×
Mobilā versija
Brīdinājums +15°C
Rudīte, Everts
Trešdiena, 22. augusts, 2018
26. februāris, 2015
Drukāt

Vairākām pedagogu grupām varētu piešķirt izdienas pensijas (10)

Foto-ShutterstockFoto-Shutterstock

Saeima ceturtdien nodeva izskatīšanai komisijām Zaļo un zemnieku savienības (ZZS) sagatavoto likumprojektu, kas paredz izdienas pensiju piešķiršanu vairākām pedagogu grupām, aģentūra BNS uzzināja parlamentā.

Priekšlikums paredz, ka izdienas pensijas varētu saņemt pirmsskolas izglītības, speciālās izglītības un sporta skolotāji.

ZZS norāda, ka izdienas pensijas visiem pedagogiem tika piešķirtas laikā no 1959.gada līdz 1993.gada jūlijam neatkarīgi no vecuma un darbspēju stāvokļa ar darba stāžu pēc specialitātes ne mazāku par 25 gadiem. Izdienas pensija tika izmaksāta pēc darbinieka atbrīvošanas no darba profesijā.

Savukārt no 1996.gada 1.janvāra, stājoties spēkā likumam “Par valsts pensijām”, izdienas pensijas atsāka maksāt personām, kurām tās bija piešķirtas līdz 1993.gada jūlijam, tostarp pedagogiem, un turpināja maksāt līdz brīdim, kad izdienas pensijas saņēmējam iestājās tiesības uz vecuma pensijas saņemšanu.

Likumprojekti autori pauž – “apzinoties to, ka iepriekšējo tiesisko regulējumu atgriezt nav iespējams finansiālu apstākļu dēļ, no visiem pedagogu amatiem tika izdalīti trīs, kuriem visvairāk būtu nepieciešamas tiesības pieprasīt izdienas pensiju pēc noteikta laika nostrādāšanas – speciālās izglītības, sporta un pirmsskolas izglītības skolotāji, kuru darbs notiek tiešā kontaktā ar bērniem, kas pēc noteikta laika rada izdegšanas sindromu un saistīts ar profesionālo spēju zudumu”.

ZZS uzsver, ka skolotāji nav spējīgi kvalitatīvi strādāt, turklāt darba apstākļus nav iespējams uzlabot, ieviešot jaunas tehnoloģijas, jo darba specifika – tiešā saskare ar bērniem, paliek. “Šo dažādo faktoru ietekmes rezultātā organismā notiek fizioloģiskas un psihoemocionālas izmaiņas, kas noved pie profesionālo iemaņu zuduma. Līdz ar to cieš darba kvalitāte, un bieži šī darbinieku kategorija ir sociāli neaizsargāta tieši pirmspensijas vecumā,” pamato likumprojekta autori.

Speciālās izglītības skolotāja darbs ir dziļi specifisks, akcentē ZZS. Speciālās izglītības iestādēs mācās bērni ar smagiem garīgās attīstības traucējumiem, izteiktiem emocionālās gribas jomas un uzvedības traucējumiem, ar sarežģītiem, kombinētiem attīstības trūkumiem, kuriem ir nepieciešamas īpašas audzināšanas un apmācības formas. Lielākā daļa no viņiem nav spējīgi patstāvīgi dzīvot, sevi aprūpēt un ir invalīdi no bērnības. Viņiem ir smagi izziņas, darbības, valodas un emocionālās jomas traucējumi.

Savukārt pirmsskolas izglītības skolotāja darbs prasa neiedomājami lielu emocionālo spriedzi – nepārtraukti noturēt pozitīvu emocionālo gaisotni 15, 20 un lielākās bērnu grupās, rēķinoties ar bērnu rīcības neaprēķināmību, uzskata likumprojekta autori. Vienlaikus pedagogs ir atbildīgs par katra bērna dzīvību, veselību un labsajūtu, kā arī par to, lai bērns tiktu izglītots atbilstoši pirmsskolas izglītības vadlīnijām.

“Mūsdienās, kad ikdienā arvien lielāku vietu ieņem dažādas tehnoloģijas, kas nereti iespaido bērnu atkarību no tām, palielinot bērnu agresivitāti un nesavaldību, nākas saskarties ar vecāku subjektīvo viedoklis bērnu audzināšanā un atšķirīgajām prasībām starp pirmsskolas izglītības iestādi un ģimeni. Šīs situācijas nepārtraukti pakļauj lielam stresam skolotājas, kuras cenšoties labāk veikt savus pienākumus. Bieži no darba aiziet brīnišķīgas skolotājas ne tikai tāpēc, ka cienījamā vecumā kļūst grūti cilāt, nēsāt, apģērbt un citādi aprūpēt mazos bērnus, zūd kustību ātrums un reakcija, bet arī tāpēc, ka jādzīvo bailēs, bezmiegā utt. – kas būs, ja vairs nevarēšu pavisam,” pamato ZZS.

Turpretim sporta skolotājs veic ne tikai pedagoga darbu, bet ir arī sportists, akcentē partiju apvienība. “Sporta stundās ir ne tikai noteiktas fiziskās prasības skolēniem, bet arī nepieciešams sporta skolotāja personiskais paraugs,” uzskata likumprojekta autori.

Darba rezultāts bieži ir atkarīgs no paša skolotāja fiziskajām spējām, jo viņam jādemonstrē vingrinājumu pareiza izpilde. Sporta stundas bieži notiek ārā gan pavasarī, gan rudenī, gan arī ziemā. Arī darba apstākļi ne vienmēr ir atbilstoši darbam. Sporta skolotāji nereti ir spiesti strādāt arī savās brīvdienās, organizējot sporta sacensības, un vasaras treniņu nometnēs vasarā. Lielā psiholoģiskā un fiziskā spriedze vienlaikus daudzos sporta skolotājos rada izdegšanas sindromu, līdz ar to profesionālo iemaņu zudumu un izglītības kvalitātes pazemināšanos. Līdz ar pakāpenisku pensionēšanās vecuma paaugstināšanu šī problēma arvien saasinās.

ZZS uzskata, ka ir ļoti svarīgi pieņemt likumu, kas sniedz sociālas garantijas darbiniekiem smagajās profesijās, lai “valsts novērtētu un atbalstītu šos darbiniekus, kad viņi ir savā darbā izdegoši un vairs nespēj profesionāli kvalitatīvi strādāt un jūtas neaizsargāti”.

Pievienot komentāru

Komentāri (10)

 1. kāpēc jaunie neiet strādāt uz bērnudārziem? tāpēc, ka grūti, pamēģiniet 6 stundas būt par klaunu, ģērbēju, dibenu slaucītāju utt. . bet pēc 55 gadiem tu jau nevari, zūd spēks, enerģija,a nervi čupā, pamēģiniet dienu pabūt b/d ar 20-25 maziem mauglīšiem,,
  tāpēc, lai skolotājiem tiek arī drusku vieglākas vecumdienas, laidiet ātrāk pensijā

 2. Pensiju budžets jau tā ir paknaps. Turklāt darbs brīvdienās un ārpusstundu laikā taču tiks iekļauts jaunajā atalgojuma sistēmā.
  Kāpēc tāds lēmums – ja nevari vairs strādāt savā profesijā, jāiet uz komisiju, kas nosaka indvaliditāti.

  • Pēc jaunās apmaksas sistēmas skola tiks slēgta piecos.Ekskursijas, konkursi, koncerti sestdienās vai vakaros lai paliek vecāku ziņā, jo apmaksās laiku līdz pieciem.
   Vecāku sapulces arī .
   Brīvdienās un pēc pieciem lūdzu skolotājus netraucēt.Tad komentāra autors beidzot sapratīs, kas ir skolotāja darbs ārpus stundām.

  • Kā invalīds saņem 56 eiro mēnesi.

 3. sporta un pirmskolas……………..smieklīgi, nu jā , dumjākajiem, pie mums viss dumjākajiem

 4. Pilnībā nepiekrītu!

 5. Nekaunība,kurā profesijā vēl vasara visa ir brīva.Zemnieks vipār strādā bez brīvdienām ātrāk pensiju neviens nedod.

  • Pirmskolā nav ne rudens,ne ziemas,ne pavasara brīvdienu,arī vasarā 2mēneši tikai brīvi. Tur slodze jau sen ir 35 stundas nedēļā(stunda skaitās 60 min),skolā skolotājiem 21 stunda ned.(40 min.stunda)

   • nekaunīgajam re un es Atbildēt

    Visa vasara brīva? – toties 10 mēneši jāstrādā pa 12-14 stundām. Puse neapmaksātas. Zemniekam novembrī, decembrī un janvārī arī spraigi sējas darbi? Labi zinu, kad sākas sējas darbi, kad tiek gatavota tehnika, ka ziemā var lieliski ar tehniku piepelnīties mežā, kas man, skolotājai ir kā atpūta.

    Un nabaga pirmsskola savā gaudu runā aizmirsusi, ka 21 stunda nedēļā ir tikai tā, kur skolotājs ir nostājies klases priekšā un māca. Tā ir aizberga redzamā daļa. Starpbrīžu dežuras skolā jau neskaitās darbs.

    Tas ir tāpat, kā pielīdzināt ierēdnim brīdi, kad viņš tieši pie galda ir paņēmis pildspalvu – tas ir darbs, līdzko noliek pildspalvu vai pieceļās no galda – viss – neieskaitam darba laikā, jo darbs darīts netiek! Un neviens neskaita par darbu tās stundas, ko skolotāji sēž, lai labotu skolēnu darbus, sagatavotos stundām….

   • “ne rudens,ne ziemas,ne pavasara brīvdienu”- šīs brīvdienas attiecas uz skolēniem. Skolotājiem šajā laikā pietiek ko darīt!

Draugiem Facebook Twitter Google+