaks Tūres” organizētajiem braucieniem, varbūt tādēļ vairākums ceļotāju neņēma vērā sociālajos tīklos skandinātos trauksmes zvanus un turpināja pieteikties nākamā gada ceļojumiem, veicot iemaksas. Taču tās neatrisināja tūrfirmas finansiālās problēmas, kas samilza pērn martā, kad dažas dienas pirms izbraukšanas nācās atcelt vairākus braucienus, neatmaksājot naudu tūristiem, kuri palīdzību meklēja Patērētāju tiesību aizsardzības centrā (PTAC). Tikai pēc tam SIA “Relaks Tūre” vērsās tiesā, lūdzot sākt tiesiskās aizsardzības procesu, un drīz vien biroja durvis apmeklētājiem tika slēgtas. Savukārt šā gada janvārī Rīgas pilsētas Latgales priekšpilsētas tiesā tika pasludināta tūrisma biroja “Relaks Tūre” maksātnespēja.

 

Vai bankrotu varēja novērst?

“Līdz pēdējam brīdim, kad presē parādījās nepatīkamā informācija, nekas neliecināja, ka tūrfirmai radušās nepārvaramas grūtības,” teic Latvijas Tūrisma aģentu un operatoru asociācijas (ALTA) izpilddirektore Astrīda Trupovniece. “Klienti mums iepriekš nezvanīja un nesūdzējās, tikai pēc notikušā pauda izbrīnu un nožēlu. Mana tūrismā strādājošā paziņa pat bija gatava piemaksāt, lai tikai ieplānotais brauciens notiktu – tik liela bija uzticēšanās “Relaks Tūrei” iepriekšējās veiksmīgās darbības dēļ.”

Jautāta, vai bija iespējams novērst nepatikšanas, izpilddirektore atbild noliedzoši, jo asociācijas kompetencē nav kontroles funkciju. “Mēs sadarbojamies ar tūrfirmām, taču neiejaucamies to darbībā. Problēmas varēja pamanīt vienīgi revidenti. Tūrisma gadatirgos “Relaks Tūre” arvien piedāvāja dāvanu kartes ar lielām atlaidēm. Acīmredzot finanšu uzskaite uzņēmumā bija pavāja, netika veikta nopietna analīze, un vienā brīdī naudas līdzekļu deficīts sasniedza kritisko punktu.”

Iespējams, problēmu rašanos veicināja arī direktora Hardija Madzuļa biežā prombūtne, kā gidam vadot eksotisko ceļojumu grupas.

Pievienot komentāru

Komentāri (4)

  1. 15.janvārī bija krimināllietas pirmā sēde. Nebija neviena žurnālista, zāle pārpildīta, sēde bija ĻOTI interesanta…. Gan jau piespriestais sods būs tikai: ai, ai ļoti slikti, bet tūristi jau paši vainīgi ka iemaksāja naudu. Tiesas sēdē ziņoja, ka nākamā tiesas sēde paredzēta 22.janvārī.

  2. Tādas “tūrisma” firmas mūsdienās nav nepieciešamas…katrs pats var organizēt savu braucienu!

  3. Redz, cik labi, var blēdīties, savākt naudu un pazust tālēs zilajās. Atbildības nekādas! Kaut būtu atvainojies! Bet priekš kam, lai muļķīši raud pēc savas pazaudētās naudas, kungs tai laikā sauļojas siltās zemēs. Tiesu sistēmas nekādas šādiem blēžiem un tāds PTA kantoris pilnīgi lieka organizācija. Tikpat labi var liet ūdeni smiltīs un gaidīt nez ko izaugam.

  4. tāds pasutijuma raksts izskatās Atbildēt

    protams nepatikami kad bankrota dēļ naudu kāds zaudē, bet raksts jau vairāk nez kāpec virzits uz apmelošanu. uzsver ka ierosinātas lietas par piesavināšanos, bet tādu faktu cik saprotams nav, ir neveiksmigs biznes vismaz pēc publiski pieejamās infas. ari rakstā neuzdrošinās tieši pateikt ka nauda izsaimniekota, jo tā jau butu apmelošana, taču darits viss lai lasitājs tieši tā saprastu. nekorekti žurnaļugas, ļoti nekorekti

Draugiem Facebook Twitter Google+