Vladimirs Putins Uzvaras dienas svinību militārajā parādē.
Vladimirs Putins Uzvaras dienas svinību militārajā parādē.
Foto: AP/SCANPIX/LETA

Māris Antonevičs: 9. maijs Mordorā – Putina runa veidota no vecām klišejām, bet, ko viņš plāno Ukrainā, no tās nevar uzzināt 0

Māris Antonevičs, “Latvijas Avīze”, AS “Latvijas Mediji”

VIDEO. Sieviete slimnīcā slepus ienes rumu, lai dalītos pēdējā dzērienā ar savu mirstošo tēvu
Eiropas gāzes krātuves jāuzpilda gandrīz pilnībā. Inčukalna krātuve ir izņēmums
Saules paneļi: nākotnes enerģija vai lamatas?
Lasīt citas ziņas

 

Tā kā 9. maijs kļuvis par rašisma (vai putinisma – tam nav būtiskas atšķirības) ideoloģijas galveno datumu, tam šogad bija pievērsta īpaša uzmanība. Ne vien lai redzētu, kā orku zeme Mordora svin savus svētkus, bet arī gaidot kādu pavērsienu Krievijas–Ukrainas karā. Iepriekš bija izskanējuši divi – savā ziņā pretēji – varianti.

CITI ŠOBRĪD LASA

Pirmais – Krievijas prezidents Vladimirs Putins paziņo par “uzvaru” un paša izvirzīto mērķu (Ukrainas “denacifikācija” un “demilitarizācija”) sasniegšanu. Protams, tas izklausītos absurdi, zinot situāciju frontē, kas raksturojuma kā Krievijas armijas un tās politiskās virsvadības izgāšanās.

Taču tikpat absurdi jau ir arī paši mērķi, tāpēc kā “pierādījumu” to sasniegšanai varētu nosaukt pilnīgi jebko – Hersonas apgabala sagrābšanu un veco padomju pieminekļu atjaunošanu tur, Mariupoles nopostīšanu, apgalvojot, ka tur paslēpušies “nacistiskie bataljoni”, un tā tālāk.

Krievijas sabiedrība jau sen dzīvo paralēlajā realitātē, tāpēc meklēt tur kādu loģiku nav vajadzības.

Tomēr šāds paziņojums varētu nozīmēt “specoperācijas” beigas, tātad arī karadarbības atslābšanu, ja jau “uzvara” it kā sasniegta.

Otrais – Putins paaugstina likmes. No tribīnes Maskavas Sarkanajā laukumā oficiāli pasludina karu Ukrainai, bet varbūt pat kādam iedomātam “pasaules nacismam” (NATO?) un izziņo vispārēju mobilizāciju, jo skaidrs, ka ar pašreizējiem resursiem plašam uzbrukumam Ukrainā vairs nepietiek. Tieši šis variants pēdējās nedēļās tika apspriests kā ticamākais.

Piemēram, par to bija diezgan plaši izteicies britu aizsardzības ministrs Bens Volless. Pēdējā laikā tas nedaudz saspringti tika apspriests arī atsevišķās krievvalodīgajās interneta vietnēs, kur parādījās pat skaidrojumi, uz ko attiektos mobilizācija un kā no tās varētu censties izvairīties.

Taču 9. maijā nenotika ne viens, ne otrs.

Putina runa bija veidota no vecām klišejām un frāzēm par padomju armijas “varoņdarbiem”, kurus tagad atkārtojot Krievijas karavīri, kas “aizstāv mūsu cilvēkus Donbasā un mūsu dzimteni”.

Arī kārtējā taisnošanās, ka Krievija piespiesta karot, jo “NATO mūs negribēja saklausīt, tai bija pavisam citi plāni”, “tika gatavots uzbrukums mūsu vēsturiskajām zemēm, ieskaitot Krimu”. Viss atbilstoši Kremļa mitoloģijai, taču līdz ar to 9. maijs nav nesis nekādas būtiskas izmaiņas.

Kāpēc tā? Viens no būtiskākajiem un vienlaikus noslēpumainākajiem ietekmējošajiem faktoriem lēmumu pieņemšanā ir noskaņojums Krievijas armijā. Skaidrs, ka to neatspoguļo tūkstošiem karavīru parādē, kas pēc Putina aicinājuma bļauj “urāāā”, vai aizsardzības ministrs Sergejs Šoigu, kurš kabrioletā svinīgi brauc pa Sarkano laukumu.

Pašlaik jau ir skaidrs, ka militārā ziņā Krievija ne tuvu nav tajā līmenī, kādā tā tika iztēlota daudzus gadus, un nav bijusi gatava tiem uzdevumiem, kurus tai izvirza.

Te vērts atgriezties nesenā pagātnē – nepilnu mēnesi pirms kara sākuma, kad janvāra beigās Krievijas medijos parādījās kāds paziņojums, kas tolaik daudzus pārsteidza un samulsināja, bet no šodienas skatpunkta izrādījies ļoti pravietisks, jo piepildījies gandrīz viss, ko autors (iespējams, autoru kolektīvs) paredzēja.

“Mēģinājumi ar ultimātu piespiest “iemīlēt” Krievijas Federāciju un tās vadību ir bezjēdzīgi un ļoti bīstami. Karaspēka izmantošana pret Ukrainu, pirmkārt, liks uzdot jautājumu par pašas Krievijas valsts tālāko eksistenci. Otrkārt, uz visiem laikiem padarīs krievus un ukraiņus par nāvīgākajiem ienaidniekiem.

Treškārt, tas nozīmēs desmitiem tūkstošu kritušo jaunu, veselu puišu, kas ietekmēs demogrāfisko situāciju mūsu valstīs.

Kaujas laukā Krievijas armija sastapsies ne tikai ar Ukrainas karavīriem, starp kuriem būs arī daudzi krievi, bet arī ar NATO militāro tehniku un militārpersonām. (..)

Turklāt Krievija viennozīmīgi tiks iekļauta to valstu sarakstā, kas apdraud starptautisko drošību un mieru pasaulē, pret to tiks noteiktas smagākās sankcijas, tā pārvērtīsies par izstumto valsti un, visticamāk, zaudēs neatkarīgas valsts statusu.”

Paziņojums noslēdzās ar prasību atteikties no “noziedzīgās karu provocējošās politikas” un “kara propagandas”, kā arī aicinājumu Krievijas politiskajai vadībai atkāpties.

Pārsteidzošākais bija nevis teksta saturs, jo tādu varētu sagaidīt no kāda opozīcijas aktīvista, kuram izdevies iegūt informāciju par briesmīgajiem Kremļa plāniem. Taču šo paziņojumu organizācijas “Viskrievijas virsnieku sanāksme” vārdā bija parakstījis atvaļinātais ģenerālpulkvedis Leonīds Ivašovs – iepriekš zināms kā ļoti kareivīgs impērisku uzskatu piekritējs.

Pat tie, kas pauda, ka gatavi pilnībā parakstīties zem šiem vārdiem, nespēja noslēpt savu apmulsumu, ka nākas piekrist tieši šādam cilvēkam, ar kuru iepriekš vienmēr bijuši pretējās barikāžu pusēs.

Pašlaik nākas secināt, ka Ivašovs vienkārši aprakstījis reālo situāciju. Tā bija labi zināma arī tiem ģenerāļiem, kas atskaitās Putinam, un tomēr viņi nespēja atturēties no šīs militārās avantūras, noticot, ka varbūt tomēr izdosies plāns ātri ieņemt Kijivu un piespiest Ukrainu padoties.

SAISTĪTIE RAKSTI
Ir ziņas, ka daļai okupantu, kas iebruka Ukrainā pat bijušas līdzi parādes formas, acīmredzot, lai tajās maršētu pa Kijivas ielām.

Tas, ka Putins 9. maijā nav ielicis nekādu “ķeksīti”, vēl nenozīmē, ka viņš no kādiem nodomiem atteicies, tomēr vēlmes ar iespējām acīmredzami nesakrīt.

VIDEO. Sieviete slimnīcā slepus ienes rumu, lai dalītos pēdējā dzērienā ar savu mirstošo tēvu
Eiropas gāzes krātuves jāuzpilda gandrīz pilnībā. Inčukalna krātuve ir izņēmums
Saules paneļi: nākotnes enerģija vai lamatas?
FOTO. “bet bet” 30 gadu jubilejas koncerts – viens no visemocionālākajiem skatuves mirkļiem
Vai Krievijas armija ir gana spēcīga, lai stātos pretī NATO armijai? Atbild NBS kapteinis
Lasīt citas ziņas
Sērijveida dzīvokļiem strauji ceļas cenas. Kā to ietekmēs komunālo pakalpojumu cenas?
Mikam Indrašim patriotisma trūkumu nevarēja pārmest. Kas tad mainījās?
Kristaps Eklons: “Ar kadriem ir tik slikti, kā nav bijis nekad iepriekš. Visspilgtāk to redzam VUGD”
Vai Krievijas armija ir gana spēcīga, lai stātos pretī NATO armijai? Atbild NBS kapteinis
Krievu mediji: Laima Vaikule nekrietni izmanto savu valsti un nemaksā Latvijai nodokļus
11:58
Sēj garšaugus, laista siltumnīcas, vāc ārstniecības augus. Kas darāms dārzā no 5. līdz 11. jūlijam
11:35
Tu vari cerēt uz veiksmi, kas ļaus īstenot kādu vispārdrošāko sapni! Horoskopi no 5. līdz 10. jūlijam
11:16
VIDEO. Linda Mūrniece: “Beidzot man ir kārtīgs, stabils vīrietis, kurš nemēģina ievākties manā dzīvoklī vai aizņemties mašīnu…”
Dziedātājas Samantas Tīnas dzīvē noticis bēdīgs notikums
Edīte Alpe: Par neizprotami un, manuprāt, arī neprofesionāli, uzrakstītu Armanda Znotiņa kritikas rakstu manā virzienā
FOTO. “bet bet” 30 gadu jubilejas koncerts – viens no visemocionālākajiem skatuves mirkļiem
“Māršala plāns” Ukrainai: svarīgi ukraiņiem neļaut krist izmisumā un bezcerībā par nākotni
Kazāks: Enerģija viennozīmīgi būs dārga arī nākotnē
Izgatavots pirmais Latvijas sērijveida elektriskais autobuss
Pacienti no politiķiem prasa rīcību diabēta saslimstības katastrofālā pieauguma mazināšanai
Kas īsti notika Francijas parlamenta vēlēšanās?
Itālija sausuma dēļ izsludina ārkārtas stāvokli piecos ziemeļu reģionos
Kāds laiks būs otrdien?
Maskavā pie Lielbritānijas vēstniecības būs “Luganskas tautas republikas” laukums
Pamata ārstniecības pakalpojumus nekoncentrēs lielajās slimnīcās
VIDEO. Sieviete slimnīcā slepus ienes rumu, lai dalītos pēdējā dzērienā ar savu mirstošo tēvu
VIDEO. Aleksandrs Lukašenko pie sevis ciemos uzaicinājis gubernatorus: viesi spiesti vakariņot pie galda, uz kura atrodas… suns
Darbu plānošana pēc Austrumu horoskopa no 21. līdz 26.jūnijam
Emīls, Egita un Monvīds – šīs dienas gaviļnieki. Kā vārds ietekmē tavu dzīvi?
Megana Mārkla pēc viesošanās Londonā gaužām neapmierināta ar 96 gadus vecās karalienes Elizabetes II “uzvedību”
VIDEO, FOTO. “Tu esi mans varonis!”: Holivudas aktieris Bens Stillers devies uz Ukrainu, lai satiktu tur Zelenski
Mūsējie uzvar īpašā auto rallijā Dānijā
Tukuma pusē teju par 40% varētu pieaugt siltumenerģijas apgādes pakalpojumu tarifs