×
Mobilā versija
+11°C
Armanda, Armands
Svētdiena, 22. aprīlis, 2018
6. janvāris, 2012
Drukāt

VZD: kadastrālo vērtību izmaiņas šogad NĪN būtiski neietekmēs

Foto- LETAFoto- LETA

Nekustamo īpašumu kadastrālo vērtību izmaiņas no 2012.gada 1.janvāra aprēķināmā nekustamā īpašuma nodokļa (NĪN) apmēru būtisku neietekmēs, aģentūrai BNS pavēstīja Valsts zemes dienesta (VZD) komunikāciju projekta vadītājs Andris Sproģis.

“Īpašuma kadastrālo vērtību izmaiņas no 2012.gada 1.janvāra būtisku ietekmi uz aprēķināmā nekustamā īpašuma nodokļa apmēru neatstās,” viņš informēja.

VZD apkopotie dati liecina, ka šogad kopumā visas valsts zemes kadastrālā vērtība ir par 5% zemāka nekā 2011.gadā, bet kopējā visas valsts ēku kadastrālā vērtība pieaugusi tikai par 0,4%. “Tādējādi nodokļu maksātājiem, kas vēl pirms paziņojuma par NĪN saņemšanas ir izteikuši sašutumu par iespējamo maksājumu pieaugumu, vajadzētu vērsties savās pašvaldībās, lai noskaidrotu, kā tiks aprēķināts NĪN un iespējamos pieauguma cēloņus,” teica Sproģis.

VZD pārstāvis klāstīja, ka 2012.gada kadastrālo vērtību bāze, kas ir pamats sīkākiem aprēķiniem jau par katru īpašumu, ir izstrādāta, pamatojoties uz 2010.gada un 2011.gada pirmā ceturkšņa nekustamā īpašuma tirgus darījumu informāciju. “Nekustamā īpašuma tirgus šajā laika periodā ir uzrādījis stabilitātes pazīmes, tādēļ patlaban spēkā esošās bāzes vērtības nav būtiski mainījušās. Lielākās izmaiņas skārušas dzīvojamās apbūves zemi, kur izstrādāts jauns zonējums, kas nebija pārskatīts kopš 2007.gada – no tā dēvētā pirmskrīzes celtniecības buma laika,” viņš pavēstīja un informēja, ka jaunajā zemes vērtību zonējumā papildus izveidotas 223 jaunas vērtību zonas, lai nodalītu mazāk attīstītas teritorijas no labiekārtotām teritorijām.

Vērtību zonas, kurās zemes bāzes vērtības samazinātas visvairāk, ir Jūrmalā, Rīgā un Liepājā. Pārējā valsts teritorijā apbūves zemes bāzes vērtību samazinājums skāris tikai atsevišķas teritorijas, piemēram, Stopiņu novada Sauriešus, Garkalnes novada purvaino teritoriju Sunīšu ezera apkaimē vai Carnikavas novada Kalngali, kur bāzes vērtība samazinājusies par 30%, norādīja Sproģis.

NĪN aprēķina pašvaldības, par pamatu ņemot zemes un būvju kadastrālo vērtību un nekustamā īpašuma nodokļa likumā noteiktās nodokļa likmes un konkrētās pašvaldības pieņemtos saistošos noteikumus par nekustamā īpašuma nodokļa atlaidēm, atgādināja VZD. Viens no kadastrālās vērtības noteikšanas pamatuzdevumiem ir to maksimāli tuvināt īpašuma tirgus vērtībai. Katra īpašuma vērtība tiek aprēķināta automatizēti, pamatojoties uz vienotiem kritērijiem un datiem, ko zemes un ēku īpašnieki ir iesnieguši VZD.

VZD  ir valsts institūcija, kas pārzina zemes kā nacionālās bagātības un ar to saistīto objektu valsts uzskaiti un pārraudzību, lai nodrošinātu tās sekmīgu izmantošanu un aizsardzību. Dienesta darbību pārrauga TM.

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+