×
Mobilā versija
Brīdinājums +19.6°C
Hermīne, Estere
Pirmdiena, 16. jūlijs, 2018
6. decembris, 2017
Drukāt

Valdībā vienprātība par skolu latviskošanu (19)

Foto LETAFoto LETA

Līdz šā gada nogalei Izglītības un zinātnes ministrijai (IZM) jāsagatavo un jāiesniedz izskatīšanai valdībā grozījumi Vispārējās izglītības un Izglītības likumos, lai līdz 2021./2022. mācību gadam mazākumtautību vidusskolu 10. līdz 12. klases varētu pāriet uz mācībām latviešu valodā.

To paredz valdības vakar vienprātīgi pieņemtais lēmums, atbalstot IZM sagatavoto informatīvo ziņojumu. Līdz ar jauno izglītības saturu mazākumtautību skolās tiks palielināta arī latviešu valodas loma mācību stundās. No 2020./2021. mācību gada 10. un 11. klasēs, bet gadu vēlāk visās vidusskolas klasēs visi vispār­izglītojošie priekšmeti tiks pasniegti latviešu valodā, saglabājot mazākumtautību skolēniem iespēju dzimtajā valodā apgūt mazākumtautību valodu, literatūru un ar kultūru un vēsturi saistītus priekšmetus.

Iecerēts, ka arī pamatskolā tiks palielināts stundu skaits, kas notiek latviešu valodā. Jau no 2019./2020. mācību gada 7. klasē mazākumtautību skolās 80 procenti stundu notiks latviski. Pakāpeniski šī proporcija tiks ieviesta arī 8. un 9. klasē.

IZM valsts sekretāra vietniece Gunta Arāja valdības sēdē pauda: Latviešu valodas aģentūras pētījums apliecina, ka tikai divi procenti jauniešu no cittautiešu ģimenēm vāji prot latviešu valodu. Tas liek secināt, ka lielākajai daļai cittautiešu nebūs grūti mācīties latviešu valodā.

Ministru prezidents Māris Kučinskis (Zaļo un zemnieku savienība) vērtēja, ka IZM plāns izstrādāts tā, ka ir skaidri redzami, kādi soļi reformas labā tiks veikti un ka pārmaiņu īstenošana būs konsekventa. “Svarīgi gan šajās pārmaiņās saglabāt izglītības kvalitāti,” tā M. Kučinskis.

Tieslietu ministrs Dzintars Rasnačs (Nacionālā apvienība) gan bažījās, vai līdz ar vidusskolu latviskošanu mācībvalodas reformas neapstāsies. Kā zināms, NA iestājas par to, ka valsts un pašvaldību finansētai izglītībai visos izglītības līmeņos Latvijā jābūt tikai valsts valodā. Izglītības un zinātnes ministrs Kārlis Šadurskis (“Vienotība”) norādīja, ka IZM plāno reformas, kas īstenojamas līdz 2022. gadam, taču tas nenozīmējot, ka latviešu valodas loma izglītībā nepalielināsies arī pēc tam. “Kad realizēsim šo modeli, skatīsimies, ko varam īstenot tālāk,” teica K. Šadurskis. Piemēram, bērnudārzos būtu jāievieš tik pamatīga latviešu valodas apmācība, lai katrs bērns varētu doties arī uz latviešu skolu.

Kultūras ministre Dace Melbārde (NA) pauda bažas, vai pietiks latviešu valodas skolotāju, lai reformu īstenotu. K. Šadurskis atbildēja, ka skolotāju trūkums lielā mērā ir mākslīgs: sakārtojoties skolu tīklam, arī to vairs netrūkšot.

Tāpat kultūras ministre uztraucās, kā izdosies reformu īstenot Rīgā, ja tās mērs Nils Ušakovs sola finansēt nodarbības, kurās mācību viela tiks tulkota krieviski. “Rīgas domes piedāvājumu grūti komentēt, jo vēl rakstiski šis projekts nav redzams,” sacīja K. Šadurskis. “Grūti spriest, cik motivēts un finansiāli pamatots ir šis plāns, ja šīm nodarbībām tiek solīti divi miljoni. Katrā ziņā, ja mums izdosies kvalitatīvi īstenot pārmaiņas, skolēniem būs maza interese pēc stundām iet klausīties stundu atstāstus krieviski.”

Pievienot komentāru

Komentāri (19)

 1. Viss jau iet,ar valdības palīdzību,ka drīz vairs nebūs ko mācīt…varēs paši sevi skolot ,kā neizsaimniekot un nelikt cilv;ekiem izbraukt no valsts.

 2. Ir pēdējais laiks Latvijai izturēties kā neatkarīgai valstij, nevis kā pasprukušai PSR. Nost krievu virskundzību!

  • Tev kaut kas ar spriešanas spējām nav kārtībā, pie varas vairāk nekā 25 gadus ir bijušas latviskās partijas , kur tu redzi krievus ???

   • Kas tad mūsu galvaspilsētā ir pie varas jau krietnu laiku un uzvedas kā valsts valstī?!

   • Sevuski “attapigaiem” atgadinasu, ka latviesu valodas sabotetaji, cekas maisu slepeji ir LV nodeveji, komunistu pabiras un pakalpini.
    Un tadi pasi latviesi, ka zirgu stalli dzimis zvirbulis – zirgs.

 3. Un kā ar Vairu, vai viņa arī ir nākusi pie prāta šinī jautājumā?

 4. Liekas, ka komentētajiem nekas nav labs, tad varbūt Jūsuprāt nevajadzēja darīt neko. Vismaz par uzdrīkstēšanos Šadurskim plus, un, ka būs problēmas un neies tik gludi esmu pārliecināts, jo galvenās problēmas nav skolniekos, bet skolotājos

  • Problema laikam ir ne tik daudz kremla ielikteni, kuri jau nez cik gadus mus krapj, vaza aiz deguna ar tuksiem solijumiem, ko sistematiski nepilda, bet tadi “rizinieki” un tautiesi, kuriem nav ne smadzenu, ne goda, kuri to pat nepamana un turpina ticet kartejiem solijumiem un meliem.
   Jau bija solits uz 2018. gadu. Kapec tas netiek pildits? Tikai tads var but jautajums.
   Jo sadi turpinot, nav pat mazako saubu, ka ari 2021 partaps par nakoso solijumu pec vismaz 4 gadiem.

   • Lai taču krievu bērni turpina mācīties krieviski, no tās viņu latviskošanas nevienam labāk nekļūs, ne jau viņi tāpēc kļūs lojālāki, drīzāk otrādi, jo kaut uzspiežot ar varu, tas rada tikai pretdarbību. Padomju laikos mums neviens nespieda ķīmiju vai fiziku apgūt krievu valodā un pilnīgi pietika ar krievu valodas stundām. Nacionālistiem patiesībā krievu bērni un viņu valodas zināšanas ir pie vienas vietas, viņi tik grib krieviem parādīt viņu vietu ….

    • Ne jau krievu bērniem vai viņu vecākiem ir problēmas ar bērnu iešanu/sūtīšanu latviešu skolās, bet šai valstij ir problēma ar konsekventi īstenotu latvisku politiku, ieskaitot bērnu izglītošanu latviešu valodā. Neesmu dzirdējis, ka daudzajiem latviešu vai krievu emigrantu bērniem būtu problēmas mācīties tās valsts valodā, kādā tie ārzemēs atrodas. Nav atbalstāms šis priekšlikums, kaut vai tikai novilcinātā laika dēļ!! Ja Izglītības ministrs Šadurska kungs nav spējīgs īstenot valodas reformu ar 2019.g 1. septembri, tad viņam jāatstāj šis amats. Ilgāk gaidīt nozīmētu izaudzināt un izskolot vēl vienu latviski runāt nespējīgu, latviešu valstij nelojālu paaudzi. Un tas ir nopietns nodarījums latviešiem un Latvijas valstij!

    • Krievu bērni krieviski var mācīties Krievijā, Latvijā privātskolās,svētdienas skolās-lūdzu!

     • Visiem, skolēniem Latvijā ir jāapgūst mācību priekšmeti vismaz 3 valodās, ja gribam būt konkurētspējīgi, tikai latviešu valodā tā jau ir aizvakardiena, pat ne vakardiena

     • macit krievu valodu tiesam ir aizvakardiena un atpaliciba, ne vien gariga, bet ari morala, kad ir liels daudzums ar cienigam valodam, kuras macit

     • Prekrati vorovatj chuzije niki, ..! Ne ustanu povtorjatj! You’re a thief! Stop stealing other people’s nicknames, ..!

 5. Tad var gaidīt, ka skaidrā latviešu valodā bez akcenta… Varat turpinājumā iedomāties visu ko!

 6. Vienpratigi par to, ka novilcinat, lai neko nedaritu, lai mus apkraptu, lai novilcinatu vel un vel un vel, lai kalpotu okupantiem un kremlim.
  Un kas ir tie, kas par tadiem balso? Kuriem gribas atpakal “laimes zeme” sovjeta?
  Ka kads pareizi teica, tad izmetiet visus tos “riebigo” rietumu labumus, uzlieciet sevi uz silkes, rupjmaizes un snabja dietas, jeb vispar ieslogiet sevi Gulaga.. Un bus viss OK, pilnas bikses laimes..

 7. Ka var turpinat nekaunigi melot pat virsrakstos?
  Nu palasiet. Te neviens no solitajiem pat netaisas valsti neko latviskot. Acu aizmalesanai kaut kadi slupsti par kaut ko, kaut kad, varbut…
  Mus te par pilnigiem idiotiem uzskata, ko var vazat aiz deguna pec patikas ar tuksiem solijumiem vien.
  Taja pasa laika kaut ka peksni apklususi un aizmirsusi koalicijas ieprieksejo apnemsanos to izdarit jau lidz 2016. gadam.
  Kur problema, kapec nav izdarits? Kalposana kremlim ka galvenais nosacijums, valsts valodas likuma klaja ignorance, neskatoties ne uz ko?
  Nu ziniet, lai par tadiem balsotu, tiesam jabut gara vajam, jeb valsts nodevejam, kurs neciena ne sevi, ne cits, kam jebkads gods un saprata pazimes ir svess jedziens.

  • Tu aizmirsi, ka ZZS un Saskaņa un NA ir pret “sasteigtu “skolu reformu – grib lai vēl 27 gadus vilcinātu, proti – ZZS jau kaut kur izteicās, ka steiga neder un tā Šadurskis, paredzot, ka ZZS un “latvietīši”no NA neatbalstīs Šaduirski, sakot, ka “steiga neder”

   Un tā radās Šadurska “variiants” pabīdīt reformu vienu,gadu uz priekšu un dabūja kompartijas grupējuma valdībā piekrišanu.

   Tādēļ vajag zināt, kas ir tie skolu reformas grauzēji!

Draugiem Facebook Twitter Google+