×
Mobilā versija
+20.3°C
Mirta, Ziedīte
Piektdiena, 20. aprīlis, 2018
29. marts, 2016
Drukāt

Vismaz 200 slimo un mirušo suņu. Zemkopības ministrija sabotē līgumu par līdzekļu piešķiršanu pētījumam? (21)

Foto no “Latvia Megaesophagus” Facebook kontaFoto no “Latvia Megaesophagus” Facebook konta

23.martā “Tukuma Straume” valdes priekšsēdētājs Aivars Podnieks paziņoja, ka suņu barības zīmola “Dogo” ražotājs jau esot piešķīris nepieciešamos 30 000 eiro, lai turpinātu suņiem nāvējošās barības vada dilatācijas, jeb megaesophagus polineiropātijas pētījumu nākamo posmu. Tik ziņots, ka pētnieku komanda, Zemkopības ministrija (ZM) un “Dogo” barības ražotājs esot panākuši vienošanos par sadarbību. It kā viss skaisti…

Taču šonedēļ medijos parādījās arī Latvijas Veterinārārstu biedrības (LVB) relīze. Tajā skaidri paziņots, ka ZM un zinātniskā institūta (ZI) “Bior” piedāvāto līguma nosacījumu un izteikti negatīvās, autoritatīvās attieksmes dēļ, pētnieku grupa neparakstīs vienošanos par pētījuma turpināšanu. Piemēram, viens no piedāvātā līguma punktiem paredz, ka konsultācijām ar ekspertiem pētniekiem vajadzētu lūgt ZI „Bior” atļauju. Šis un citi ierobežojoši līguma punkti, nozīmē, ka produktīva darba vietā pētnieki lielu daļu laika tāpat kā šobrīd, cīnītos tikai par iespēju veikt pētījumu. Līdz ar to nevar būt runas par kaut kāda finansējuma piešķiršanu, jo līguma nav un naudu pārskaitīt vienkārši nav kam. Jau ziņots, ka pētījuma turpināšanai ir nepieciešami vien 30 000 eiro.

Kā zināms, pērn ZM, kurai būtu jācīnās par cēloņu noskaidrošanu un savas valsts pilsoņu un to īpašuma, kāds noteikti ir arī suns, drošību, gada sākumā atteicās finansēt pētījuma turpinājumu, kā arī nolēma neatļaut izmantot ZI “Bior” citus līdzekļus pētījuma pabeigšanai. Interesanti ir tas, ka saskaņā ar pētījuma plānu, pirmajā posmā pētīja pamatā tikai suņu audus, bet barības paraugos pārbaudīta tikai smago metālu un dažu ķīmisku vielu klātbūtne, un to daudzuma atbilstība Eiropas regulām un normām. Viss lielais kaitīgo vielu pārbaužu apjoms, tas ir ap 200 000 iespējamo saslimšanas cēloņu, bija iekļauts pētījuma otrajā daļā. Kad pienāca laiks uzsākt šos testus, ZM pētījumu apturēja un atteicās finansēt tā tupinājumu.

Kopš gada sākuma turpinājās dīkstāves, tukšu solījumu un neauglīgu sarunu laiks. 10.februārī sanāksmē ražotājs AS “Tukuma Straume” izteica gatavību piešķirt naudu pētījuma otrajam posmam. LVB Mazo dzīvnieku sekcijas vadītājas vietniece Lita Konopore atzina, ka šāds finansējuma avots ļautu suņu īpašniekiem apšaubīt pētījuma patiesumu, jo ražotājam šajā lietā ir savas intereses, taču toreiz tika nolemts riskēt un mēģināt sadarboties. Pētnieki pusotru mēnesi pēc labāks sirdsapziņas strādājuši, piesaistījuši konsultantus, tikušies ar juristiem, pārstrādājuši līgumus. Taču beigās jāatzīst, ka diemžēl situācija ir tāda, kāda ir – iesaistīto pušu intereses un motivācija ir pārāk atšķirīgas. Nevienai no tām nav patiesas vēlmes atklāt slimības cēloņus, ja tie varētu izrādīties suņu barībā.

Jau ziņots, ka pētījuma otrajā posmā bija paredzēts ne tikai pētīt dažādu vielu klātbūtni barībā un dzīvnieku audos, bet arī veidot suņu kontrolgrupu. Šobrīd varam komplektēt kontrolgrupu, jo naudas toksisko vielu meklējumiem nav. Kontrolgrupas dalībniekus izvēlēsies pēc nejaušības principa. Pētnieki cer uz suņu īpašnieku atsaucību, kad veterinārārsti uzrunās piedalīties kontroles grupā. Šim nolūkam būs derīgs jebkurš suns, izņemot tos, kuriem jau ir diagnosticēts megaesophagus, vai ir aizdomas uz to. Kontrolgrupā nevarēs piedalīties arī patversmju iemītnieki. Statistika dos iespēju salīdzināt līdz šim iegūtos ar megaesophagus slimo suņu datus ar datiem, kas tiks iegūti no suņiem, kuriem nav šīs slimības.

Pievienot komentāru

Komentāri (21)

 1. Mēģiniet vienmēr atcerēties kas ir suns un ko viņš ēstu būdams brīvā dabā. Suns ir plēsejs un galvenā tā barība ir gaļa. mīksta un slapja. Ko Jūs izbarojat sunim? Cietu, sausu barību, kura bez visa tā vēl briest! Ja gribiet lai suns būtu vesels, tad pārlejiet šo sauso barību vismaz ar tīru ūdeni, uzbriediniet un tikai tad izbarojiet savam sunim. Tā vismaz neriskēsiet ar suņa veselību.

 2. Dogo baroju saviem 3 suņiem, vācu medību terjets, rietumsibīrijas haski un vācu vilku suns. 3gadi jau tiek barotie, suņi tiek vesti uz dobeles veterināro klīniku uz potēm pārbaudēm utt… nav nekādu šaubu ne no ārsta ne arī novērojumu ka suņiem kas kaitētu… Gadījās būt jūrmalā slokā veikalā liedegs kur ir zoo veikals, tur prasiju dogo nopirkt, pārdevēja man tādas šausmas stāstija ka man bij jāsaprot ka esmu nogalinājis savus suņus. bet tai pašā laikā piedāvāja konkrētas firmas barību un ar visām četrām centās man to pārdot, nepirku jo dogo ir tas ar ko baroju suņus un barošu!!!

 3. Ja viņi izņemtu Dogo barību no veikaliem,tad vēl varētu noticēt,ka meklē cēloņus,bet tagad nē!Jāuzmanās,lai šie nepārfasē!Nekad vairs nepirkšu tos indīgos mēslus!

 4. Kā var lobēt to akciju kas ir vērsta pret Latvijas ražotāju…. Tīri importa suņu barību ražotāju pasūtīts gan raksts, gan viss pārējais…….

  • …….gan sarunāts ar suņiem, lai uz brīdi patēlo slimus vai, labakajā gadījumā atstiepj kājas!!!!!!
   Makak, nolaidies no tā, kur esi uzkāpis un padomā, ko runā!!!!!

   • Skatos Raisa doktors dūlitls atradusies jau ar suņiem runā…Saku ko zinu…..

    • Anonymous …. 🙂 Lasi starp rindām. Arī sarkasms ir viedoklis, ja pa tiešo informācija ir nesadzirdama.
     Suņi ir slimi un viņi neprot MELOT!!!!!!!

  • Diemzeel taisniba, man likaas laba cena, smarzho, suns eed…ietaupiiju, suns palika miegains, leens untt., varbut nesaslima, bet divaini, saaku pirkt vaacu baribu un 2 nedelju laikaa …skrien, priecaajas. Nevajag d…t gudriniekiem, kuriem nav ne sunja, ne saprashanas, kaadi arzenieku konkurenti textinjus sadomajushi? Latvijas tirgus tik mazs, ka nav ko laiku teereet vinjiem

  • Jums nav taisnība! Nekas nav pasūtīts un situācija ir tālu no konkurentu attiecību noskaidrošanas.

 5. Redz kā – kad tas ir izdevīgi, tad suns ir ģimenes loceklis, bet, kad ir izdevīgi, ka suns ir īpašums, tad suns ir īpašums. Šie j;edzieni ir savstarpēji izslēdzoši, jo ģimenes loceklis nav cita ģimenes locekļa īpašums, bet gan patstāvīgs tiesību subjekts. Patiešām – suns ir īpašums, nevis ģimenes loceklis, jo suns ir kustama lieta, tiesību objekts, ko pērk, pārdod, dāvina utt., nevis tiesību subjekts, kurš pērk, pārdod, maina utt. Tas nu būtu skaidrs. Bet vēl vairāk skaidrs, ka valstij vispirms ir jārūpējas par cilvēka veselību, dzīvību utt. un tikai tad par īpašumu. Valsts, kas nespēj parūpēties par cilvēka dzīvību un veselību, jo nenodrošina cilvēkiem nepieciešamos ārstēšanu, nevar ieguldīt naudu bezjēdzīgiem suņu pētījumiem. Ja cilvēki ir tim bagāti, ka var iegādāties un uzturēt tādu luksusa lietu kā suns, tad viņi arī var maksāt par petījumiem. Turklāt tie dižie pētnieki, ja jau reiz uzskata, ka pētījumi ir tik ļoti nepieciešami sabiedrībai, var piedalīties pētījumā bez samaksas. Piemēram, zinātnieki, kas izstrādā savus promocijas darbus, par to neko nesaņem, bet ir spiesti vēl piemaksāt. Tā ka ir jāizbeidz šī demagoģija.

  • Tik tālu nu viss būtu skaidrs…. No tā visa man jāsaprot, ja tas ir Latvijas uzņēmums, tad viņš var un drīkst razot barību dzīvniekiem, kuru ēdot, tie saslimst un mirst. Tātad suņi var mirt, ja? Bet…… barība tiek razota arī lauksaimniecības dzīvniekiem: govīm, zirgiem, vistām utt. Arī govis, zirgi, vistas, cūkas” ir kustama lieta, tiesību objekts, ko pērk, pārdod, dāvina utt., nevis tiesību subjekts, kurš pērk, pārdod, maina utt.” Tātad tie arī var mirt priekšlaicīgi nesagaidot savu saimnieciskā noderīguma stundiņu. Vai tomēr ne? Savu oliņu, pieniņu un gaļiņu tomēr ir vēlēšanās nobaudīt. Tāpēc varbūt tomēr netaisīt te dubulto morāli.

 6. Mīļie suņu saimnieki! Nepērciet ”Dogo”, kamēr viss par to nav noskaidrots, ja gribat savu mīluli pasargāt.

  • baroju nu jau otro rotveileru ar dogo. Pirmais dzīvoja vairāk kā 14 gadu tikai uz dogo, tikai pirms ēšanas barība tika pārlieta, uzbriešanai, ar pienu vai citu ko. Arī otrajam rotveileram 4gadi. Man nav citu komentāru par vai pret. Ar suni nevar apieties garāmejot.

 7. ja nav naudas visam pētījumam, vai tad nevar veikt šīs suņu barības ”DOGO” ķīmisko analīzi? zinot, kādas vielas tur ir, var pateikt, vai tās pēc to jau iepriekš zināmiem raksturojumiem ir kaitīgas dzīviem organismiem un punkts! Nav svarīgi konkēti pierādīt, ka barības vada dilatācija un sekojošā nāve suņiem rodas tieši no kurām kaitīgām vielām, jo- naudas trūkst šim pasākumam.Un vispār- nepērkiet saviem draugiem apšaubāmu barību.

 8. barojiet suņus kā senāk-ar to ko ēdat paši un būs viss okey!kam tā makslīgā pārtika un beigās pētījumi vispār vajadzīgi?

 9. Vienkārši vairs nepērku DOGO un viss. Baroju ar citu barību.

 10. pretekli,,,taatad ,kaut ko sleepj

Interaktīvā laika ziņu karte
Rīga +20.3
Alūksne +17.6
Daugavpils +18.6
Saldus +16
Liepāja +8.1
Jelgava +18
Ventspils +8.4
Limbaži +15
Madona +17
Rēzekne +16
Draugiem Facebook Twitter Google+