×
Mobilā versija
Brīdinājums +24.3°C
Meldra, Meldris, Melisa
Sestdiena, 21. jūlijs, 2018
21. septembris, 2016
Drukāt

ZM veterināriem lūdz pētījumu rezultātus par “Dogo” (7)

Foto - LETAFoto - LETA

Otrdien notikušās zinātniskās konferences “Megaesophagus/polineiropātijas uzliesmojums Latvijas suņiem” gaitā FACEVA (Eiropas Mazo dzīvnieku veterinārārstu asociācija) un FEV (Eiropas Veterinārārstu federācija) un citas instances tika informētas ne tikai par saslimšanas cēloņu pētījumu norisi, bet arī par valsts iestāžu attieksmi pret pētniekiem un viņu centieniem, kā arī par barības ražotāja nostāju.

Eiropas iestāžu pārstāvji konferencē uzsvēra, ka viņi atrodas Latvijā tieši tādēļ, lai profesionāli atbalstītu mūsu veterinārārstus un parādītu sabiedrībai, ka mūsu veterinārārstu rīcība, iniciējot šo pētījumu un cīnoties par tā turpināšanu, ir bijusi ļoti pamatota un profesionāla. FACEVA un FEV pārstāvji apliecināja, ka tiks pieņemti attiecīgie lēmumi, tai skaitā arī par Latvijas veterinārārstu un pētnieku grupas turpmāko atbalstu. FACEVA salīdzinoši nesen jau nosūtījusi vienu oficiālu vēstuli Saeimai, uz kuru atbilde vēl nav saņemta.

Latvijas Veterinārārstu biedrības (LVB) pārstāve Lita Konopore informēja, ka deleģēt dalībniekus uz zinātnisko konferenci bija aicinātas pilnīgi visas ieinteresētās instances un iestādes gan Zemkopības ministrija (ZM), gan institūts „Bior”, gan Pārtikas un veterinārais dienests (PVD), gan citas. No „Bior” puses ieradās hemotoloģe Dina Cīrule, taču institūts oficiāli neapstiprināja savu dalību konferencē. Savukārt uzņēmums „Tukuma Straume” sākotnēji pieteica dalībai sabiedrisko attiecību projektu vadītāju, bet, kad LVB atbildēja, ka starptautiska līmeņa zinātniskā konferencē vēlētos redzēt kompetentus cilvēkus, kuriem „drēbe” nav sveša, sekoja jautājums, vai tiks pieņemts veterinārārsta pieteikums, uz ko saņemta apstiprinoša atbilde. Neviens veterinārs no „Tukuma Straumes” puses netika pieteikts.

Pēc vakardienas konferences LVB no ZM ir saņēmusi oficiālu pieprasījumu iesniegt pētījumu izvērtēšanai. L.Konoptore telefonintervijā apšaubīja ministrijas iespējas izvērtēt pasaules līmeņa profesoru, docentu veikta pētījuma rezultātus, jo tai nav atbilstošas kompetences zinātnieku. Loģiskāk un pareizāk būtu bijis aicināt Latvijas pētniekus nosūtīt savu darbu izvērtēšanai EFSA (Eiropas Pārtikas drošības aģentūra), jo šādus pētījumus ir tiesīgi izvērtēt tikai starptautiskie ekspertu paneļi, uzskata biedrība.

Minētais pētījums vēl nav noslēdzies. Līdz šim zinātnieki pauduši viedokli, ka suņiem nāvējošās slimības megaesophagus/polineiropātijas uzliesmojuma cēlonis ir meklējams konkrētajā barībā, ko šie suņi ēduši. Pie šāda slēdziena nonākuši veterinārmedicīnas eksperti no Latvijas, Igaunijas, Somijas, Vācijas un ASV, kuri piedalījās arī problēmai veltītajā konferencē Rīgā, Biznesa skolas „Turība” telpās. Cēlonību apstiprina gan epidemioloģiskā izpēte un kontroles grupu pētījumi, gan slimo un mirušo suņu audu, kā arī dzīvo suņu un barības paraugu padziļināta izpēte.

Vakar medijos plaši tika apspriests fakts, ka barībā atrastas vielas, kurām attiecīgajā barībā nav jābūt. Šodien tiek ziņots, ka tā ir urīnviela. Šobrīd nav nekādas informācijas, ka šī viela varētu būt izraisījusi polineiropātiju, kas konstatēta Latvijas suņiem. Pētot barības sastāvu ar gāzu hromotogrāfijas metodi, atklātas arī vēl citas sastāvdaļas, kurām nav jābūt suņu barībā. Kā tās tur nonākušas, šobrīd spriest nevarot.

Visiem saslimušajiem un mirušajiem suņiem šogad tika konstatēti vienādi nervu audu bojājumi. Vakardienas konferencē tika ziņots, ka mirušo suņu smadzenēs atrasts būtiski zemāks specifiska fermenta līmenis salīdzinājumā ar slimības neskartajiem suņiem. Šī fermenta aktivitātes zudumu visbiežāk konstatē dzīvniekiem ar pesticīdu saindēšanos. Lai gan ne barībā, ne suņu organismā biežāk lietotie pesticīdi netika konstatēti, tomēr ir iespējams, ka tā ir citādas izcelsmes viela ar līdzīgu toksisku efektu. Šie rezultāti norāda uz turpmāko neirotoksīnu meklējumu virzieniem.

„Diemžēl mums vairs nav pamata šaubīties, ka vairāku simtu suņu ciešanas un daudzas nāves ir izraisījusi izēdinātā sausā barība. Sabiedrībai, jo īpaši – suņu saimniekiem ir tiesības to zināt, un par pētījuma secinājumiem informējam arī Latvijas atbildīgās institūcijas un Eiropas Pārtikas drošības organizāciju. Kopīgi ar ārvalstu zinātniekiem mēs turpināsim pētījumu, un tā rezultāti arī turpmāk būs sabiedrībai pieejami. Cēloņa atklāšana ir sarežģīta, tomēr tas ir tikai laika jautājums. Par saistību ar konkrēto barību iesaistīto valstu eksperti vairs nešaubās,” konferences nobeigumā uzsvēra prof. I. Matīse van Houtan.

Latvijā aptuveni divu gadu laikā konstatēti un klīniski apstiprināti vairāk nekā 200 suņu megaesophagus/polineiropātijas gadījumu. Ārsti uzskata, ka to ir bijis vēl vairāk un tikai nezināšanas vai aizņemtības, tālā ceļa vai citu apstākļu dēļ cilvēki nav vērsušies pēc palīdzības pie veterinārārstiem. Konstatēts kopīgais riska faktors – „Tukuma Straumes” ražotā sausā suņu barība “DOGO”. Līdzīgi saslimšanas gadījumi konstatēti arī suņiem Igaunijā, un arī šie suņi ēdināti ar šī paša zīmola barību.

“Tukuma Straume” valdes priekšsēdētājs Aivars Podnieks uzskata, ka Latvijas Veterinārārstu biedrības izteikumi medijos ir zīmola “Dogo” nepamatotas nomelnošanas turpinājums: “Atsevišķi veterinārārsti ir nākuši klajā ar skaļiem paziņojumiem par Latvijas iedzīvotāju finansētā pētījuma rezultātiem, lai gan paši atzīst, ka nekādas slimību izraisošas vielas “Dogo” barībā nav!” Uzņēmējs uzskata, ka LVB konference par suņu slimības pētījuma rezultātiem, apliecina, ka tā saucamais pētījums nav objektīvs un neiztur akadēmisku kritiku. Faktiski par to liecinot pašu pētnieku izteikumi – viņi taču publiski paši atzīst, ka tā arī nav atraduši ne suņu saslimšanas cēloni, ne vielas, kas to varētu izraisīt, bet par spīti tam tik un tā turpina apvainot “Dogo”.

Pievienot komentāru

Komentāri (7)

  1. Gan jau, ka pesticīdi un citi -cīdi ir pie vainas, tikai laboratorijām tas ir tabu konstatēt globālo ražotāju kompāniju spiediena dēļ
    Nauda var visu !

  2. Vai tad Ambaini un Kaščejevu nevar pieaicināt?

  3. Konopore, kā reizi, visu laiku saka, ka nav zinātniece un lūdz specifiskos komentārus prasīt pētniekiem. Bet ministrijā, starp citu, tiešām nav pilnīgi neviena cilvēka, kurš varētu izvērtēt pētījumu. Spriežot pēc Bior direktora murgiem brīdi atpakaļ Delfos, arī tur nav speciālistu, kas šo jomu pārzinātu, kur nu vēl pētījumu izvērtētu. No LLU arī nekādi vērtētāji nesanāks, jo visa VMF komanda jau strādā pētījumā. Tā, ka taisnība vien būs Konoporei, ka tiešām atliek tikai kāds zinātnieku panelis ārpus Latvijas.

  4. Konopore vienkārši spridzina. ZM nav neviena!!!! kompetenta cilvēka, kurš izprastu šī pētījuma rezultātus. Cik labi, ka mums ir vismaz viena vetārste ar tik izcilām zināšanām.

  5. ir pieņēmumi, spekulācijas, minējumi…. konference jau tika organizeta tikai topošā tiesas procesa sakarā lai apsudzetie vetārsti varetu kautjelkā pamatot savu apmelošanas kampaņu. pie tam pa tv vetārstu aktivisti vispār turpināja klaji melot, piesaucot ka 95%ssuņu dogo lietojuši, kaut skaitās ka tas ir 90% robežās, un ar tikai no vetārstu vārdiem, cik tur taisnibas ar nevar zināt jo melo viņi jau 2 gadu garumā un nekādi nespēj savus vārdus pamatot
    tad drīzāk ticams ka ūdens vainigs, to lietojuši noteikti 100% saslimušo suņu

Draugiem Facebook Twitter Google+