×
Mobilā versija
Brīdinājums +13.7°C
Emīlija, visu, kalendāros, neievietoto, vārdu, diena
Otrdiena, 22. maijs, 2018
3. marts, 2016
Drukāt

Vēsturniekam draud kriminālatbildība par vlasoviešu kustības pētīšanu (8)

Foto: Wikipedia.orgFoto: Wikipedia.org

Krievijas Zinātņu akadēmijas Vēstures institūta Sanktpēterburgā vēsturniekam Kirilam Aleksandrovam draud kriminālatbildība par doktora disertāciju “Krievijas Tautu atbrīvošanas komitejas (KONR) ģeneralitāte un virsnieku kadri 1943 – 1946. gadā”, vēsta Krievijas mediji.

Runa ir par disertāciju, kurā pirmo reizi PSRS un Krievijas vēstures pētniecībā analizēts, kas bija un no kurienes nāca virsnieki, kas Otrā pasaules kara gados dienēja ģenerāļa Andreja Vlasova armijā nacistiskās Vācijas pusē. Aleksandrovs šim mērķim izmantojis 180 brīvi izvēlētas vlasoviešu virsnieku biogrāfijas no Krievijas, Vācijas un ASV arhīviem.

Kirila Aleksandrova aizstāvēšanās Sanktpēterburgas Vēstures institūtā 1. martā bija pulcinājusi lielu interesentu pulku, tajā skaitā nacionālistiski noskaņotās sabiedriskās organizācijas “Narodnij sobor” biedrus, kas pieprasīja, lai Aleksandrova disertācijas saturs tiktu izskatīts prokuratūrā, jo tā saturs, iespējams, pārkāpjot Krievijas Federācijas kriminālkodeksa pantu, kas paredz atbildību par “publiskiem aicinājumiem agresīva kara sākšanai”. Šīs organizācijas vadītājs, kāda Krievijas Valsts domes deputāta palīgs Anatolijs Artjuhs atklāti paziņojis, ka nevēlas, lai tāda satura disertācijas vispār parādītos: “Es vēlos, lai šis cilvēks mainītu pētniecības tematu”.

Aleksandrs jau agrāk ir darbojies ar pētniecību vlasoviešu jomā un sarakstījis vairākas grāmatas. Uz žurnālistu jautājumu, vai viņš ir Vlasova piekritējs, vēsturnieks atbildējis, ka pasaulē tādu ir palicis labi ja desmit, bet viņš pats kā zinātnieks distancējas no jebkāda personiska viedokļa, simpātijām vai antipātijām šajā sakarā.

Mūsdienu Krievijai skandalozo disertāciju Kirils Aleksandrovs aizstāvēja ar 17 balsīm “par” un 1 “pret”, tādējādi grāds viņam tika piešķirts, tomēr iespējams, ka vēsturniekam var rasties problēmas Augstākajā atestācijas komisijā un prokuratūrā, kuras eksperti meklē pētījumā minētos “agresīvos aicinājumus”. Arī Sanktpēterburgas Vēstures institūta direktors Nikolajs Smirnovs vietējam laikrakstam “Fontanka” atzinis, ka jau pirms aizstāvēšanas uz viņu izdarīts bezprecedenta spiediens un bijuši arī aicinājumi “uz profilaktisku sarunu” no attiecīgu institūciju puses un priekšlikums “padomāt par institūta nākotni”.

Aleksandrova kolēģi neizslēdz, ka notiekošais ir saistāms ar faktu, ka vēsturnieks agrāk strādājis kopā ar Maskavas Valsts starptautisko attiecību institūta profesoru, arī vēsturnieku Andreju Zobovu, kurš 2014. gadā tika atlaists, jo atļāvās kritiski izteikties par Kremļa politiku Krimā un Ukrainā.

Pievienot komentāru

Komentāri (8)

 1. Mēs arī drīz vairs daudz ko nedrīkstēsim ne pētīt,ne runāt,ne publicēt…..kas tad tas būs par režīmu ?

 2. Protams ,ka Krievija visādi centīsies noliegt vlasoviešu esamību,jo viņi bija tie,kas nēsāja balti zili sarkano karodziņu uz piedurknes,nevis sarkanarmieši.Sanāk,ka tagad Krievijai ir ROA un vlasoviešu karogs,bet paši cepās par kaut kādu tur svastiku…

 3. Kā gan krievu zombijiem un zombētājiem – lielajiem bļāvējam par visu nekrievu tautu “fašismu” var patikt atklāti publicēti pašu krievu vēsturnieku fakti par krievu SS brīvprātīgo vienībām IIPK laikā. Un kas pie tam sastādīja pusotru miljonu lielu cilvēku skaitu bijušajā psrs armijas ģenerāļa Vlasova vadītajā krievu fašistu armijā. Vēl Hitlera armijā bija arī krievu SS brīvprātīgie no Donas kazakiem, skaitā mazliet pāri pusmiljonam vīru. Un ja vēl atceramies, ka šis viss krievu SS leģionāru milzīgais skaits pārgāja vācu uzbrucēju pusē, kad viņu dzimteni jau bija gandrīz līdz maskavai ieņēmis okupantu karaspēks, tad pavisam top saprotams kremļa meļu – bļauru jezuītiskais sašutums par vēl kārtējo nepatīkamu patiesības fakta izpausmi par viņu tautas “varonīgo” pretošanos fašistu iebrucējiem. Jo ko var pārmest par tikai latviešu divām divīzijām , kas pie tam tapa pēc krievu sarkanarmijas mežonīgā iebrukuma Latvijā, kurus iztrieca vācu armija, kas patiesi bija tobrīd latviešiem 100% atbrīvotāji un tāpēc abu divīziju formēšana vismaz ir diezgan loģiska parādība šādā situācijā, ko nekādi nevar teikt par krievu milzīgo pārbēdzēju skaitu viņu dzimtenē iebrūkošajā ienaidnieka fašistu armijā.

 4. Nu, redz ir cilvēki, kuriem nepatīk savas valsts vēstures publiskojums.Ja kāds atceras padomju laikā izdoto grāmatu ”Vilkači”, tad šī tēma par pārbēdzējiem otrā pusē arī bija.

 5. Этот историк должен был предвидеть такую реакцию. Тема диссертации неодначная и для памяти народной всё ещё очень больная. Раньше такая тема была бы разрешена только для закрытой защиты, а теперь можно всё, но зато и есть реакция общества, в том числе и неадекватная. Зато демократия, надо было быть к этому готовым. Но диссертацию свою он же защитил, значит его научный труд оценили по достоинству.
  А критиканствующим хочу напомнить, что ваши «органы» в соответствии с вашим же законом, проверяют темы научных дессертаций, и могут даже запретить, если им что то вдруг не понравится.

 6. Protams -Vešņakovs arī neko negrib dzirdēt!

 7. un lai vēl kāds pasaka, ka Krievijā nav totalitārs režīms

  • Ну, ну. А ты попробуй в этой стране про легионеров что-нибудь вякнуть, ну так просто, для сравнения реакций. А потом уж говори.

Draugiem Facebook Twitter Google+