×
Mobilā versija
+3°C
Jurģis, Juris, Georgs
Pirmdiena, 23. aprīlis, 2018
27. jūlijs, 2014
Drukāt

Tuvākajās dienās karstums būs grūtāk izturams

Foto-LETA/AFPFoto-LETA/AFP

Šonedēļ bijušas relatīvi vēsas naktis, kas devušas iespēju diennakts tumšajā laikā izvēdināt mājokļus, turpmāk naktis kļūs siltākas, brīžiem pieaugs gaisa mitrums un tveice pieņemsies spēkā, tādēļ palielināsies diskomforts un risks pārkarst, brīdina sinoptiķi.

Lai gan vairākos plašsaziņas līdzekļos izskanējusi informācija, ka pēdējās divas naktis vietām Latvijā bijušas tropiskas, tas ir, gaisa temperatūra nav noslīdējusi zem +20 grādu atzīmes, dati no meteoroloģisko novērojumu stacijām to neapstiprina.

Atbilstoši publiski pieejamajai informācijai minimālā gaisa temperatūra Latvijas Vides, ģeoloģijas un meteoroloģijas centra novērojumu tīklā naktī uz sestdienu bija no +10,9 grādiem Daugavpils lidostā līdz +18,7 grādiem Ventspils ostā un +19,8 grādiem Rīgas centrā, savukārt lidostā “Rīga” gaiss atdzisa līdz +15 grādiem. Naktī uz svētdienu minimālā gaisa temperatūra bija no +12,2 grādiem Zosēnos līdz +19,9 grādiem Ventspils ostā un Rīgas centrā, bet abu pilsētu lidostās gaiss atdzisa līdz +16 grādiem.

Turpmākās naktis būs nedaudz siltākas – gaisa temperatūra nav gaidāma zemāka par +14..+22 grādiem. Maksimālā gaisa temperatūra dienas laikā būs +28..+33 grādi. Saskaņā ar pašreizējo “Global Forecast System” prognozi 2.-5.augustā gaisa temperatūra var sasniegt pat +34..+35 grādus, un tad jau valsts lielākajā daļā naktis kļūs tropiskas.

Daudzviet gaidāms īslaicīgs lietus un pērkona negaiss, kas dos īsu atelpu, bet, no otras puses, gaidāms augstāks gaisa mitrums, kas karstumu padarīs grūtāk izturamu.

Neatliekamās medicīniskās palīdzības dienests karstajā laikā aicina izvairīties no atrašanās tiešos saules staros un dzert daudz ūdens. Vēlams valkāt galvassegu un gaišas, vieglas, elpojošas drēbes – ieteicams no kokvilnas vai lina auduma. Nedrīkst lietot alkoholu, jāizvairās arī no stipras kafijas, tējas un dzērieniem ar lielu cukura daudzumu.

Izdzertā šķidruma daudzums jāpalielina pirms sākušas mocīt slāpes. Jāizvairās no ilgstošas fiziskas piepūles saulē, kā arī karstās telpās. Ja uz ielas kļūst pārāk karsti, atvēsinājums jāmeklē veikalos, kafejnīcās un citās telpās ar kondicionēšanas iekārtām.

Karstajās dienās riskam īpaši pakļauti ir gados vecāki cilvēki, mazi bērni, slimnieki, kas piesaistīti pie gultas, kā arī cilvēki, kas slimo ar hroniskām slimībām, īpaši ar elpceļu vai sirds slimībām, garīgās veselības traucējumiem, lieto noteiktus medikamentus vai veic fiziskas aktivitātes.

Nekādā gadījumā nedrīkst atstāt bērnu vienu pašu mašīnā. Vecākiem arī jāatceras, ka mazuļa ratiņi var pārvērsties par “siltumnīcu” un bērns, nopietni pārkarstot, var iet bojā.

Ja cilvēks ir pārkarsis, cietušais jānovieto vēsākā vietā vai ēnā pusguļus, jāatģērbj, ar vēsu ūdeni jāmitrina cietušā piere, kakls un krūtis, jādod dzert vēsu ūdeni un jāvēdina, radot gaisa plūsmu.

Sakarsis cilvēks nedrīkst mesties vēsā ūdenī – tajā jāieiet pakāpeniski.

Ja karstajā laikā pēc uzturēšanās saulē rodas veselības problēmas, jākonsultējas ar savu ģimenes ārstu vai ārpus ģimenes ārstu darba laika jāzvana pa konsultatīvo tālruni 66016001. Ja veselības stāvoklis pasliktinās un parādās ķermeņa trīcēšana, drebuļi, augsta temperatūra, slikta dūša ar vemšanu, apziņas traucējumi, krampji vai samaņas zudums, jāzvana Neatliekamās medicīniskās palīdzības dienestam pa tālruni 113.

Jāparūpējas arī par dzīvniekiem, kuriem jānodrošina piekļuve ēnainai vietai un tīram ūdenim.

Pievienot komentāru

Interaktīvā laika ziņu karte
Rīga +3
Alūksne +1.3
Daugavpils +1.5
Saldus +1.8
Liepāja +2.9
Jelgava +1.4
Ventspils +3.1
Limbaži +2
Madona +0.4
Rēzekne +0.7
Draugiem Facebook Twitter Google+