Ekonomika
Darbs un nauda

Virsstundu apmaksa saglabāta 100% apjomā0

Foto: LETA

Nacionālajā trīspusējās sadarbības padomes 12.aprīļa sēdē (NTSP) tika panākta vienošanās par virsstundu piemaksas saglabāšanu 100% apjomā, paziņojumā masu medijiem uzsver Latvijas Brīvo arodbiedrību savienība (LBAS). Paziņojums tapis kā atbilde uz darba devēju sniegto informāciju, ka piemaksas iespējams samazināt.

LBS apgalvo, ka kompromiss, kuru atbalstījušas arodbiedrības un pārējie sociālie partneri, bijis Ekonomikas ministrijas noformulētos grozījumus Darba likuma 68.pantā, kas paredz – ja ir noslēgta ģenerālvienošanās, kas paredz būtisku valstī noteiktās minimālās darba algas un būtisku stundas vai dienas likmes paaugstinājumu nozarē, tad šī ģenerālvienošanās var samazināt piemaksas apmēru par virsstundu darbu. Taču piemaksas apmērs nevar būt mazāks par 50% no darbiniekam noteiktās stundas vai dienas algas likmes.

Saglabāts tikšot arī Darba likuma 110.pantā noteiktais, ka arodbiedrības biedru nevar atbrīvot no darba bez saskaņošanas ar arodbiedrību, un vienīgais LBAS kompromiss šajā jautājumā ir, ka darbiniekam ir jābūt arodbiedrības biedram ne mazāk kā sešus mēnešus. Sociālie partneri vienojās atbalstīt arī LBAS priekšlikumu – ja darbinieks-arodbiedrības biedrs nespēj veikt nolīgto darbu veselības stāvokļa dēļ un to apliecina ārsta atzinums, tad jānotiek konsultācijām ar arodbiedrību, nevis kā to vēlējās LDDK – darba attiecības varētu izbeigt bez konsultēšanās.

Vienīgais jautājums, kas netika saskaņots NTSP, bija par darba devēju iespēju uzteikt darbu personai ar invaliditāti, jo LBAS uzskata, ka nav pieļaujama personu ar invaliditāti aizsardzības samazinājums, svītrojot 109.panta otro daļu, ja netiek ieviesti citi kompensējoši aizsardzības pasākumi. Diskusijas par šo jautājumu turpināsies Darba lietu trīspusējās sadarbības padomē.

Saskaņotos Darba likuma grozījumus Ministru kabinets steidzamības kārtībā virzīs uz Saeimu, un tad notiks sociālo partneru konsultācijas ar Saeimas Sociālo un darba lietu komisiju, atgādina LBAS.

LA.lv
LA
LA.LV
Ekonomika
LA.LV jūnijā kļuvis par 3. populārāko ziņu portālu latviešu valodā
14 stundas
LE
LETA/BNS
Ekonomika
“Omniva” brīdina par viltus kampaņu klientu datu izkrāpšanai
14 stundas
LE
LETA
Ekonomika
“Draugiem Group” uzņēmums “Printful” par pusmiljonu eiro iegādājies zemi Pārdaugavā
15 stundas

Lasītākie raksti

Par svarīgo

SL
Sintija Lukša
Ekonomika
“Ir jānotur esošais darbaspēks Latvijā.” Vai algu celšana un stundu uzskaite līdzēs? 2
5 stundas
SK
Skaties.lv
Latvijā
VIDEO. Slavenākā Rīgas grausta īpašniekiem sods sasniedzis jau 43 000 eiro
4 stundas
LA
LA.LV
Sports
FOTO: Drāma pendelēs – “Riga” izstājas no UEFA Čempionu līgas
4 stundas
IK
Ilze Kuzmina
Latvijā
Skolotājiem tomēr būs lielākas algas 2
13 stundas
LA
LA.LV
Ekonomika
LA.LV jūnijā kļuvis par 3. populārāko ziņu portālu latviešu valodā
14 stundas