Pasaulē
Eiropa

Galēji labējie Zviedrijas Demokrāti kļuvuši par otru populārāko partiju 1

Foto Reuters/Scanpix/LETA

Svaigākās aptaujas liecina, ka Zviedrijas politiskā ainava turpina mainīties un ka nākamgad gaidāmās parlamenta vēlēšanas būs saspringtas.

Saskaņā ar televīzijas kanāla TV4 kārtējo “aptauju aptauju”, kurā tiek ņemti vērā deviņu ietekmīgāko sabiedriskās domas pētniecības organizāciju veikto aptauju dati, vispopulārākā partija Zviedrijā joprojām ir sociāldemokrāti, kurus atbalsta 27,8% vēlētāju.

Taču sociāldemokrātiem sekojošo partiju spēku samērs sācis ievērojami mainīties, sašūpojot visu līdzšinējo politisko sistēmu.

Par otro populārāko partiju kļuvuši galēji labējie Zviedrijas Demokrāti (SD), kas 2014.gada vēlēšanās ieguva 12,9% balsu, bet par kuriem šobrīd būtu gatavi balsot jau 19,3% zviedru. Tikmēr sociāldemokrātu tradicionālie konkurenti – centriski labējā Moderātu partija – noslīdējusi trešajā vietā ar 17% atbalstītāju, lai gan 2014.gadā par moderātiem balsoja 23,2% vēlētāju.

Vienlaikus ar SD popularitātes kāpumu savas pozīcijas sākusi nostiprināt Centra partija, kuras atbalstītāju skaits aptaujās, salīdzinot ar iepriekšējām parlamenta vēlēšanām, dubultojies un pieaudzis no 6,11 līdz 12,8%.

Centristu panākumi lielā mērā skaidrojami ar viņu līderes Annijas Lēfas popularitāte. Nesenajā pēc laikraksta “Dagens Nyheter” pasūtījuma veiktajā “Ipsos” aptaujā starp labējo partiju apvienības “Alianse” atbalstītājiem viņa kā iespējamā premjerministre apsteigusi moderātu līderi Annu Kinbergu-Batru.

Lēfa sevi pozicionējusi kā nepārprotamu SD pretinieci un pēc Emanuela Makrona uzvaras Francijas prezidenta vēlēšanās viņa centusies sevi identificēt ar centriski noskaņoto jauno Elizejas pils saimnieku.

Tikmēr moderāti šogad jau sākuši flirtēt ar iespējamo sadarbību ar galēji labējiem, un šīs izmaiņas līdzšinējās politiskajās koalīcijās acīmredzami atspoguļo pieaugošo polarizāciju visā Zviedrijas sabiedrībā.

LA.lv
LE
LETA
Pasaulē
AfD līdere noraida pārmetumus par apšaubāmiem ziedojumiem
16 stundas
LE
LETA
Pasaulē
Igaunijā klejojošu govju dēļ pārtrūkst aviosatiksme ar Roņu salu
18 stundas
LE
LETA
Pasaulē
Kambodžā vēsturisks pirmais spriedums sarkano khmeru režīma līderiem
18 stundas

Lasītākie raksti

Par svarīgo

LE
LETA/LA.lv
Latvijā
Ulme ticis pie kārotās 8247 eiro kompensācijas pēc divu mēnešu darba Saeimā 4
11 stundas
LE
LETA/LA.lv
Latvijā
FOTO, VIDEO. Iemirdzas tradicionālais gaismas festivāls “Staro Rīga”!
11 stundas
JL
Juris Lorencs
Latvijā
Juris Lorencs: Latvijas neatkarības garants esam tikai mēs paši 2
13 stundas
SK
Skaties.lv
Latvijā
VIDEO. Inčukalnā pieķer šoferi bez tiesībām: braukā riņķī ar cita auto numurzīmēm
9 stundas
LE
LETA
Pasaulē
Par Stambulas lidostas teroraktu sešiem apsūdzētajiem piespriež mūža ieslodzījumu
9 stundas