×
Mobilā versija
+7.9°C
Līksma, Bārbala
Trešdiena, 25. aprīlis, 2018
13. marts, 2015
Drukāt

Zilā kalna brīnumi. Kādus noslēpumus joprojām glabā senā tautas svētvieta? (11)

akmens

No tūrisma viedokļa kalns un tā apkārtne līdz 10 kilometriem rādiusā ir neapšaubāmi cienījami. To apliecina kaut vai angļu BBC World un vācu DPA žurnālistu interese ar sekojošām publikācijām. Kopš 19. gadsimta beigām Zilais kalns allaž bijis latviešu rakstnieku un žurnālistu intereses lokā.

Viņš tikai aprakts dus

Mūsdienās Zilā kalna ainu kā dadzis acī plēš dzelzsbetona ugunssardzes tornis, veidolā atgādinot startam gatavu kosmosa raķeti. Apmeklētājiem tajā kāpt uz visstingrāko aizliegts! Interesanti, kāpēc gan tā, ja no tā paveras patiešām brīnišķīga aina! Uz Upurakmens kalna galā mirgo sveču uguntiņas un vīstot smaržo ziedi. Turpat līdzās aiz graviņas uzkalniņš, kas allaž licies kā cilvēku roku darbs. Norāde: Imanta kalniņš…

Roc vecos rakstos, cik gribi, – latvju varoņa (virsaiša) Imantas vārds tur nav salasāms. Tiesa, Indriķa hronikā, aprakstot 1198. gada 24. jūlijā pie Rīgas (Kubes) kalna notikušo kauju starp vāciem un lībjiem, vecais mūks pavēsta: “Sakšu rindas apbruņojās kaujai un ar joni uzbruka pagāniem. Līvi metās bēgt. Bīskaps Bertolds paša neprasmīgi vadītā zirga straujuma dēļ iejuka bēgošo pūlī. Divi no tiem viņu satvēra, kāds trešais, vārdā Imauts, viņam no mugurpuses izdūra cauri šķēpu, un citi viņu saplosīja locekli pa loceklim.”

Tomēr šis bīskapa kāvējs Zilajam kalnam, visdrīzāk, nav pielāgojams, jo nācis no Ikšķiles novada – gana tālu Ziemeļvidzemē, lai Imauts nepārtaptu par Imantas vārda nesēju. Vienalga, sirmie ziemeļvidzemnieki nebeidz daudzināt: “Imanta nevaid miris/Viņš tikai aprakts dus/Zem Zilā kalna rimis.” Par to, kā ļaužu mutēs pārveidojas nostāsti, var spriest pēc tā, ka, piemēram, Andreja Pumpura oriģinālteksts skan šādi: “Imanta nevaid miris/Viņš tikai apburts klus/No darbošanām rimis/Zem Zilā kalna dus”… Vai Imanta kā fiziska persona patiešām ir bijis?


Pievienot komentāru

Komentāri (11)

 1. Imanta (Imauta), visticamāk ir apglabāts Zilajos kalnos, bet citos 🙂 tajos kas starp Ikšķili un Ogri.

 2. Diemžēl šī svētvieta ir nemākulīgi, pat noziedzīgi apgānīta un sabojāta. Kalna virsotnē nu uzdabūtais iespējamais svētais upurakmens agrāk atradās Zilā kalna nogāzē uz tagadējā ciemata pusi. Tas stāvēja brīnumainā vietā, kur pietiekami augstu kalnā ( bet ne galā) iztecēja avots (kas pats par sevi mūsu senčiem un arī vēlāk bija liels brīnums). Avots sāka izsīkt, kad Zilākalna purvā sākās liela mēroga kūdras ieguve. Man kāds ģeologs skaidroja, ka ūdens kalna avotā varēja pa grantī esošajiem māla slāņiem būt uzspiests tieši purvā esošās milzīgās kūdras masas spiediena dēļ.
  Akmens, lai tas agrūta svātvietas spēku, ir noliekams atpakaļ nogoāzē.

 3. Zilaiskalns asociējas ar krievu ciematu.

 4. Toļiks nav pieminēts 🙁

 5. Kādus noslēpumus joprojām glabā senā tautas svētvieta? – tur ir aprakta taa ilaakalna Marta laikam – tipa nu bija taada beibe, skolaa iet negribeeja, seksojaas ar chaljiem, dzeera, piipeeja, arii zaaliiti, un staastiija visaadas lietas – tipa essot ziileejusi naakotni. Un tas viss pa vidu tajaa Zilaakalna kuudras raceeju urlu ciemaa, apmeeram taa.

 6. Un kopš kurs laika Ikšķile ir Ziemeļvidzemē? Es pati no Ziemeļbidzemes, un neesmu dzirdējusi, ka mums otra Ikšķile būtu.
  Jā, mēs no folkloras esam saglabājuši daudzus stāstus un poēmas par Imantu, bet tieši tāpat kā pārējā Vidzemē un Latgales rietumos, jo visi nākam no līvu ciltīm.

 7. Domāju, ka zem Zilākalna gulošais Imanta ir tas pats Fridrihs Barbarosa vai karalis Arturs, tikai pārcelts latvju zemē.

 8. Ziemeļvidzemnieki,tiešām jautri.Vai beidzot varētu pielekt,ka tie ir latgaļi?

 9. Kas tie par lībiešiem,ko var tukšu skandēt.

 10. Es gan tajā tonī esmu bijis vairākas reizes, jā, skats ir super !

Draugiem Facebook Twitter Google+