×
Mobilā versija
Brīdinājums +12.3°C
Ludmila, Laimdots, Laimiņš
Piektdiena, 22. jūnijs, 2018
6. augusts, 2013
Drukāt

Zemes nodokļu atlaides studentiem neparedz

Foto-LETAFoto-LETA

Krāslavas pusē vecāmāte man uzdāvinājusi 26 hektārus zemes. Nekādu saimniecisku darbību neveicu tāpēc, ka pašlaik man tas nav iespējams – esmu students. No zemes kopplatības 11 hektārus iznomāju. Vai man ir tiesības uz nekustamā īpašuma nodokļa atbrīvojumu vai samazinājumu? 
Oskars Lubāns Rīgā

 

Par nekustamā īpašuma nodokļa atvieglojumiem lemj vietējās pašvaldībās, pieņemot saistošos noteikumus. Pašvaldībās tie var atšķirties, tāpēc zemes vai citas nekustamas mantas īpašniekam Krāslavas pusē būtu jānoskaidro, ko par atvieglojumiem lēmusi Krāslavas novada pašvaldība.

Tās pieņemtie saistošie noteikumi par nekustamā īpašuma nodokļa atvieglojumu piešķiršanas kārtību Krāslavas novadā studentiem nodokļa atvieglojumus neparedz. Tie galvenokārt paredzēti nestrādājošiem pensionāriem, 1. un 2. grupas invalīdiem, kā arī ļaudīm, kuru apgādībā ir bērni ar īpašām vajadzībām.

Nekustamā īpašuma nodokļa atvieglojumus piešķir tikai trūcīgajiem, kuru ienākumi nepārsniedz Ministru kabineta noteikumos par ģimenes vai atsevišķi dzīvojošas personas atzīšanu par trūcīgu noteiktajiem ienākumu griestiem – 90 latiem mēnesī. Spriežot par atvieglojumiem, gan ņem vērā studenta ģimenes ienākumus. Ja, piemēram, studenta tēva un mātes ienākumi pārsniedz 180 latus mēnesī, tad uz atvieglojumiem nevar cerēt.

Pašvaldībā piebilst, ka Krāslavas pusē lauksaimnieciski izmantojamās zemes kadastrālā vērtība, uz kuru balstās nodokļa aprēķini, gan nevarētu būt tik pārmērīgi augsta, lai šo nodokli nevarētu samaksāt pat studējošs zemes īpašnieks, turklāt vēl tāds, kurš daļu zemes iznomā par atlīdzību.

Valsts ieņēmumu dienestā savukārt saka, ka zemes iznomāšana ir saimnieciskā darbība. Iznomājot nekustamo īpašumu par atlīdzību, iznomātājam jābūt reģistrētam Valsts ieņēmumu dienestā kā saimnieciskās darbības veicējam vai ir jāreģistrē zemes nomas līgums. No ienākumiem, kas saņemti par zemes nomu, iznomātājam jāmaksā 24% iedzīvotāju ienākuma nodoklis. Likumā paredzēts, ka dažos gadījumos šo nodokļa likmi var samazināt līdz 10%.

 

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+