Foto – Shutterstock

Ar ozonu pret sēnēm un kaitēkļiem. Dezinficējam siltumnīcu! 0

“Ir dzirdēts par ozona izmantošanu telpu dezinfekcijā. Vai šo metodi varētu lietot arī siltumnīcu dezinfekcijai? Vai ozons iznīcinās kaitīgos mikroorganismus? Vai nekaitēs plēvei? Kad to vislabāk veikt?” vaicā Elga Baložos.

Reklāma
Reklāma
Mistika: pie Ukrainas robežas atvēries milzīgs krāteris, ko dēvē par “portālu uz pazemes pasauli” 32
Kokteilis
Mākslīgais intelekts nosauc 5 sieviešu un 5 vīriešu vārdus, kas nes laimi to īpašniekiem 24
Putins ir izmēģinājis jaunu “superieroci”, kādu pasaule “vēl nav redzējusi” 154
Lasīt citas ziņas

Ozonu var izmantot arī siltumnīcu apstrādei, skaidro ozona ģeneratoru speciālists Juris Brūveris. Tas der arī pagrabu un noliktavu dezinfekcijai laukos. Šāds aparāts būtu noderīgs tiem, kas vēlas saimniekot ar zaļām metodēm, nelietojot ķīmiski agresīvus līdzekļus.

Nedaudz palielināta ozona koncentrācija ir patīkama – to var sajust, cik viegli ir elpot mežā. Taču dezinfekcijai ozona koncentrācija tiek palielināta tik ļoti, ka tā dzīviem organismiem ir kaitīga.

CITI ŠOBRĪD LASA

Plēves segumam ozons ir nekaitīgs. Ozons ir oksidētājs un var iedarboties uz siltumnīcas metāla kon­strukcijām, taču nekādu lielu postu tām nenodarīs.

Koka konstrukcijām apstrāde ar ozonu ir sevišķi derīga, jo palielina to ilgmūžību (iznīcina dažādas sēnes, kas bojā koksni mitruma iespaidā).

Izvēlas piemēroto

Ozona ģeneratoru darbības principi ir līdzīgi, atšķiras jaudas. Par pareizo izvēli ieteicams jautāt konsultantam. Lai sāktu darboties, vajadzīgs strāvas pieslēgums. Mazdārziņa vajadzībām pietiks ar ģeneratoru, kura jauda ir ap 150 W.

Tas ir mazāks nekā dažam istabas elektriskajam sildītājam. Telpu dezinfekcijai tiek izmantoti spēcīgas gaisa plūsmas – ozona ģeneratori. Tie paredzēti gan iekštelpu gaisa un ventilācijas šahtu ozonēšanai.

Tiek panākts augsts ozona līmenis, un iet bojā dažādi organiskie savienojumi, visu veidu baktērijas, sēnītes (arī pelējuma un rauga), vīrusi, tiek šķelti tauki un citas organiskās vielas.

Siltumnīcās aizies bojā dažādie kaitēkļi, kas tur pārziemojuši. Ģeneratoru var izmantot arī pārtikas uzņēmumu telpu un produktu apstrādei. Mazdārziņa vai nelielu amatieru siltumnīcu vajadzībām pietiks ar ģeneratoru, kura cena ir aptuveni 400 eiro.

Apstrādei ar ozonu var uzaicināt arī speciālistu, taču tas būs diezgan dārgs pakalpojums – papildus darba izmaksām jārēķina ceļš līdz objektam, ilgais laiks, kas vajadzīgs, kamēr apstrāde tiek veikta.

Reklāma
Reklāma

Pat mušas krīt

Procedūras ilgums ir aptuveni divas stundas. Pēc tam siltumnīcu labāk atstāt noslēgtu, nevēdināt. Tajā nedrīkst ieiet vismaz dienu, kamēr ozons sadalās. Pēc tam ver vaļā visas durvis, izvēdina un var sagatavot augsni augu stādīšanai. Pēc dienas vai divām ieteicams ozonēšanu atkārtot.

Vizuāli nekādu tūlītēju efektu pēc apstrādes redzēt nevar. Vienīgi telpās, kur bijis pelējums, pēc dienas vai divām var manīt, ka tas maina krāsu, atmirst. Tūlīt var redzēt, ka uz grīdas būs nokritušas mušas, kas nebūs paguvušas izsprukt ārā pa spraugām. Bēdīgs gals piemeklēs arī siltumnīcu kaitēkļus.

Darbojoties ar ozonu, jāievēro drošība. Cilvēks (un jebkura cita dzīva būtne, kuras galu nevēlas) nedrīkst atrasties telpā. Tā jāpamet, tiklīdz ieslēgts ozona ģenerators.

Ir īstais laiks

Tieši agrs pavasaris ir vispiemērotākais, lai apstrādātu siltumnīcas ar ozonu. Jo gaisa temperatūra tuvāk nullei, jo apstrāde iedarbīgāka. Siltumā ozons sadalās straujāk, efekts zūd ātrāk.

Parasti ozona gāze sadalās aptuveni pusstundā. Tas, ka siltumnīcai ir kāda sprauga (protams, ne liels caurums sienā), ir pat labi, jo nodrošinās labākai ozona iedarbībai vajadzīgo ventilāciju. Siltumnīcu apstrādā ar ozonu, kad tā vēl ir tukša, bez augiem.

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.