Foto: Shutterstock

Lētākie un populārākie paņēmieni biškopības inventāra dezinfekcijai 0

Rudenī izbrāķētajām šūnām un rāmjiem būtu vajadzīga dezinfekcija. Pēc vaska un šūnu daļu izņemšanas tos var vārīt kaustiskās sodas šķīdumā. Šis ir populārākais un lētākais apstrādes līdzeklis.

Reklāma
Reklāma
Krievijā valda histērija: izbojāta Putina inaugurācija 174
TV24
Vai rudenī tiks palielinātas pensijas? Saeimas deputāts par plānotajām izmaiņām pensiju aprēķinā 55
Neizmet, turpini izmantot – 10 praktiski pielietojumi ikdienā tavam vecajam viedtālrunim 7
Lasīt citas ziņas

Sagatavo trauku un šķīdumu

Dezinfekcija sevišķi svarīga lielākās dravās, īpaši, ja bitēm bijusi caureja vai kāda cita liga.

CITI ŠOBRĪD LASA

Rāmju dezinfekcijai gādā lielu katlu. Labi der dažādas metāla mucas. Trauku liek uz liela āra pavarda, tajā ielej ūdeni un ieber kaustisko sodu. (Kaustisko sodu (ne kalcinēto, kuru lieto virtuvē un mājsaimniecības vajadzībām) var iegādāties Latvijas Biškopības biedrībā, veikalos “Latvijas ķīmija”, “Vinnis” u.c.) Šķīdumu gatavo 2–3% (uz 100 l ūdens ņem 2–3 kg sodas).

Kad ūdens vārās, liek iekšā rāmjus.

Vāra un rūpīgi skalo

Dezinfekcijai rāmjus sasien pa vairākiem kopā. Laba metode ir sasiet tos krusteniski. Tad dezinfekcijas procesā netiks bojātas stieples un vienā piegājienā var apstrādāt vairāk rāmju. Rāmjus vāra, kamēr ūdens virspusē parādās brūnganas putas un koks ir tīrs. Vienā dezinfekcijas šķīdumā var apstrādāt neierobežotu rāmju skaitu.

Kad apstrāde veikta, rāmjus saliek uz cietas pamatnes un kārtīgi ar augstspiediena ūdens strūklu noskalo. Krāvumu vairākas reizes apgroza, lai ūdens tiek klāt visur. Skalo tik ilgi, līdz ūdens no rāmjiem notek tīrs. Ūdens un sodas atšķaidījums ir tik liels, ka dabai nekādu ļaunumu nenodarīs.

Gatavo jaunas šūnas

Pat izmestus rāmjus ar it kā vēl labām šūnām nevajag žēlot, jo izdevīgāk tās kausēt vaskā un rāmi iešūnot ar neizvilktu šūnu plāksni.

Sezonas laikā bitēm vajadzētu pievienot pēc iespējas vairāk rāmju ar jaunām šūnu plāksnēm. Ideālā variantā – vasaras laikā nomaina visus pērnos ziemošanas rāmjus. Tas ir labi gan slimību profilaksei, gan citu iemeslu pēc. Piemēram, peru šūnās vasarā iznāk vairākas bišu paaudzes, katra atstājot savu krekliņu. Šūna līdz ar to kļūst tumša un arvien mazāka izmēra. Šādās šūnās arī bites attīstās mazākas.

Jaunas šūnas svarīgas arī ērču profilaksei. Varrām nepatīk vairoties jaunās, gaišās šūnās. Ir pat bitenieku veikts pētījums, kurā noskaidrots – vienādi apstrādājot divus stropus, kuros vienā ir jaunas, bet otrā – vecas un ilgi nemainītas šūnas, ērču starpība ir 30%. Ērcēm patīk vecas, siltas, krekliņu pilnas šūnas. Jaunas un gaišas šūnas ir aukstas.

Reklāma
Reklāma

Tumšās šūnas ligzdā atstāj vienīgi tad, kad bites veido ziemas ligzdu.

SVARĪGI

Iešūnotos rāmjus glabā istabas temperatūrā vertikāli. Glabājot telpā, kur ir krasas temperatūras maiņas un pat mīnusi, šūnas atdalīsies no stieplēm. Arī stieple var izstiepties, jo rāmju koks mitruma un temperatūras ietekmē staigā.

PADOMI

• Strādājot ar ķīmiju, jādomā par savu drošību. Noteikti jāuzvelk cimdi, vēlams respirators.

• Kaustiskās sodas šķīdumu drīkst izmantot arī bioloģiskās biškopības praktizētāji.

• Ar sodas ūdeni dezinficē arī tukšos stropus, kurus pēc apstrādes kārtīgi izskalo.

• Kad rāmji sausi, tos var pārstiepļot un iešūnot.

• Ja bitēm nav bijušas veselības problēmas, rāmju dezinfekciju ūdenī var aizvietot ar vienkāršu līstīšu nokasīšanu ar kaltiņu. Ja laika gana, to var darīt visu ziemu. Šis paņēmiens būs izdevīgāks mazajiem dravniekiem, jo tad var atdalīt arī vasku pārkausēšanai, propolisu. Šādas apstrādes trūkums – kasot rāmīšus, bieži vien pārcērtas stieple.

• Labs līdzeklis biškopības inventāra, rāmju un stropu dezinfekcijai ir 96% spirts vai stiprs pašgatavotais degvīns. Spirta izmantošana sevišķi populāra bija padomju gados. Ja tas ir pieejams (daudzās kaimiņvalstīs var brīvi iegādāties veikalos), lietošanai būs ērts un efektīvs.

• Lai tīrot rāmju stieples vai atvākojot medu, nesavainotu rokas, tās nolauž nolokot, nevis nokniebj ar knaiblēm! Tad stieples gals nebūs ass.

• Ērtākai rāmju pārstiepļošanai vienu galu var pieskavot. Skavas izņemt ir vieglāk nekā tradicionālās nagliņas.

Konsultējis bitenieks Armands Gumbris

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.