Latvijā
Sabiedrība

Zaudēs vienīgo mājokli, jo bērni to ieķīlājuši: notāriem atklāti skaudri dzīvesstāsti 11

Notāru dienu laikā. Ilustratīvs attēls.

Aizvadītajās Notāru dienās, kad speciālisti pirmo reizi devās arī uz mājām sniegt bezmaksas juridiskas konsultācijas, atklājušies skaudri dzīvesstāsti par zaudētiem īpašumiem un konfliktiem ģimenēs mantojuma dēļ.

“Jāatzīst, ka šīs bija visemocionālākās Notāru dienas 12 gadu laikā. Notāru dienas ik gadu ir dzīvesstāstu dienas, taču šogad notāri bija liecinieki ļoti daudzām smeldzīgām situācijām. Juridiskās procedūras ir viena lieta, taču vissarežģītākais šajās konsultācijās ir cilvēku dzīvesstāsts – ģimenes problēmas, konflikti tuvinieku vidū, vientulība, pievilta uzticība,” raksturo Sandra Stīpniece, Latvijas Zvērinātu notāru padomes (LZNP) priekšsēdētāja.

Trūcīgi iedzīvotāji, kas tiesības uz savu īpašumu nav reģistrējuši pat vairākās paaudzēs, mantinieki, kas vairāku gadu garumā nav uzsākuši mantojuma lietu, novārtā atstāti vecāki, kuri zaudēs vienīgo mājokli, jo bērni, kam īpašums uzdāvināts, to ieķīlājuši – šie un daudzi citi skaidri dzīvesstāsti bija jāuzklausa notāriem.

LZNP priekšsēdētāja atzīst, ka gadījumi, kad cilvēkiem nepieciešama juridiskā palīdzība, kļūst arī aizvien sarežģītāki. Piemēram, vienā no situācijām notārs sācis risināt līdz galam nenokārtotu īpašuma sadalīšanas un reģistrācijas lietu Latgalē, kas ievilkusies vēl no 1993. gada. “Lai šo lietu vispār sāktu risināt, notāram ir jāizpēta tā laika normatīvie akti un jānoskaidro, ko šajā situācijā vispār var darīt, turklāt ņemot vērā arī to, ka cilvēkam, kurš vērsies pie notāra, nav naudas tiesu darbiem,” stāsta LZNP priekšsēdētāja.

Citā gadījumā kāda sieviete, kurai ir veselības problēmas, pēc mātes nāves jau 2015. gada decembrī mantojusi dzīvokli, taču līdz šim nav uzsākusi formēt nepieciešamos dokumentus, lai sakārtotu mantojuma lietu. Šādas vilcināšanās rezultātā viņa savu vienīgo dzīvesvietu var zaudēt. Tāpēc notārs devās pie viņas uz mājām un uzsāka mantojuma lietu, lai sakārtotu viņas tiesības uz īpašumu.

Kopumā jautājumi par darījumiem ar nekustamo īpašumu un tā reģistrāciju arī šogad bija izplatītākie, ar kuriem cilvēki vērsās pie notāriem Notāru dienās. Taču šoreiz aktuāls bija arī temats par pilnvarām.

“Tas ir nopietns jautājums, jo saistīts ar uzticēšanos. Taču nepieciešamību apsvērt iespēju izsniegt, piemēram, nākotnes pilnvarojumu kādam no tuviniekiem vai ģimenes locekļiem, apliecina arī vairākas situācijas, ar kurām notāri saskārās mājas vizītēs. Divās no tām nebija iespējams veikt nepieciešamās notariālās darbības, jo cilvēks sava veselības stāvokļa dēļ nespēja skaidri paust savu gribu. Cilvēki mūsdienās daudz ceļo, aizraujas ar ekstrēmiem sporta veidiem, daudz pārvietojas ar dažādiem transportlīdzekļiem. Diemžēl neviens nav pasargāts no tā, ka uz laiku vai pat arī ilgstoši viņam tiek liegta spēja pieņemt svarīgus lēmumus, kas saistīti, piemēram, ar mantu, īpašumu, bērniem,” uzsver S. Stīpniece.

Bezmaksas konsultācijas sniegtas kopumā aptuveni 3208 cilvēkiem. Vislielākā iedzīvotāju aktivitāte ārpus Rīgas Notāru dienā šogad bija Rēzeknē, Valkā, Gulbenē, Bauskā un Saldū. Lai uzdotu savus jautājumus pa tālruni, kā arī caur saziņas programmu Skype, pie notāriem šajās dienās vērsās 1121 cilvēks.

LA.lv